"אנחנו מפלגה יייחודית עם תפיסת עולם" - כך הסביר הערב (שבת) שר האוצר אביגדור ליברמן את כוונתו לרוץ לבד עם "ישראל ביתנו" מבלי לחבור למפלגה אחרת. עוד חשף כי אלי אבידר לא יהיה ברשימה: "הוא החליט ככה, הוא לא השתתף באף ישיבה - אין לנו אף קשר. הוא לא סיכן את הקוליציה, הוא היה חבר נאמן בה". בריאיון הצהיר כי הוא רוצה להישאר במשרד האוצר - וענה על ההאשמות של שרת החינוך ויו"ר הסתדרות המורים. 

"אנחנו הולכים עם הרשימה הזאת, מרוצה ממנה, יהיו אנשים נוספים אבל לא מהכנסת הזו", הוסיף - ולא התייחס מפורשות לפרסום ב"אולפן שישי" על מגעים בין גדעון סער לבני גנץ. "המטרה הראשונה בבחירות היא למנוע מנתניהו לחזור לשלטון", הבהיר.

בנימין נתניהו במליאה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"לא אשב עם נתניהו בשום תנאי" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"כרגע ש"ס ויהדות התורה חייבים להישאר באופוזיציה. כל מי שמנסה לתרץ מתכוון למכור להם". לאחר מכן הצהיר: "לא נשב עם נתניהו בשום תנאים ונסיבות, וגם לא עם ש"ס ויהדות התורה. רוצים ממשלה ליברלית, לאומית". כשנשאל על הממשלה הבאה, הבהיר שירצה להמשיך במשרד האוצר: "צריכים להמשיך, הבאנו הרבה גאווה והישגים, תוספת לחיילים 50% ועד לניצולי שואה".

יו"ר יהדות התורה משה גפני נואם בכנסת (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
"ש"ס ויהדות התורה - רוצים כל חרדי כמה שיותר עני, מסכן ובור" | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

על המפלגות החרדיות אמר ליברמן, כי "מ-1977 הנהגת החרדים יושבת בממשלות לסירוגין, והציבור החרדי הפך ליותר עני ונזקק, ופחות משכיל. ההנהגה החרדית, ש"ס ויהדות התורה - רוצים כל חרדי כמה שיותר עני, מסכן ובור. ככה הם שולטים בציבור הזה, באמצעות קצבאות. את זה אנחנו רוצים למנוע". לדבריו, "צריך להתנות את כל התקציבים בלימודי ליבה". כשנשאל על הליכוד ונתניהו, השיב ליברמן כי "לנתניהו ולאנשיו אין שום קשר לימין, שלמה קרעי איש ש"ס".

"נדרוש התאמה בין החופשים במערכת החינוך למשק כולו"

בהתייחסות למשבר במערכת החינוך, אמר ליברמן כי הוא נפגש כמה פעמים אם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, אך הבהיר: "לא אפגש תוך כדי שביתות". לדבריו, ביום ראשון היא תיפגש עם קובי בר נתן, הממונה על השכר במשרד האוצר. "מערכת החינוך זה גם תלמידים, הורים והמשק הישראלי. אנחנו לא רוצים סתם לתת תוספת משכורת - זה הכי פשוט לפני בחירות", הוא הבהיר.

"מעריך את שרת החינוך שאשא-ביטון, היא עושה עבודה טובה", אמר בהתייחס למגעים בינו לבין השרה. עוד הוא הוסיף כי "אנחנו דורשים ש-80% מהכסף התוספתי יילך למורים צעירים - יש הבדל בין מי שמרוויח 7,000 שקלים למי שמרוויח 4,000 שקלים". כמו כן, הוא הדגיש שיינתן למורים גם תגמול על מצויינות, והודיע שהאוצר יעמוד על כך שתהיה התאמה בין החופשים במערכת החינוך למשק כולו.

יפעת שאשא ביטון
"מעריך את שרת החינוך שאשא-ביטון"

עוד הוסיף ליברמן כי אינו יודע אם המשבר ייפתר בשבוע הבא, אך הבהיר: "רוצים לסיים את המשא ומתן אבל בהסתדרות המורים רוצים לדבר רק על תנאי השכר".

על תקופתו במשרד האוצר אמר: "אנחנו משאירים ממשלה עם תקציב, גירעון אפס, אבטלה קרובה לאפס. אישורי בנייה של יחידות דיור - בשיא של 30 שנה". לדבריו, הממשלה בלמה את מחירי הנדל"ן, אך הוא מודה כי "צריך לפחות שנתיים כדי להתמודד עם בעיית הדיור". על עליות המחירים, אמר ליברמן, כי הן מתרחשות בכל העולם. "האינפלציה בבריטניה הגיעה ל-9.1% ובגרמניה משלמים על חשמל פי שלוש מישראל", הוא מסביר.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12: