השר אלעזר שטרן, מי שעד הימים האחרונים נחשב אולי למועמד המוביל לתפקיד יושב ראש הסוכנות היהודית, הודיע אתמול (שלישי) על פרישתו מההתמודדות. "באווירה שנוצרה, איני מוצא לנכון להעמיד את עצמי כרגע לבחירה", כתב בפייסבוק. פרישתו הופכת כעת את המירוץ למעניין במיוחד, עם כמה שמות מסקרנים.

הודעתו של שטרן הגיעה יממה לפני תורו להתייצב בוועדה, וככל הנראה הוא הבין שאין לו סיכוי מכיוון שצריך להשיג את תמיכתם של תשעה מבין עשרת חברי הוועדה. ספק אם הייתה לו את התמיכה הזאת לפני התפתחויות הימים האחרונים, וכעת נראה שהסיכויים שלו פחתו אף יותר.

בצל הסערה, שאלנו אמש את שר החוץ ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, על דעתו בנוגע להסרת מועמדותו של שטרן מהמירוץ. יונה לייבזון, שליחתנו, שאלה את לפיד אם הבעת התמיכה בשטרן מלפני כמה ימים לא הייתה טעות, ולפיד מצדו התחמק והשיב: "אנחנו בוושיגנטון, נדבר על וושינגטון".

אומנם ההכרזה על יו"ר הסוכנות החדש תהיה רק בעוד כחודש וחצי, ב-23 בנובמבר, אולם רוב המועמדים כבר התראיינו בפני הוועדה הבוחנת. יחד עם זאת, כמה מהם יעשו זאת רק היום. שניים מהשמות המסקרנים במיוחד שיתראיינו הם דני דנון, יו"ר הליכוד העולמי ולשעבר שגריר ישראל באו"ם, ואירנה נבזלין, רעייתו של ח"כ יולי אדלשטיין.

יולי אדלשטיין בריאיון (צילום: חדשות 12)
יולי אדלשטיין בריאיון לעמית סגל | צילום: חדשות 12
ליאוניד נבזלין (צילום: Photo by Flash90)
צילום: Photo by Flash90

באופן קשור או שלא, הופעתה של נבזלין בפני הוועדה מגיעה בלבד לאחר הודעתו של בעלה, כי הוא מתכוון להתמודד על ראשות הליכוד נגד ראש האופוזיציה בנימין נתניהו. הקשר בין מועמדותה לעיתוי ההכרזה של בעלה יישאר לבחינת חובבי תיאוריות הקשר בלבד. מה שכן מעיב על מועמדותה היא הרגישות הרבה מול הרוסים, שכן אביה, המיליארדר ליאוניד נבזלין, נחשב ליריב של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. חברי הוועדה מכירים את הרגישות שבנושא, ואפילו קיבלו כבר כמה מסרים בעניין.

עוד מועמדת מסקרנת במיוחד היא שרת התפוצות לשעבר מטעם כחול לבן, עומר ינקלביץ', הנחשבת מקורבת לבני גנץ. כעת, לאחר פרישתו של שטרן מהמירוץ, מנסה שר הביטחון ויו"ר כחול לבן להפוך אותה למועמדת הרשמית מטעם הקואליציה. הסיכויים שלה נחשבים לפחות גבוהים, למרות העובדה שהיא נחשבת לדמות מוכרת יותר עבור הציבור הישראלי.

מייקל אורן, ארכיון (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
צילום: Miriam Alster/FLASH90

מתמודד נוסף שיפגוש מחר את הוועדה הוא ההיסטוריון והדיפלומט מייקל אורן. אורן כיהן כשגריר ישראל בארה"ב בשנים 2013-2009 וכחבר כנסת בכנסת ה-20 וסגן שר במשרד ראש הממשלה מטעם מפלגת כולנו. מועמד נוסף הוא יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר הסוכנות היהודית בפועל, מאז שהושבע יצחק הרצוג לתפקיד נשיא המדינה. חגואל, שלא מחזיק בסיכויים גבוהים, מצפה לתרחיש מסוים שבסופו יצליח לשמור על תפקידו.