הדרמה הפוליטית שחשף עמית סגל: פחות מעשרה חודשים לאחר הקמתה, ממשלת בנט מאבדת את הרוב בכנסת ומתקרבת לסוף דרכה. יושבת ראש הקואליציה עידית סילמן הודיעה הבוקר (רביעי) כי היא פורשת מהקואליציה על רקע חילוקי דעות אידיאולוגיים עמוקים עם מרכיבי הממשלה משמאל. "אינני יכולה עוד" אמרה לפי הפרסום למקורביה. הסיכום עם הליכוד: סילמן תהיה מספר 10 בליכוד ותמונה לשרת הבריאות אם נתניהו יקים ממשלה. בעקבות הודעתה, רה"מ בנט ביטל את כל סדר יומו ומקיים התייעצויות.

ההחלטה הדרמטית של סילמן התקבלה לאחר האולטימטום שהיא הציבה שלשום בנושא הכנסת חמץ לבתי החולים, שלאחריה ראש הממשלה בנט לא גיבה אותה וקרא בסרקזם "לא לשגר אולטימטום".

זמן קצר לאחר הפרסום בחדשות 12, הכריזה סילמן על פרישתה ואמרה: "אינני יכולה עוד לתת יד למהלכי הממשלה". לדבריה, היא פעלה רבות למען ממשלת האחדות, אך כעת כבר לא יכולה "לתת יד לפגיעה בזהות היהודית" של המדינה, והיא קוראת להקמת ממשלת ימין.

נפתלי בנט (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
בנט לא גיבה את סילמן וכעת יצטרך לנסות לגייס קולות באופוזיציה | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

"ניסיתי אחדות, כאחת שבאה מעולמות הטוב המשותף, עמלתי רבות עבור הקואליציה הנוכחית. לצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל", אמרה סילמן. "לא הכול אתם יודעים, כי ניסיתי בשקט. לא אוכל עוד להמשיך בדרך זו בשל הערכים והמקום שממנו אני באה".

"אני מפסיקה את חברותי בקואליציה ואמשיך לנסות לשכנע את חבריי לחזור הביתה ולהקים ממשלת ימין", הוסיפה סילמן. "אני יודעת שאינני היחידה שחשה כך. הזהות היהודית של מדינת ישראל היא זכות קיומנו כאן, זה הלב שלנו, זו המהות שלנו. פגיעה, ללא כל התחשבות בציבור ובערכים שאותם אני מייצגת זה קו אדום מבחינתי. ניתן להקים ממשלה אחרת כבר בכנסת הזו".

 

 

במכתב ששיגרה ח"כ סילמן לבנט, כתבה: "הצטרפתי לקואליציה הנוכחית מתוך רצון אמיתי לייצר אחדות. חלק משותפינו, בעלי תפקידים מרכזיים בקואליציה, רואים ככל הנראה את הדברים אחרת ואינם מוכנים לכל פשרה מצידם בנושאים העומדים בליבת השקפת העולם של הציבור שבחר בנו והביא אותנו לכנסגת ישראל".

סילמן הוסיפה במכתבה לראש הממשלה "ערכים מרכזיים בתפיסזת עולמי אינם עולים בקנה אחד עם המציאות הנוכחית. ארני קשובה לקולות מהשטח".

 

הקואליציה יורדת ל-60 תומכים, באופוזיציה ינסו להפעיל לחץ

המשמעות דרמטית: מרגע שירדה מ-61 תומכים ל-60, לקואליציה אין עוד רוב לאישורו של אף חוק בכנסת. היא עשויה בדוחק לנסות ולבקש את תמיכת הרשימה המשותפת, אבל הדבר רק יעודד ח"כים אחרים מהאגף הימני ללכת בעקבות סילמן. כעת רחוק הליכוד חבר כנסת אחד בלבד מהשגת רוב לפיזור הכנסת, עם סיומה של הפגרה בעוד חמישה שבועות.

ניצן הורוביץ ועידית סילמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ניצן הורוביץ ועידית סילמן בוועדת הבריאות | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יש לציין כי סילמן לא מתפטרת מהכנסת ונשארת בימינה. בהכרזה שלה היא פשוט אומרת שהיא יותר לא מצביעה עם הקואליציה - שגם ככה מתקשה מאוד בהצבעות במליאה. כעת באופוזיציה ינסו להפעיל לחץ על חברי כנסת נוספים מהקואליציה, ככל הנראה אביר קארה, ניר אורבך וכמובן איילת שקד שכאבי הבטן שלה מהממשלה הפכו כבר לקלישאה.

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו אמר כי הוא התרגש מאוד לשמוע את הצהרתה של סילמן והוסיף כי הוא מברך אותה "בשם המונים בעם ישראל שייחלו לרגע הזה". נתניהו הוסיף: "עידית, את הוכחת שמה שמנחה אותך זה הדאגה לזהות היהודית של מדינת ישראל, הדאגה לארץ ישראל, ואני מקבל אותך בברכה חזרה הביתה למחנה הלאומי. את הוכחת שנציגי ציבור אמיתיים פועלים לפי צו מצפונם ואין זכות גדולה מזו. אני קורא לכל מי שנבחר בקולות המחנה הלאומי להצטרף לעידית ולחזור אלינו הביתה, אתם תתקבלו בכל הכבוד הראוי ובזרועות פתוחות".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
ראש האופוזיציה נתניהו: "מקבל בברכה את סילמן בחזרה הביתה" | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי אמרה ל"חדשות הבוקר" כי "לא ראש הממשלה ולא ראש הממשלה החליפי הכירו את ההחלטה" של סילמן. "אני לא ממהרת להספיד את הממשלה", אמרה ברביבאי שגם ציינה שהיא "לא יודעת" מה הם יכולים לעשות עכשיו.

ההחלטה של סילמן הגיעה בעקבות העימות שפרץ בינה לשר הבריאות ניצן הורוביץ, לאחר שבוועדת הבריאות שהיא עומדת בראשה היא הביעה את זעמה על כוונתו של השר לאפשר הכנסת חמץ לבתי החולים במהלך חג הפסח. "אנחנו באצבעות שלנו לא נוכל להמשיך לאדם כזה להיות שר", אמרה סילמן.

בסביבת הורוביץ השיבו אז לדברים והסבירו כי השר בסך הכול ביקש להזכיר לבתי החולים שיש להקפיד על פסיקת בג"ץ בנושא. הם הוסיפו כי בתי החולים מחוייבים לעמוד בהוראת הפסיקה, ולכבד את כל הציבור בהקפדה על עקרונות חופש הדת, חופש מדת, שיווין וכבוד האדם, בלי פגיעה ובלי כפייה.