בדרך לממשלת בנט-לפיד: המערכת הפוליטית שוב סוערת, שלוש יממות לתום המנדט של לפיד. שנתיים ויום של משבר פוליטי ענק התכנסו לנקודה דרמטית, והערב (ראשון) הודיע יו"ר ימינה, נפתלי בנט, כי הוא בדרכו לממשלה עם יאיר לפיד. יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, תקף בתגובה: "הוא מחולל את הונאת המאה".

קראו עוד על ההתפתחויות הפוליטיות:

בסיום הפגישה יצאה הודעה רשמית מטעם הסיעה: "מגבים פה אחד את בנט במאמציו להקמת הממשלה ולמניעת בחירות חמישיות". בחוץ התכנסו כמה מפגינים נגד המהלך. ח"כ עמיחי שיקלי, שכבר הבהיר את התנגדותו לממשלת שינוי, לא הגיע לפגישה. שעה קלה לאחר מכן הודיע יו"ר ימינה כי ימסור הערב הצהרה לתקשורת מהכנסת בשעה 20:00. ראש הממשלה בנימין נתניהו ימסור הצהרה מיד לאחר מכן, בשעה 20:30.

בליכוד הגיבו בחריפות לדיווחים על התקדמות במגעים להקמת ממשלת שינוי ופרסמו הודעה תקיפה נגד יו"ר ימינה שבה נטען כי הוא שיקר בזמן המבצע: "בזמן הלחימה בעזה בנט הצהיר שממשלת השמאל ירדה מהפרק. היום, רק שבוע לאחר מכן, למרות ששום דבר לא השתנה, בנט דוהר לממשלת שמאל בתירוץ של מניעת בחירות. אבל כשבנט פסל את ממשלת השמאל בזמן הלחימה, אלטרנטיבת הבחירות הייתה רלוונטית באותה מידה כמו היום. עכשיו התברר שהתירוץ הזה היה רק אמצעי להסחת הדעת של הימין. בנט יודע היטב שבכל עת אם יצטרף לימין - תוקם ממשלת ימין. הדבר העקבי היחיד אצל בנט הוא הונאת בוחריו ושאר מצביעי הימין, והשלכת 'העקרונות' שדיבר עליהם לפח, הכול כדי להיות ראש ממשלה בכל מחיר".

לאחר ישיבת סיעת ימינה התברר כי ח"כ ניר אורבך שוקל להתפטר מהכנסת. פעיל ימין הפציר בו הבוקר בהודעה כי יצביע נגד ממשלת האחדות. "ניר, בבקשה, תצביע נגד. אל תימנע, אל תתפטר - וחס וחלילה אל תצביע בעד", כתב הפעיל. בתגובה השיב לו הח"כ אורבך: "לא אצביע נגד. האופציה להתפטר, קיימת".

נתניהו וגוש הימין הציעו הבוקר באופן רשמי לסער ולבנט להצטרף לממשלת ימין של 61 מנדטים - והשניים יכהנו במהלכה כראשי ממשלה. יו"ר תקווה חדשה כבר סירב, אך יו"ר ימינה לא הגיב - ודחה את הישיבה של סיעתו בכמה שעות. הערב הוא עשוי להצהיר רשמית על תמיכתו בממשלת שינוי, אך קודם עליו לקבל את תמיכת רוב סיעתו.

מתווה הרוטציה שהוצע: שנה ו-3 חודשים לסער, שנתיים לנתניהו ושנה ו-3 חודשים לבנט. יו"ר ימינה צפוי להסכים להיות שר ביטחון בממשלה שכזו, שלכאורה תאפשר לסער להצטרף לממשלת ימין כאשר הוא עומד בראשה. בינתיים המגעים בין לפיד לסער נמשכים, מתוך תקווה להגיע להסכם עוד היום.

ההתפתחויות במערכת הפוליטית - דקה אחר דקה

20:31 - נתניהו: "אני עומד כאן כשליח ציבור שנבחר על ידי כמעט שני מיליון בני אדם הודות לנאמנותי למדינה. שמעתי את נפתלי בנט, הוא שוב הוליך שולל את הציבור. אותם שקרים וסיסמאות חלולות על שנאה ופילוג, ממי שנותן את ידו לשנאה ופילוג".

20:17 - יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' על דבריו של בנט: "היכולת שלו לשקר מול המצלמות בלי למצמץ פשוט מדהימה".

20:09 - בנט: "ישראל בסחרור. המדינה שלנו מחבלת בעצמה ומאבדת את היכולת לתפקד.  יש מי שמספר שיש ממשלת ימין מעבר לפינה - זה שקר מוחלט, אין ממשלת ימין. אני מודיע שיש לקחת אחריות לאומית ולהקים ממשלת אחדות עם ידידי יאיר לפיד".

