15 ימים לתום המנדט של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראשי המפלגות מסרו היום (שני) הצהרות לתקשורת בפתח ישיבות הסיעה בכנסת שבהן התייחסו למאמצים להקמת ממשלה. רגע לפני ישיבת סיעת הליכוד, נתניהו נועד עם יו"ר ימינה נפתלי בנט, ובהמשך קרא בכנסת לבחירה ישירה לראשות הממשלה והצהיר: "אבסורד שבנט יהיה ראש ממשלה". במקביל, בסיעת ש"ס הגישו למזכירות הכנסת את הצעת החוק לבחירה ישירה של ראש ממשלה בתוך 30 יום שעוררה התנגדות רבה בקרב גוש מתנגדי נתניהו. בנט וסער נפגשים ממושכות ככל הנראה כדי לתאם עמדות לקראת ההצבעה. גם יו"ר רע"ם מנסור עבאס ויאיר לפיד נפגשו בכנסת ושוחחו על הממשלה שבדרך. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יש פתרון לפלונטר הפוליטי ורוב עצום בציבור תומך בו", הצהיר נתניהו. "במקום להרכיב ממשלות אבסורדיות, למשל עם ראש ממשלה שקיבל בבחירות רק 7 מנדטים, יתקיימו בחירות ישירות לראשות הממשלה. הציבור יבחר ישירות את ראש הממשלה בבחירות בזק, בלי לפזר את הכנסת".

בנימין נתניהו
"אבסורד שבנט יהיה ראש ממשלה". נתניהו

"היום גם מגיע רגע האמת של נפתלי בנט", המשיך נתניהו. "הוא התחייב שלא לשבת תחת לפיד עם מרצ והעבודה, בתמיכת המשותפת. לכן עליו להפסיק לדהור לממשלת שמאל יחד עם לפיד, מרצ והעבודה. עליו לתמוך בהצעתנו לוועדה המסדרת שמונעת את העברת הכוח בכנסת לשמאל ואף משאירה בידיו את זכות הוטו ולתמוך בפתרון הבחירה הישירה, דבר שרוב עצום בקרב מצביעיו תומך בו. אם בנט לא יעשה זאת, פירוש הדבר שהוא חובר לשמאל".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הצהיר בפתח ישיבת הסיעה כי מפלגתו תתנגד להצעת החוק לקיום בחירות ישירות לראשות הממשלה. "אלה לא בחירות אישיות, אלה בחירות חמישיות", אמר. "במקום ממשלת אחדות אנחנו הולכים לבחירות. חודשים של שיתוק פוליטי, חודשים של שנאת אחים, אלימות, פתקים וקלפיות. במקום לטפל בכלכלה, להעביר תקציב, להשקיע בילדים שלנו ובבתי חולים – שוב יבזבזו מיליארדים על קמפיינים שיגרמו לנו לשנוא אחד את השני, וכל זה בגלל שנתניהו לא מצליח להרכיב ממשלה".

יאיר לפיד
"לא צריך עוד בחירות, היו בחירות". לפיד

"לא צריך עוד בחירות, היו בחירות", המשיך לפיד. "הן נגמרו בזה שבפעם הרביעית לנתניהו אין ממשלה. אם הוא לא יצליח אנחנו נבקש מהנשיא את המנדט להקים ממשלת אחדות ישראלית. אלו הברירות שלנו  בחירות חמישיות, ישירות או לא ישירות, או ממשלת אחדות ישראלית – ימין, מרכז ושמאל שמפשילים יחד שרוולים. מדינת ישראל זקוקה לאחדות, לממשלה מתפקדת. בעוד שלושה שבועות יכולה להיות פה ממשלת אחדות ישראלית".

