"גנץ גרוע ויפרק את העסק", "לפיד שטחי וכל שבוע עושה פיגוע" ו"לא יודעת מה יהיה עם הרוטציה": ההקלטות של שרת הפנים איילת שקד שחשפנו אמש (רביעי) ב"המהדורה המרכזית" תפסו את חברי הקואליציה לא מוכנים - ואת יריביהם באופוזיציה חוככים את ידיהם בהנאה, וכל זאת שבועיים בדיוק לפני מועד העברת התקציב - המבחן החשוב ביותר של ממשלת בנט-לפיד עד כה.

זמן קצר לאחר פרסום ההקלטות, עדכן שר החוץ יאיר לפיד, שאמור להתמנות לראש הממשלה ה-14 של ישראל במסגרת הסכם הרוטציה בעוד פחות משנתיים, דבר שתלוי במידה רבה בשקד ובמהלכיה, כי הוא שוחח עם שרת הפנים וההדורים ביניהם יושרו: "אנשים מתרגזים לפעמים, לא צריך לעשות עניין מכל שטות".

מטעמה של השרה שקד נמסר בתגובה על חשיפת ההקלטות כי "הדברים נאמרו בשיחה סגורה בשעת כעס, לאחר שפורסמו תדרוכים נגד השרה. השרה שקד מצרה על הדברים ומצטערת אם פגעו במישהו". שקד טרם שוחחה עם שר הביטחון, בני גנץ, והסיבה היא שהשר שב לישראל מיעד שאסור בפרסום - ולא היה באפשרותה לשוחח עימו לאחר השידור. 

בתגובה על דבריה החריפים של שקד, הסתפקו בליכוד במסר קצר שיותר מרומז לשקד לפעול: "הגיע הזמן למעשים ולא לדיבורים", באומרם לבכירת ימינה שעליה לא רק לדבר אלא לעשות מעשה ולהפיל את הממשלה שהוקמה לפני קצת יותר מ-4 חודשים - מה שהותיר את המפלגה הגדולה בכנסת באופוזיציה.

יו"ר הכנסת לשעבר, חה"כ יריב לוין, בחר לשלוח מסר עוקצני לשקד: "לפיד יכול להירגע. אם איילת שקד אמרה שלא תהיה רוטציה - כנראה תהיה", באומרו שכל דבר ששקד אומרת הוא שקר - ובמציאות קורה ההפך הגמור, כפי שאמרה שלא תשב בקואליציה עם מרצ, רע"ם וח"כ איבתיסאם מראענה מהעבודה.

 

לקולות הביקורת הצטרפה גם השרה לשעבר חה"כ מירי רגב, שהתייחסה לאירועים פוליטיים נוספים שהתרחשו אתמול: "אביר קארה קורא לחבריו בסיעה מטומטמים ועוזב את הקבוצה. רם בן ברק נתפס על חם משקר במצח נחושה מפקיר את ביטחון המדינה וממשיך להגן על העוזרת המסוכנת. איילת המטיילת טוענת שלפיד מסוכן לעם ישראל וגנץ גרוע. ומרב מיכאלי? מעודדת סרבני גיוס ומשתמטים". 

חה"כ קטי שטרית מהליכוד הציעה לחברי הקואליציה הצעה 'מקורית', וזאת לקראת יום הגיבוש לחברי הקואליציה שמתוכנן למחר: "שמעתי את ההקלטות של איילת שקד ואני חושבת שהם צריכים יום גיבוש"

במפלגת הציונות הדתית תקפו בחריפות את ראש הממשלה ושרת הפנים - וטענו שחבירתם ללפיד, שאמור לכהן כראש ממשלה אחרי בנט, מסכנת את המדינה: "יצא המרצע מהשק! בנט ושקד ממליכים עלינו מישהו שגם הם יודעים שעושה למדינה פיגועים מדיניים ואיננו כשיר. תאוות הכיסא של בנט ושקד מסכנת את ישראל!". 

הקלטות שקד: "לפיד אדם שטחי, לא יודעת אם תהיה רוטציה"

אמש חשפנו ב"המהדורה המרכזית" הקלטות שבהן נשמעת שקד, שמכהנת בממשלת בנט-לפיד כבר ארבעה חודשים, אומרת בקולה את דעתה על חבריה. בקואליציה כולה חושדים בשקד בכך שרצונה הוא לפרק את הממשלה, אבל היא בכלל טוענת שהבעיה העיקרית היא יו"ר כחול לבן, שר הביטחון בני גנץ: "גנץ יפרק את העסק. הוא בכלל לא ראש ממשלה. תאמין לי, גנץ יותר גרוע מלפיד. עוד יותר גרוע, אני לא יודעת". אלא שהסיפור העיקרי בהקלטות שהבאנו הוא שר החוץ ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. כלפי חוץ, משדרים ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי שיתוף פעולה והרמוניה, והיעדר חיכוכים. התמונה האמיתית מסתבר, שונה לחלוטין מכפי שהיא מוצגת על ידי בכירי הקואליציה.

בימים האחרונים, כנראה על רקע התדרוכים של לפיד נגד שקד אחרי הביקור באמירויות, השמיעה השרה שקד באוזני בני שיחה ביקורת חריפה הן על שיקול הדעת - והן על הביצועים של מי שאמור להפוך בקולות ימינה לראש הממשלה ה-14 של ישראל: "הוא שטחי. הוא איש טוב, אכפת לו מאוד מהמדינה, הוא חכם, הוא פשוט שטחי, הוא אדם שטחי".

שקד הוסיפה: "לפיד כל שבוע עושה פיגוע ונפתלי מחלץ, כל שבוע. ואף אחד לא יודע. אין מה להשוות. נפתלי לא סתם נהיה ראש ממשלה. הוא הכי רציני ביי פאר מכולם. לפיד אין לו כוח. אבל ללפיד יש מילה, שתדע. יאיר זה ברזל. הוא מסכם איתך משהו - ברזל. [על הפיגוע] הוא עשה את זה איזה שלוש פעמים - מול הירדנים, מול האמריקנים, ומול... ונפתלי חילץ".

השאלה הגדולה שתלווה אותנו ב-22 החודשים הבאים היא אם בגלל חוות הדעת הקטלנית הזו, ועל רקע החשדנות המובנת בציבור באשר לקיום הסכמי רוטציה ולמילה של בנט ושקד, לפיד יכול לסמוך על הבטחה של בנט. חדי האוזן, ולא רק הם, הבחינו שבריאיון שהעניקה שקד ל"המהדורה המרכזית" השבוע, שההבטחה הזו פחות נחרצת. בפני בני שיחה, שקד מבהירה שקיום הרוטציה כלל אינו מובטח: "על זה אין לי תשובה, לא יודעת מה יהיה. נחכה עוד שנתיים ונראה. זה תלוי אם יש משבר, אין משבר. נראה".

"על זה אין לי תשובה, לא יודעת מה יהיה. נחכה עוד שנתיים ונראה. זה תלוי אם יש משבר, אין משבר. נראה".

שקד על הרוטציה