לאחר הודעתה של חברת הכנסת עידית סילמן שהיא פורשת מהקואליציה, לחצים מופעלים בשעות האחרונות על הרשימה המשותפת מצד פעילים בחברה הערבית וגם בקרב ראשי מועצות. רבים מהם קוראים לחברי המשותפת לבנות אסטרטגיה עם רע"ם שתשמור על הממשלה הנוכחית. עם זאת, הדעות ברשימה המשותפת חלוקות, כך שספק אם יחליטו ללכת על המהלך.

חה"כ לשעבר טלב א-סאנע אמר: "הסכנה האמיתית היא שהממשלה של בנט ולפיד הכשירה את הקרקע לממשלה עתידית שתהיה מאוד גזענית, הרבה יותר מהנוכחית. המשותפת צריכה לגבש אסטרטגיה יחד עם רע"ם. הם יודעים שרה"מ בממשלת המעבר זה יאיר לפיד ולא בנט. המשותפת תיתן רשת ביטחון לממשלת לפיד. אם לא יעשו כן - נקבל בעתיד הקרוב ממשלת ביבי, סמוטריץ' ובן גביר".

אלא שחלק מחברי הכנסת מהמשותפת רחוקים עוד מתמיכה בצעד שכזה. חבר הכנסת סמי אבו שחאדה מבל"ד אמר: "נקבעה פגישה היום ונחליט לגבי צעדינו בהמשך. בחירות זה דבר חיובי למשותפת".

בשיחה עם חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן, היא אמרה: "אנחנו בהתייעצות, עוד לא התקבלה החלטה. אני יוצאת מחר לסיני, 3 שנים שלא לקחתי חופש ואני חייבת להיות עם הבנות והנכדים", והוסיפה בציניות: "כנראה מישהו ידע שלא אהיה פה".

למרות הדעות החלוקות ברשימה המשותפת, נראה שבקרב ההנהגה בחברה הערבית ובקרב פעילים פוליטיים יש קול ברור בעד שיתוף פעולה בינם ובין רע"ם על מנת לשמור על הממשלה. ראש מועצה מקומית מהצפון, שסירב להזדהות, אמר אמר בשיחה עם N12: "זה הזמן של החברה הערבית להוכיח ולהפעיל לחץ להשאיר את הממשלה הזאת".

ח"כ סמי אבו שחאדה נדבק בקורונה- הכנסת הושבתה (צילום: n12)
"בחירות זה דבר טוב למשותפת". ח"כ אבו שחאדה | צילום: n12

עוד אמר: "אם לא הממשלה הזאת, אנחנו נקבל את הגזען והמסית הראשי בנימין נתניהו יחד עם שני הגזענים סמוטריץ' ובן גביר. עדיף ממשלה שיש בה את יש עתיד ורע"ם, ומבחוץ רשת ביטחון של הרשימה המשותפת - על פני כל ממשלה אחרת". 

"הבחירה היחידה היא לחבור לרע"ם ולעשות תוכנית שתציל את הממשלה" 

"חברי הכנסת הערבים חייבים להבין שההיסטוריה תשפוט אותם על סמך החלטות הרות גורל", אמר עוד ראש המועצה. "החברה הערבית, כמו החברה הישראלית, נמצאת במצב מאוד קשה בשבועות ובחודשים האחרונים. ואם יחליטו ללכת לבחירות, הרבה מפלגות ייעלמו מהמפה הפוליטית, במיוחד מהמפה הערבית ישראלית. לכן, הבחירה היחידה בינתיים, היא לחבור לרע"ם ולעשות תוכנית שתציל את הממשלה הזאת ותמנע את המסית הראשי לחזור לבלפור".

ח"כ עאידה תומא סלימאן (צילום: Yonatan_SindelFlash90)
"נקיים התייעצויות". ח"כ עאידה תומא סלימאן | צילום: Yonatan_SindelFlash90

בשיחה עם פעילים ברשימה המשותפת, הם אמרו ל-N12 כי יש ויכוח רציני מאז שסילמן הכריזה על החלטתה: "מדובר בויכוח רציני לגבי איך להתנהג בצורה פוסט-קלאסית ולא לקבל החלטות שהתרגלנו לראות בעשורים האחרונים של ללכת עם הדבר המובן מאליו. חייבים לצאת מהקופסה".

"הציבור הערבי רוצה להיות בממשלה"

"הציבור הערבי הצביע מזמן שהוא רוצה להיות בממשלה גם אם לא רוצים אותו בימינה", אמרו הפעילים. "זה הזמן של רע"ם והמשותפת לחבור ביחד, אחרת בבחירות הבאות שתיהן יבינו שכל החלטה שאינה תומכת בהקמת ממשלה בנוכחות ערבית - תהיה הרת אסון מבחינת השתיים".

"נמאס מפרסומי רשתות חברתיות ואיסוף לייקים", אומרים אותם גורמים. "זה הזמן לשמוע לשטח. והשטח אומר 'לא רוצים בחירות, רוצים להיות בממשלה, לקבל החלטות ולהמשיך בתוכניות של הלחימה בפשיעה בחברה הערבית, פיתוח כלכלי, ומניעת ממשלת נתניהו בן גביר'".