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער אמר בפתח דבריו כי עמדת סיעתו לא השתנתה: "בראיית תקווה חדשה יש תשתית חלופות להקמת הממשלה כפי שאמרתי פעמיים בחודש הקודם - האפשרות הראשונה היא ממשלת ימין בראשות מועמד אחר, ממשלה כזו ניתן להקים בקלות ובמהירות. האפשרות השנייה היא הקמת ממשלת אחדות פריטטית עם הסדרים שיאפשרו לנו לעמוד על הערכים, העקרונות והשקפת העולם שלנו. שתי האפשרויות עדיפות על בחירות נוספות - בין אם יהיו אלה בחירות ישירות לראשות הממשלה ובין אם יהיו אלה בחירות נוספות חמישיות לכנסת. זה לא הזמן לקחת את ישראל לבחירות נוספות".

גדעון סער
"זה לא הזמן לקחת את ישראל לבחירות". סער

בהמשך דבריו תקף סער תקף את היוזמה לבחירה ישירה לראשות הממשלה: "לא נכון לשנות למעשה את שיטת הממשל הנוהגת באמצע ההליך הפרלמנטרי שמתקיים. הדבר דומה לשינוי כללי המשחק באמצע משחק תוך כדי המשחק. לעניין זה יפים הדברים שאמר בשעתו יו"ר האופוזיציה נתניהו, כשראש הממשלה אולמרט הציע לשנות את שיטת הממשל לאחר כישלון ניהול מלחמת לבנון השנייה: 'שיטת ממשל אינה זוג גרביים שמחליפים כל יום. דומה הדבר למכונית שנוסעת בכיוון הלא נכון ובמקום להחליף את כיוון הנסיעה מחליפים את דגם המכונית. מה שדרוש היום הוא שינוי הנהגת המדינה'. אני מאמין שאותם דברים שנאמרו אז תקפים ונכונים גם היום".

יו"ר רע"ם מנסור עבאס אמר בפתח ישיבת סיעתו: "מאז תחילת מערכת הבחירות ועד לרגע זה הצליחה רע"ם להשיג את היעד שהציבה לעצמה והוא להיות בלב המפה הפוליטית בישראל תוך שהיא מציגה גישה חדשה ששמה את האזרח הערבי ובעיות החברה הערבית בראש מעייניה. רוב המפלגות בישראל מקבלות את רע"מ ואת מה שהיא מציגה ומייצגת, וחלק קטן ושולי עדיין נמצא באזורים חשוכים. רע"מ לאחרונה מותקפת על ידי גורמים שמנסים להכתים אותה כתומכת טרור. רע"מ עומדת איתנה מול השיח הזה, אנו בזים לשיח הזה שאין לו מקום בישראל של 2021. אנחנו מצפים מכל המפלגות לגנות את השיח הזה".

מנסור עבאס
"רוצים להיות בלב המפה הפוליטית". עבאס

עבאס ציין כי יבחן את החוק לבחירה ישירה: "בחמישי שעבר הונח על שולחננו בשבוע שעבר החוק לבחירה ישירה. אנחנו בוחנים את החוק ואת השלכותיו ועמדתנו תקבע לפי טובת החברה הערבית וטובת רע"מ". כשנשאל אם יפסול ממשלה בראשות בנט השיב עבאס בשלילה.

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' חזר בישיבת הסיעה על התחייבותו שלא לשבת בממשלה בתמיכת רע"ם. "קרוב לשנתיים אנחנו נמצאים בפלונטר פוליטי", אמר סמוטריץ'. "אני מתחייב לעשות הכל למנוע את איוולת הקמתה של ממשלה עם רע"מ. קולות מבולבלים קוראים להקים ממשלה שכזאת. ראש הממשלה אמר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שזה לא יקרה. כמוהו בנט וסער. כמדינה יש לנו בהחלט אחריות לאזרחינו הערבים. נחזיר את המשילות ואת הסדר, נטפל בפשיעה אבל לא נהפוך בדרך את מדינת ישראל לבת ערובה שלהם".

