לאחר עתירת חברי הכנסת מהאופוזיציה – בג"ץ מבקר את הקואליציה: נשיאת העליון אסתר חיות, המשנה לנשיאה ניל הנדל והשופט עוזי פוגלמן קבעו היום (חמישי) כי על הקואליציה לשנות את הרכב ועדות הכנסת כך שיהיה שוויוני יותר. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירתם של חברי כנסת מהאופוזיציה. שופטי בג"ץ קבעו כי על הקואליציה להציג את השינויים לבית המשפט בתוך 10 ימים.

העותרים הם חברי הכנסת דוד ביטן, מירי רגב, קטי שטרית ופטין מולא מהליכוד ומשה ארבל ומיכאל מלכיאלי מש"ס. לפני כחודש הגישו את עתירתם נגד הכנסת, יושב ראש הכנסת, ועדת הכנסת וכלל סיעות הבית. בעתירה נאמר כי מדובר ב"תקדימים מסוכנים" ונטען כי "הקואליציה שברה את כללי המשחק הדמוקרטיים". עוד אמרו הח"כים העותרים כי "אין מנוס מביקורת שיפוטית".

מליאת הכנסת  (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
מליאת הכנסת | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

העתירה טוענת כי הפער בין כלל חברי הכנסת של הקואליציה והאופוזיציה הוא של 2 בלבד – 61 מול 59, אך בוועדות החשובות, דוגמת ועדות הכספים והחוקה, גיבשה הקואליציה פער גדול יותר לטובתה, מה שלא מייצג את כוחה האמיתי במשכן. האופוזיציה "פוצתה" בוועדות שחשיבותן פחותה. השופטים קבעו כי על הקואליציה לשנות את הרכב הוועדות כך שיהיה מאוזן ושוויוני יותר, והורו לקואליציה להציג את השינויים בהרכבים בתוך 10 ימים. יש להניח כי אם שינויים שכאלו לא יוצגו בטווח הזמן האמור יפרסמו השופטים פסק דין מחייב.

הקואליציה השיבה תחילה כי היא מנהלת משא ומתן על השינויים עם האופוזיציה. כך אכן היה, אלא שהמגעים עלו על שרטון – וכעת קבעו השופטים כי יש לאזן את הוועדות גם בלי שיושגו הסכמות בנושא. בתשובתם לבג"ץ אישרו יושב ראש הכנסת והיועצת המשפטית של המשכן כי הרכב הוועדות הנוכחי אכן "מעורר קשיים".

על הקואליציה להציג את השינויים עד ל-5 בספטמבר בשעה 12:00 – ובהתאם לתשובת הקואליציה יוחלט על המשך הטיפול בעתירה, כך נאמר בהחלטת שופטי בג"ץ.

עו"ד אילן בומבך (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)
עורך הדין אילן בומבך | צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

עו"ד אילן בומבך המייצג את חברי הכנסת העותרים מסר בתגובה על החלטת השופטים: "ההחלטה התקדימית של בג"ץ מבטאת את חוסר הנוחות שיש בייצוג החסר שניתן לאופוזיציה בוועדות הכנסת. בשל עיוות רצון הבוחר, השופטים הורו למשיבים לפעול מידית לתיקון החלוקה ולהגיש הודעה מעדכנת על כך בתוך 10 ימים. אחרת - השופטים יתנו פסק דין מחייב".