שעות דרמטיות: שעות אחרונות נותרו למנדט שניתן ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד להרכיב ממשלה שצפוי לפקוע הלילה בחצות (בין רביעי לחמישי), ונדמה שמרבית הסוגיות וההסכמים כבר נסגרו, אך עדיין לא ניתן לומר שממשלת בנט-לפיד היא עניין מוגמר. נכון לשעה זו, עומדת על הפרק הצעת פשרה בסוגיית הוועדה לבחירת שופטים, והצעה דרמטית לתחלופת תיקים. בגזרת רע"ם - חלה התקדמות במו"מ ונכונים שם לפשרה, מועצת א-שורא מתכנסת בכפר קאסם לדיון מכריע. כל העדכונים מהמו"מ הדרמטי

מנסור עבאס (צילום: AP)
"אהיה חלק מהקואליציה". יו"ר רע"ם מנסור עבאס | צילום: AP

4 שעות לפני ההכרעה, נודע על החלפת תיקים דרמטית ברגע האחרון – כזו שצפויה לרצות את בכירת ימינה איילת שקד: לפי ההצעה המעודכנת – גדעון סער יכהן כשר המשפטים בשנתיים הראשונות – ולאחר מכן, תיכנס לתפקיד איילת שקד, שתכהן תחילה כשרת הפנים.

לאחר שסער יפנה את מקומו במשרד המשפטים, הוא ייכנס למשרד החוץ – במקומו של יאיר לפיד, שאמור לכהן בשנתיים הראשונות כראש הממשלה החליפי ושר החוץ. נפתלי בנט, שיכהן בשנתיים הראשונות כראש הממשלה, צפוי לעבור למשרד הפנים בשנתיים האחרונות – ולכהן במקביל כראש הממשלה החליפי, זאת בזמן שלפיד הוא ראש הממשלה.

הצעת הפשרה בנושא הוועדה לבחירת שופטים: בחצי הראשון של הקדנציה, כאשר בנט יכהן כראש ממשלה, איילת שקד תשמש נציגת הממשלה בוועדה, וחבר הכנסת של הקואליציה יכהן מטעם מפלגת העבודה. בחצי השני של הקדנציה, כאשר לפיד יכהן כראש ממשלה, מרב מיכאלי תחליף את שקד כנציגת הממשלה, וח״כ ממפלגת תקווה חדשה יכהן כנציג הקואליציה. שקד השיבה בחיוב לפשרה. ההצעה תואמה עם שר המשפטים המיועד, גדעון סער, ומקובלת עליו.

ח"כ מתן כהנא מימינה, אמר בריאיון למהדורה המוקדמת שהוא מטיל ספק בכך שסוגיה כמו איוש הוועדה לבחירת שופטים תהיה זו שתוביל לקריסת ממשלת השינוי שעות בודדות לפני פקיעת המנדט: "יש הרבה רצון טוב, קשה לי להאמין שעל סוגיית הועדה למינוי שופטים לא תקום ממשלה".

יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, נכח בהתייעצויות בכפר קאסם - ועשה את דרכו לכפר המכביה, לשם מגיע גם בנט. יש רצון טוב מצד המפלגה, אבל הפערים מול גוש השינוי עדיין לא קטנים. ברע"ם טוענים שמדובר בסוגיה אזרחית לגמרי ושאין שום סיבה שלא יבואו לקראתם. כרגע עוברים שם על נוסחים שונים שמועברים אליהם - וההכרעה צפויה בקרוב. ח"כ סעיד אל-חרומי מהמפלגה מתנגד לחתימה על הסכם בגלל סוגיית הנגב.

יאיר לפיד ונפתלי בנט מדברים במליאה  (צילום: ערוץ הכנסת)
לפיד ובנט במליאה, היום. | צילום: ערוץ הכנסת
לפיד בנט, גנץ במליאה מתלחששים (צילום: ארי קלמן)
גנץ ולפיד, בנט ושקד. השיחות בכנסת | צילום: ארי קלמן

בדף שאותו אמור להגיש לפיד לנשיא המדינה ראובן ריבלין כדי להוכיח ש"עלה בידו" להקים ממשלה מצורפות חתימותיהם של חלק מראשי גוש השינוי. על המסמך חתומים יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ. מי שלא חתומים על המסמך הם יו"ר ימינה נפתלי בנט, יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר רע"ם מנסור עבאס. בינתיים, הח"כים של הליכוד נקראו לצאת להפגין מול שיחות המו"מ הקואליציוני בכפר המכביה.

 קראו עוד על ההתפתחויות הפוליטיות:

עד השעה 4:00 הבוקר, נראה היה שבגוש השינוי מתקרבים להסכמות מול רע"ם. אלא שבאותה שעה, באמצע הלילה, דרשו במפלגתו של עבאס את ביטול חוק קמיניץ, שלכך ימינה ותקווה חדשה אינן מסכימות. בכירים ברע"ם אמרו לבכירי גוש השינוי: "נתניהו לוחץ עלינו להעלות דרישות".