בצלאל סמוטריץ'
"נעשה הכל למנוע ממשלה עם רע"ם". סמוטריץ'

"אנצל את הבמה לקרוא לחבריי ראשי מפלגות המחנה הלאומי לשנות את נתיב המלחמות הפנימיות ולהקים ממשלת ימין יציבה שתעבוד למען אזרחי ישראל", המשיך סמוטריץ'. "גדעון, אני מתייצב לימינך,  נעבוד יחד ונמצא את הדרך להקים ממשלת ימין טובה עבור אזרחי ישראל. נפתלי, התעתוע הפוליטי והמשחק המקביל שלך עם השמאל ועם הימין משמר את הכאוס הפוליטי".

סמוטריץ' קרא לנתניהו לבצע ויתורים הדדיים מול סער לטובת הקמת ממשלת ימין-חרדים: "ראש הממשלה, אני קורא לך לעשות כל שביכולתך לבנות גשרים ואמון עם סער. העם מצפה שנתגבר על המשקעים. אני מכיר אותך היטב ויודע שכשאתה חותר למטרה אתה יודע לסלול את הנתיבים ולהגשים אותה. לכן אני מאמין שזה אפשרי ומוכן להירתם לכל משימה כדי שזה יקרה".

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ פנה ליו"ר ימינה נפתלי בנט וליו"ר רע"ם מנסור עבאס, ואמר: "נתניהו גרר אותנו למערכת בחירות שמכניסה את האזרחים והמשק לחוסר ודאות מסוכנת. אסור לבנט ועבאס ליפול למלכודת של ביבי, שוב הבטחות סרק, ניסיון להפר את הפריטטיות. נפתלי, אתה מגיע מהעולם העסקי, הכוונה של ביבי היא לגרום לך לפשוט רגל ערכית, מוסרית ופוליטית. אתה מכיר אותו שנים, זה לא משא ומתן להקמת שותפות. זה בדיוק הזמן לגלות מנהיגות ולהקים ממשלת פיוס לאומית".

יו"ר ש"ס אריה דרעי (צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)
"מעריך שתוך 30 יום נלך לבחירות". דרעי | צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90

יו"ר ש"ס אריה דרעי התייחס בדבריו להצעת החוק לבחירות ישירות שהגישה סיעתו וטען כי הדבר הכרחי ליציאה מהמבוי הסתום: "אנחנו לא מפזרים את הכנסת, לא משנים את שיטת הממשלה, שום כוח יתר לרה"מ אלא דבר אחד פשוט – העם, שהוא הריבון במדינת ישראל, יאמר את מי הוא רוצה כראש ממשלה. אם ראש הממשלה שייבחר על ידי הציבור יקבל 40% הוא ייבחר".

"אם ראשי הסיעות בכנסת, למרות רצון הציבור, לא יסכימו להתכנס סביב 61 מנדטים, תוך פרק זמן לא ארוך נלך לבחירות חמישיות – אבל נדע לכל הפחות שעשינו את המאמץ לדבר הזה", המשיך דרעי. "אני מעריך שתוך 30 יום נלך לבחירות ואני מאמין שהציבור יאמר את דברו. אנחנו עקביים ונתמוך בנתניהו, אבל לא מחליטים. כל אחד רשאי לבחור את מי שהוא רוצה. הציבור יאמר את דברו בצורה הברורה ביותר. אני לא מוצא פתרון אחר. אנחנו במצב מאוד לא פשוט".

יו"ר העבודה מרב מיכאלי (צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)
"ספינים בזמן שהכנסת משותקת". מיכאלי | צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90

יו"ר העבודה מרב מיכאלי התייחסה גם היא להצעת החוק לקיום בחירות ישירות לראשות הממשלה, טענה כי מדובר בספין והוסיפה: "באמת מזמן לא היו לנו בחירות". לדבריה, "סדר היום התקשרותי מהבוקר הוא כל מיני סוגים נוספים וחדשים של בחירות. ספינים וספינים בזמן שהכנסת משותקת זה הזמן הארוך ביותר אי פעם מאז ההשבעה. בזמן שנכי צה"ל מפגינים ברחובות מחוסר אונים, מפלגת העבודה מחויבת לעשות כל שהיא יכולה כדי להחליף את נתניהו".

