ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) תחליף את ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) כיו"ר הוועדה המסדרת בכנסת – זאת בעקבות החלטת נשיא המדינה ראובן ריבלין היום (רביעי) להעניק את המנדט להרכבת הממשלה ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד. הרכב הוועדה המכריעה, שמנהלת את ענייני הכנסת עד להקמת קואליציה, אושר במליאת הכנסת לפני כשבועיים.

ממפלגת יש עתיד נמסר כי "עם קבלת המנדט מנשיא המדינה הוחלט כי ח"כ קארין אלהרר תשמש כיושבת ראש הוועדה המסדרת מטעם יש עתיד". במפלגה הוסיפו כי "ח"כ אלהרר, שכיהנה בעבר בתפקיד יושבת ראש הוועדה לביקורת המדינה, תמשיך לפעול במסירות למען האינטרס של כלל הציבור בישראל".

הנשיא ריבלין הצהיר, כשהודיע על הענקת המנדט ללפיד, שהחוק מאפשר ללפיד להקים ממשלה שבה לא הוא יכהן ראשון כראש ממשלה. להודעת הנשיא קדמה הצהרה של יו"ר ימינה, נפתלי בנט, שהודיע שיעשה כל שביכולתו להקים ממשלה ושישראל לא תלך לבחירות נוספות. "מתמונת הממליצים עולה בבירור שלחבר הכנסת יאיר לפיד יש אפשרות להרכיב ממשלה שתזכה לאמון הכנסת, אם כי הקשיים רבים".

מיקי זוהר (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
לא יעמוד בראש הוועדה. ח"כ מיקי זוהר | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

"בנסיבות אלו - החזרת המנדט לכנסת חוטאת לחוק ועלולה להביא אותנו לבחירות חמישיות ללא שנוצלו כל האפשרויות להקמת ממשלה", הבהיר ריבלין. "שוחחתי זה עתה עם ח"כ לפיד - והודעתי לו כי אני מעניק לו את המנדט להרכבת הממשלה". יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הבהיר עם קבלת המנדט מהנשיא: "אעשה הכל כדי שממשלת האחדות תוקם מהר ככל האפשר ותלך לעבוד למען אזרחי ישראל".

"אחרי שנתיים של סיוט פוליטי מתמשך החברה הישראלית פצועה", ציין לפיד בהודעתו. "ממשלת האחדות אינה פשרה - היא מטרה. עלינו להקים ממשלה שתשקף את העובדה שאנחנו לא שונאים אחד את השני. שבה ימין, שמאל ומרכז פועלים יחד, כדי להתמודד עם האתגרים הכלכליים והבטחוניים".

יו"ר יש עתיד קיבל את המנדט, לאחר שקיבל את מירב הממליצים בסבב ההתייעצויות אצל הנשיא ריבלין. אחרי שהחזיר נתניהו את המנדט לנשיא אמש, החליטו מפלגות בלוק הימין ובהן הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית להמליץ לנשיא להחזיר את המנדט לכנסת. יש עתיד, כחול לבן, תקווה חדשה, ישראל ביתנו, מרצ, העבודה והרשימה המשותפת המליצו על לפיד. ברע"ם בחרו שלא להמליץ על מועמד לנשיא.