אילת שקד וגדעון סער מדברים במליאה ביום הבחירות לנשיאות (צילום: ערוץ הכנסת)
שקד וסער במליאה | צילום: ערוץ הכנסת

לאורך היום, נדמה היה שהמצב מול רע"ם הולך ומסתבך ככל שחולף הזמן. בכירים במפלגה אמרו: "בגוש השינוי מתעקשים על סעיפים שאפילו בליכוד הסכימו להם. בקצב הזה - לא תקום ממשלה". גורמים ברע"ם אמרו הבוקר ל-N12 כי הם עדיין כלל אינם קרובים לחתימה. גורם בקואליציה המסתמנת אמר כי למנסור עבאס אין אופציות בחוץ ושהוא יצטרך להתפשר על חוק קמיניץ ועל נושא הבנייה הבלתי חוקית.

עבאס הציג רשימת דרישות משלו והצהיר אתמול מחוץ לחדר המשא ומתן: "אהיה חלק מהקואליציה. הכיוון נכון אבל אי אפשר להגיד שנסגר עד שנסגר". רע"ם ככל הנראה לא תקבל את תפקיד סגן שר הפנים, אך נציגיה דורשים סמכויות נרחבות במשרד הפנים לטובת הרשויות הערביות. שקד, שמיועדת לכהן כשרת הפנים, לא נותנת את הסכמתה לכך.

תמר זנדברג ואילת שקד מתלחששות במליאה ביום הבחירות לנשיאות (צילום: ערוץ הכנסת)
שקד וזנדברג במליאה | צילום: ערוץ הכנסת

כחלק מההסכם המסתמן עם רע"ם סוכם על מינוי עבאס ליו"ר ועדת הפנים ועל תוכנית כלכלית לעשור למגזר הערבי שתתוקצב ב-30 מיליארד שקל. במוקד המחלוקות עומדת דרישת רע"ם להכרה ב-14 יישובים בדואיים בנגב. באגף הימני בגוש השינוי מוכנים להכיר בשלושה יישובים שנתניהו כבר הכיר בהם. יו"ר רע"ם דורש בנוסף את ביטול או הקפאת חוק קמיניץ, אך נציגי בנט ולפיד מוכנים לתת מעט פחות.

לחץ על שקד ומיכאלי - מול המצלמות: ראשי גוש השינוי במו"מ במליאה

בעוד הזמן דוחק, ראשי גוש השינוי המשיכו את המגעים בזמן ההצבעה במליאת הכנסת לבחירת נשיא המדינה ה-11. המצלמות תפסו את בנט ומיכאלי, כשיו"ר ימינה מנסה ללחוץ על יו"ר העבודה סביב סוגיית הוועדה לבחירת שופטים. השניים שוחחו ארוכות, ובשלב מסוים אף עטו מסכות - ככל הנראה כשהבינו שהם מתועדים בשידור חי.

נפתלי בנט ומירב מיכאלי משוחחים (צילום: ערוץ הכנסת)
בנט ומיכאלי במליאה - לאחר שעטו מסכות | צילום: ערוץ הכנסת

לחץ כבד נראה גם על שקד - שמעוניינת לתפוס את מקומה של מיכאלי. בנט, גנץ ואפילו תמר זנדברג ממרצ שוחחו עם שקד בזמן ההצבעה, בניסיון להגיע לפשרה - רגע לפני פקיעת המנדט של לפיד להרכיב ממשלה.

שעות לפקיעת המנדט: קשיים במגעים מול רע"ם וימינה

בכירים בגוש השינוי רואים באולטימטום של ימינה כתירוץ של שקד שלא להיכנס לממשלה. הם מרגישים שאם הם יוותרו על המאחז הזה, יבואו דרישות נוספות כדי לעצור את ההתקדמות לקראת ממשלה. מדובר בחוסר אמון משמעותי בין השותפים.

בני גנץ ואיילת שקד משוחחים בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
גנץ ושקד משוחחים במליאה | צילום: ערוץ הכנסת

בגוש השינוי מבינים שייקח עוד זמן להשלים את כלל ההסכמים. בשלב זה ביש עתיד משלימים את החתימות עם כל ראשי המפלגות שכבר סגורים, במטרה להגיע לנשיא מוקדם ככל האפשר ולהגיד "עלה בידינו". אלא שהמשבר לא נפתר עד השעה 11:00 וגם לא עד לתום ישיבת הכנסת, מה שאומר שההשבעה, אם אכן תתקיים, תוכל להתרחש רק ביום שני בעוד מעט פחות משבועיים, בתאריך 14 ביוני.