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ קרא לריבלין לתת את המנדט להרכבת הממשלה ללפיד עם פקיעת המנדט של נתניהו: "אמרתי לנשיא בשלב ההמלצות שבעינינו ראוי לתת את המנדט ללפיד למרות שהיו פחות ממליצים, בגלל האישומים נגד נתניהו. מן הראוי עכשיו להעביר את המנדט ללפיד שינסה להרכיב ממשלה בתורו. אני קורא לכל הסיעות להתלכד ולהמליץ גם כן על לפיד. העובדה שבסבב האחרון הסיעות שלא המליצו על לפיד גרם לכך שלא היו לו מספיק ממליצים, ונתניהו לקח את המנדט".

"לא נאפשר טריקים ושטיקים במגעים להקמת ממשלה", המשיך הורוביץ. "זה אומר – נתניהו נשיא, חוק צרפתי וכל מיני דברים שאנחנו שומעים. זה לא להועיל לחברה הישראלית אלא להעניק הישרדות לנתניהו. לא נאפשר את כל הדברים האלה. אנחנו כן יכולים להקים ממשלה של הסכמות. גם בהקשר הזה אני רוצה לומר: זאת לא תהיה ממשלת ימין עם קול עודף למישהו אלא ממשלה שמבוססת על הסכמות ואנחנו נהיה חלק מההסכמות".

ניצן הורוביץ
"לתת את המנדט ללפיד". הורוביץ

מוקדם יותר נפגש יו"ר יש עתיד יאיר לפיד עם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ויו"ר סיעת הרשימה המשותפת אחמד טיבי, ודן עימם באפשרויות להקמת ממשלה. בתום הפגישה דווח כי לפיד ביקש את המלצת המשותפת למנדט אם יתקיים סבב נוסף אצל הנשיא, ורמז שיהיה מעוניין בהימנעות של המשותפת ורע"ם בהקמת ממשלה. מעט אחרי הפגישה טענו גורמים ברע"ם כי יו"ר המפלגה מנסור עבאס ביטל ברגע האחרון פגישה שהיה אמור לקיים עם לפיד, אך בהמשך הבהירו ביש עתיד כי הפגישה נדחתה והשניים סיכמו לקבוע מחדש פגישה בתום ההצהרות לתקשורת.

פגישתו של לפיד עם עודה וטיבי התקיימה באווירה טובה ובסיומה נמסר כי הצדדים דנו ב"מגוון הסוגיות הכואבות לחברה הערבית, לרבות האלימות והפשיעה וביטול חוק קמיניץ ועל פתרונות אפשריים לסוגיות הללו". השלושה קבעו להמשיך את השיח בזמן הקרוב.

יאיר לפיד בפגישה עם אחמד טיבי ואיימן עודה
לפיד בפגישה עם אחמד טיבי ואיימן עודה

במקביל, מליאת הכנסת צפויה להצביע היום על הקמת הוועדה המסדרת שתפקידה לקבל את החלטות שנוגעות לפעילות בית המחוקקים עד להקמת קואליציה. לפי הצעת הליכוד, גוש הימין וגוש השינוי יזכו כל אחד בעשרה מושבים, ולצידם נציג אחד של ימינה ונציג של רע"ם. מנגד, גוש מתנגדי נתניהו דורש כי בידיו יהיו 16 נציגים, בידי תומכי נתניהו 14, נציג אחד לרע"מ ושניים לימינה, ובכך תהפוך סיעתו של בנט ללשון מאזניים.

אמש קרא נתניהו לבנט להצטרף להצעת הליכוד להקמת הוועדה המסדרת. "האפשרויות שלפנינו חדות וברורות - ממשלה שעיקרה שמאל או ממשלת ימין יציבה וחזקה", הוא אמר בסרטון שפרסם. "אפשר להקים אותה ולכן אני קורא גם לבנט וגם לגדעון סער - תצטרפו אלינו, בואו נקים את הממשלה הימנית שישראל זקוקה לה".