הכנסת בחרה היום (רביעי) את נציגיה בוועדה לבחירת שופטים. הח"כים שנבחרו הם אפרת רייטן ממפלגת העבודה, שזכתה ל-67 קולות, ושמחה רוטמן מהציונות הדתית שגרף 53 קולות. מדובר בהפסד לליכוד, לאחר שהמועמדת מטעם המפלגה, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, לא נבחרה - לאחר שקיבלה 51 קולות בהצבעה.

זו תהיה הפעם הראשונה זה תקופה ארוכה שלליכוד לא תהיה נציגות בוועדה לבחירת שופטים, מה שמהווה מכה קשה למפלגה. נתניהו רצה בוועדה את ח"כ קרן ברק, מאחר שהאמין שהיא תוכל לגייס קולות גם מהקואליציה. אך בסופו של דבר, הסיעה בחרה בח"כ לוי-אבקסיס שהפסידה בהצבעה. הבחירה בח"כ רייטן מעידה על המשמעת הקואליציונית סביב מועמדותה, גם כשההצבעה נערכה מאחורי הפרגוד. 

אורלי לוי (צילום: Photo by Yossi ZeligerFlash90)
מכה לליכוד - אורלי לוי אבקסיס לא נבחרה לוועדה למינוי שופטים | צילום: Photo by Yossi ZeligerFlash90
ח"כ שמחה רוטמן ממפלגת הציונות הדתית
ח"כ שמחה רוטמן ממפלגת הציונות הדתית

"זכות גדולה ותפקיד בעל אחריות רבה"

הנציגים מטעם הממשלה יהיו שר המשפטים גדעון סער ושרת הפנים איילת שקד. מינויה של שקד כפוף לסבב הצבעה טלפוני של הממשלה, שיחל בקרוב, ובו צפויים השרים לאשר את המהלך. זאת, לאחר שבהסכמים הקואליציוניים נקבע שהיא תתפוס את מקומה של מפלגת העבודה מטעם הממשלה בוועדה לבחירת שופטים.

ח"כ רייטן התייחסה לבחירתה ואמרה: "זו זכות גדולה ותפקיד בעל אחריות רבה. אני מודה על האמון שנתנו בי יו"ר המפלגה מרב מיכאלי וחברי הקואליציה. אין לי ספק שניסיוני האישי והמקצועי כעורכת דין, וכמי שפקדה את אולמות בתי המשפט רבות בהליכים שונים ומגוונים יהווה עבורי בסיס ועזר רב בעבודת הוועדה. אפעל כמיטב יכולתי לחיזוק הרשות השופטת מתוך אמונה בחשיבות מקצועיותה, איכותה ועצמאותה".