"ממשלת השינוי לא תיפול על הוועדה למינוי שופטים; נצליח לעבור את המשוכה הזו"

בצל אווירת הקושי והעיכוב במגעים, ח"כים בשתי המפלגות שבמרכז הסערה שמעכבת את ההכרזה על ממשלה - העבודה וימינה - התייחסו לנושא הבוער שעל הפרק. "הדרישה של שקד כוחנית ודורסנית", אמר ח"כ עומר בר לב, מי שמיועד לכהן כשר לביטחון הפנים. אך עם זאת, הוא הבהיר כי ממשל השינוי לא תיפול על הוועדה למינוי שופטים: "חשוב לסגור את העניין הזה עכשיו".

ח"כ אביר קארה מימינה גם הוא האמין שהנושא לא יהיה מה שיעצור את הממשלה החדשה מיציאה לדרך: "הוועדה למינוי שופטים מאוד קריטית לנו, אך אני מאמין שנוכל לעבור את המשוכה הזו". באשר לשאלת התמיכה של כלל חברי ימינה בממשלה, העריך: "לא יהיה מרד. אני מקווה ומאמין שכולם יבואו להצביע בעד". השרה פנינה תמנו-שטה מכחול לבן הביעה אופטימיות למרות ההתפתחויות: "תוקם ממשלה - ובשבוע הבא היא תושבע".

יו"ר העבודה מרב מיכאלי (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90 )
תוותר על חברותה בוועדה למינוי שופטים לטובת שקד? מרב מיכאלי | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

שקד לא מוותרת: האם מיכאלי תפנה את מקומה בוועדה למינוי שופטים?

במהלך שעות הלילה יש עתיד וכחול לבן הגיעו להסכמות וסגרו את ההסכם הקואליציוני ביניהן. "בין המפלגות הושגה הסכמה מלאה על עיקרם של קווי היסוד של הממשלה", נמסר בהודעה הרשמית. "בנוסף, סוכמו נושאים מרכזיים לקידום וחיזוק הדמוקרטיה והחברה הישראלית". עוד הוסיפו כי גנץ נתן את הסכמתו ללפיד להודיע לנשיא ש"עלה בידו" להקים ממשלה.

ל-N12 נודע שהמשא ומתן התקדם מאוד במהלך הלילה, ושכמעט כל הנושאים שבמחלוקת נפתרו. סלע המחלוקת ניצב עדיין בסוגיית הוועדה לבחירת שופטים: שקד אינה מוותרת על חברותה כנציגת הממשלה, במקומה של מרב מיכאלי. הבכירה בימינה הגיעה לדיוני המשא ומתן בכפר המכביה במהלך הלילה והצטרפה לשיחות הקדחתניות בין ראשי המפלגות. הדיווחים מחדרי הדיונים העידו על טונים צורמים וצעקות מצד שקד, במה שמסתמן כאולטימטום מצד ימינה.

גדעון סער בכפר המכביה (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
גדעון סער בדרכו לשיחות המו"מ בכפר המכביה, אתמול | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

סיכומים נוספים נרשמו גם בגזרת ישראל ביתנו. אם אכן תקום הממשלה, יו"ר ועדת הכספים המיועד יהיה ח"כ חמד עמאר, ושר החקלאות ושר הנגב והגליל יהיה ח"כ עודד פורר.

חשיפה: מסמך קווי היסוד של ממשלת השינוי

בצל הקשיים במשא ומתן הקואליציוני, נחשפת טיוטת קווי היסוד של ממשלת השינוי - אם אכן תקום. כך נכתב בו: "הואיל ומדינת ישראל נקלעה למשבר פוליטי חריף ולחוסר יציבות שלטוני קשה מזה כשנתיים, והואיל והיציאה ממשבר הקורונה מעמידה את המשק הישראלי בפני אתגרים כלכליים יוצאי דופן בהיקפם ובמורכבותם הדורשים הקמת ממשלה מתפקדת לאלתר, החליטו הסיעות החתומות מטה על הקמת ממשלת אחדות".

"ממשלת האחדות שתקום תתמקד בפעולותיה בתחום האזרחי והכלכלי, וזאת על מנת לשפר את רווחתם של אזרחי ישראל המנויים על כלל הקבוצות והמגזרים, ותביא בתוך זמן קצר מיום כינונה לאישורו של תקציב המדינה לשנים הקרובות", נכתב בטיוטה.

נציג תקווה חדשה, ח"כ זאב אלקין, בכפר המכביה (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
ח"כ זאב אלקין, נציג תקווה חדשה, בכפר המכביה | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

"ממשלת האחדות תתמקד בנושאים הרבים המשותפים לכלל אזרחי המדינה בתחום הביטחון, הבריאות והכלכלה. הממשלה תפעל לאיחוי השסעים בין רכיביה השונים של החברה הישראלית, לחיזוק הדמוקרטיה ברוח מגילת העצמאות ותוביל תוכניות שונות שתכליתן להוציא את מדינת ישראל מהמשבר הכלכלי אליו נקלעה, יחד עם שאר מדינות העולם".