בכיר הליכוד מאתגר את נתניהו - ומצהיר שיתמודד מולו על ראשות התנועה: השר לשעבר ובכיר הליכוד, ח"כ יולי אדלשטיין, הכריז הערב (שני) שיתמודד על ראשות הליכוד. בריאיון בלעדי שקיימנו עמו ושודר במהדורה המרכזית הוא מצהיר על ריצה מול נתניהו, אומר בקולו ובשמו דברים שנאמרו עד היום רק על ידי שם הקוד "בכירים בליכוד" - וטוען שעם נתניהו, מפלגתו תישאר באופוזיציה לתמיד. 

"החלטתי להתמודד על ראשות התנועה", הוא אומר בפתח דבריו בריאיון. "הממשלה הנוכחית פשוט מסוכנת למדינת ישראל. אנחנו ארבע פעמים עשינו בחירות, ארבע פעמים הליכוד זאת הסיעה הגדולה בפער בכנסת, וארבע פעמים לא הצלחנו להרכיב ממשלה לאומית בראשות הליכוד. אז אם לא נעשה חשבון נפש רציני בבית,
אנחנו נישאר באופוזיציה לשנים ארוכות - וחשבון הנפש אומר שצריך להחליף את בנימין נתניהו". 

בנימין נתניהו במליאת הכנסת (צילום: כנסת ישראל)
נתניהו בכנסת כיו"ר אופוזיציה. "איתו לא נגיע לשלטון" | צילום: כנסת ישראל

על השאלה כיצד הוא חושב להחליף את נתניהו בעוד שהסקרים עדיין מעניקים לו כ-30 מנדטים ויותר, הוא השיב: "אני קודם כל מזכיר שהיו כבר סקרים... נזכיר את משאל המתפקדים בהתנתקות, כשאדם אחד במדינה לא נתן סיכוי לנו, למורדים, מול אריאל שרון הכל יכול וזה נגמר 40-60. אבל אני אומר - הבחירה האמיתית של חברי הליכוד, מתפקדי הליכוד, לא תהיה ביני לבין בנימין נתניהו, היא תהיה ביני לבין לפיד. כי עם בנימין נתניהו ארבע פעמים נכשלנו בהרכבת הממשלה. איך פתאום נצליח בפעם החמישית?".

ואולם, כלל לא בטוח שאדלשטיין יצליח להביא מספר רב של מנדטים לסיעת הליכוד. "גם בסקרים המחמיאים ביותר אנחנו לא מגיעים למספרים הנכספים של 61 מנדטים", השיב אדלשטיין על הטענה לעיל. "גם בכנסת הנוכחית יש יותר מ-70 מנדטים של המחנה הלאומי ואני סמוך ובטוח שכשיהיו פריימריז, ואני אעמוד לאחר מכן בראשות תנועת הליכוד, יכול להיות שעוד בלי בחירות - נרכיב ממשלה לאומית". 

"ארבע פעמים זו לא פעם אחת, צריך להסיק את המסקנות" 

בכל האמור לשאלה מדוע אדלשטיין מכריז על כך רק עכשיו, כשאין פריימריז באופק, השיב אדלשטיין: "בתוך עמי אני יושב. אני יודע שבשבוע הבא כנראה לא יתקיימו פריימריז. אבל אני מאוד מקווה שבחודשים הקרובים הם כן יתקיימו, כי כל מי שאומר: 'אבל לפי החוקה אפשר לקיים גם בעוד שלוש שנים את הפריימריז', בעצם אומר - אנחנו נישאר עוד שלוש שנים באופוזיציה".

 "בנימין נתניהו היה ראש ממשלה עם הישגים רבים", אמר אדלשטיין, "עבדתי הרבה יחד איתו, אבל העובדות מדברות בעד עצמן. ארבע פעמים בחירות, ארבע פעמים הרבה מנדטים לליכוד, ארבע פעמים אין ממשלה לאומית בראשות הליכוד. אז כפי שאמרתי, אנחנו צריכים להסיק מסקנות בבית".

יאיר לפיד  (צילום: החדשות 12)
"זה או אני או לפיד" | צילום: החדשות 12

בנוגע להיעדר התמיכה שלו בגדעון סער, שהתמודד מול נתניהו ב-2019, השיב אדלשטיין: "גדעון סער התמודד
מול ראש ממשלה מכהן, ואז עדיין האמינו בליכוד שאולי הייתה איזושהי תקלה חד פעמית ואנחנו נחזור. אבל ארבע פעמים זאת לא פעם אחת".

אדלשטיין נמנע מלמתוח ביקורת על מהלכי נתניהו בכנסת הקודמת, שהובילו בסופו של דבר לבחירות ולהקמת ממשלת השינוי בראשות בנט. "ההתמודדות היא בעצם לא ביני לבין נתניהו. ההתמודדות היא ביני לבין יאיר לפיד או הממשלה הנוכחית, שהיא מסוכנת והיא מנוהלת בידי מרצ והתנועה האסלאמית, שאין לזה שום סיבה. המחנה הלאומי בכנסת הוא מחנה גדול. הבוחרים רצו אותנו בשלטון. ולכן אני חושב שזה פשוט צו המצפון שלי
להתמודד, לנצח ולהוביל את התנועה".

"אצלי לא יהיה שלטון יחיד, יש לי סגנון משלי"

עוד המשיך השר לשעבר: "אני, כמו שאני נוהג הרבה שנים, לא מתכוון לזרוק בוץ על אף אחד מן המתמודדים. יכול להיות שיהיו מתמודדים נוספים, לא רק נתניהו. אני מבטיח לך שלאחר שאני איבחר, תהיה תחושה אצל כל חברי הסיעה שהם חלק מן ההנהגה, שהם חלק מקבלת ההחלטות בתנועה. לא יהיה שלטון יחיד, כולנו נהיה ביחד".

ואולם, אדלשטיין כן התייחס לעובדה שלא נכח בבית המשפט כאשר החל משפטו של נתניהו. "יש לי סגנון משלי, ערכים משלי", הוא אומר. "לא הייתי צריך להוכיח נאמנות לאף אחד, אני נאמן לערכים שלי. כשהיה צריך להתעמת עם בית המשפט העליון ידעתי לעשות זאת".

שר המשפטים גדעון סער נואם (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
סער. "הוא התמודד אז מול ראש ממשלה מכהן" | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 לקראת סיום דבריו, התחייב אדלשטיין שלא יפרוש מהליכוד אם לא ייבחר לעמוד בראשות המפלגה: "אני מתכוון לנצח. אין לי כל כוונה לפרוש מן התנועה שבה הגעתי למקום הראשון בפריימריז בפעם האחרונה ואני רק מקווה שכל שאר המתמודדים יודיעו הודעה דומה".