"תגיד לעם ישראל שאני אוהב אותם, עשיתי את זה למען כל החיילים": אחרי שלפני כשבועיים דווח על שיפור במצבו הרפואי – הלוחם איציק סעידיאן שב לשוחח באופן שוטף עם סביבתו, כך סיפר אמש (שלישי) אחיו אבי.

"אני מנהל איתו שיחות על הילדות ועל מה שהוא עשה, הוא מודע להכל", אמר אבי. "אנשים רוצים לעשות איתו (שיחות) וידאו ולדבר איתו. הוא צוחק איתם, בוכה ומעלה זיכרונות עם אנשים מהצבא". לדבריו, מדי יום מגיעים לבית החולים שיבא מאות אנשים שרוצים להיכנס לחדרו של סעידיאן – בהם הלומי קרב ונכי צה"ל שאומרים לו שהציל את חייהם בכך שזעק את זעקתם. "אני אומר 'הצלת המון' והוא ממש בוכה", שיתף האח והוסיף שאיציק ביקש ממנו למסור את אהבתו לעם ישראל.

איציק סעידיאן (צילום: החדשות 12, החדשות12)
מודע לכל מה שקרה, איציק סעידיאן | צילום: החדשות 12, החדשות12

על אף השיפור המשמעותי במצבו הבריאותי, סעידיאן עדיין מוגדר כפצוע באורח קשה והוא נמצא בסכנת חיים. עם זאת, השיחות הקוהרנטיות שהוא מקיים מעוררות אופטימיות זהירה בקרב הצוות הרפואי בנוגע לאפשרות שלא נגרמה פגיעה קוגניטיבית חמורה במוחו. האח אבי ציין שסעידיאן לא צפוי להשתחרר בקרוב מבית החולים, ושמערכת החיסון שלו כמעט ולא מתפקדת. "רצו קצת להוריד לו את החומרים שיוכל לתקשר, אבל יש לו פה עוד שיקום", אמר האח. "הדרך ארוכה אבל ברוך השם אנחנו בכיוון טוב, הוא מדבר איתנו לפחות שעה-שעתיים ביום וזה נס".

בנוגע לשאלה האם איציק מתחרט על מה שעשה, ענה האח כי הוא לא מסוגל לשאול אותו. "אני רוצה לבוא אליו רק עם דברים חיוביים וטובים ולא להזכיר לו יותר מדי דברים", אמר. "יש לי פחד נוראי לשאול אותו את השאלה הזאת".

בין המבקרים: ח"כ סמוטריץ' וסופר והזמר אביב גפן

מלבד לבני המשפחה והחברים, סעידיאן זכה היום גם לביקורים של חברי הכנסת אופיר סופר ובצלאל סמוטריץ' מהציונות הדתית ושל הזמר אביב גפן. "העובדה שאיציק התעורר ומתקשר היא נס, ולידיה אמו ביקשה שכולנו נמשיך להתפלל לרפואתו", כתב סמוטריץ' בטוויטר. הזמר אביב גפן סיפר בפוסט משעשע כי סעידיאן אמר לו "אביב גפן, אני מעריך ומכבד אותך אבל אתה לא הז'אנר שלי". גפן גם שיבח את האחיות ביחידת הכוויות של בית החולים שיבא וציין כי סעידיאן נראה מצויין.

כזכור, סעידיאן נפגע באורח אנוש לאחר שהצית עצמו לפני כחצי שנה מול אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקווה במחאה על היחס להלומי הקרב. סעידיאן, ששרת בגדוד 13 של גולני, סובל מפוסט טראומה לאחר שהשתתף בלחימה במבצע צוק איתן. הוא הוכר כזכאי ל-25% נכות, והתלונן בעבר על כך שמדובר בשיעור נמוך מדי.

 

לפני כשבוע וחצי דווח על שיפור במצבו של סעידיאן, ועל כך שהתעורר והחל לתקשר עם סביבתו באופן בסיסי לאחר שגמלו אותו מחומרי ההרדמה. "לא ציפינו שזה יקרה כל כך מהר", אמרה אז אחותו לאה. "הדרך עוד ארוכה, אנחנו תמיד רוצים לתת את הבשורות הטובות, אבל אופטימיים וזהירים מאוד".