18:32 - ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי גם הוא ימסור הצהרה, מיד לאחר בנט, בשעה 20:30

16:38 - יו"ר ימינה הודיע: אשא הערב הצהרה לתקשורת בשעה 20:00 במשכן הכנסת

16:04 - הליכוד פרסם הודעה נגד בנט: "הדבר העקבי היחיד אצלו הוא הונאת בוחריו ושאר מצביעי הימין והשלכת 'העקרונות' שדיבר עליהם לפח, הכול כדי להיות ראש ממשלה בכל מחיר"

15:38 - ח"כ ניר אורבך מימינה שוקל לפרוש מהכנסת בעקבות הנטייה לחבור לממשלת אחדות. 

15:09 - יו"ר ימינה הוסיף: "צריך להבין, אנחנו לא בין שתי חלופות של ממשלת ימין או ממשלת שינוי. הפכנו כל אבן - אין ממשלת ימין. הבחירה היא בין בחירות לממשלת שינוי".

15:07 - בנט אמר בישיבת הסיעה: "אנחנו יוצאים All in לספר את הסיפור, רגע לפני תהום למדינת ישראל ולימין, משום שבמקרה הטוב נגיע שוב למבוי סתום - ובמקרה הרע לבחירות חמישיות שיביאו כאוס. אני לא זוכר אף פעם שפוליטיקה העסיקה כל כך את הציבור, זה לא אמור להיות ככה. זה רגע לשים את טובת המדינה מעל הכול".

15:05- יש עתיד נוטה למנות את מיקי לוי לתפקיד יו"ר הכנסת במקום מאיר כהן, שמעדיף להיות שר.

15:00 - בהמשך לפרסום באולפן שישי - בנט הודיע לחברי סיעתו: פניי לממשלה עם לפיד.

14:50 - הסתיימה ישיבת סיעת ימינה: "יו"ר התנועה, נפתלי בנט, הציג בפני חברי הכנסת את אירועי הימים האחרונים ואת מאמציו להקים ממשלה יציבה ומתפקדת בישראל. הסיעה מגבה פה אחד את בנט במאמציו להקמת הממשלה ולמניעת בחירות חמישיות". כמו כן, תיתכן הערב הצהרה לתקשורת.

14:21 - נמשך העימות בטוויטר בין סער לשיקלי:

14:13 - החלה ישיבת סיעת ימינה ללא עמיחי שיקלי, כמה מפגינים התאספו במחאה.

מחאה מחוץ לישיבת הסיעה של ימינה (צילום: N12)
מחאה מחוץ לישיבת הסיעה של ימינה | צילום: N12
מחאה מחוץ לישיבת הסיעה של ימינה (צילום: N12)
מחאה מחוץ לישיבת הסיעה של ימינה | צילום: N12

14:10 - לאחר שמוקדם יותר היום תקף שיקלי את סער וטען שהוא "לא איש ימין", סער משיב: "היה לך קו אחר לגמרי כשסימסת לי נרגשות בערב הקמת תקווה חדשה".

12:30 - צוותי המשא ומתן של תקווה חדשה ויש עתיד החלו את פגישתם.

11:36 - גורמים בליכוד טוענים: יש פרטים נוספים שלא מופיעים במכתב של ראשי סיעות הימין. נתניהו יכהן כראש ממשלה חליפי, אך הסכים לקציבת כהונה.

בהמשך להצעה, נתניהו פרסם סרטון ובו קרא לסער ולבנט להיפגש עימו: "אנחנו נמצאים ברגע גורלי לביטחונה, אופייה ועתידה של מדינת ישראל. ברגע גורלי כזה שמים בצד כל שיקול אישי ונוקטים צעדים מרחיקי לכת, חסרי תקדים אפילו. זה מה שכל ראשי סיעות הימין ואני עשינו עכשיו. חתמנו על הצעה מרחיקה לכת לגדעון סער ולנפתלי בנט, הצעה שתמנע הקמת ממשלת שמאל מסוכנת ותבטיח הקמה של ממשלת ימין חזקה ויציבה לשנים רבות שתדאג לכל אזרחי ישראל".

11:27 - ראשי הסיעות בגוש נתניהו חתמו על פנייה לסער ולבנט "בניסיון אחרון למנוע ממשלת שמאל שתסכן את המדינה", והציעו את הסעיפים הבאים:

  1. תוקם ממשלת ימין.
  2. סער יכהן כראש הממשלה למשך שנה ו-3 חודשים.
  3. נתניהו יחליפו למשך שנתיים.
  4. בנט יכהן כראש הממשלה בזמן שנותר (שנה ו-3 חודשים).
  5. סעיף הפריטטיות יבוטל.
  6. שר המשפטים ימונה בהסכמה.

10:09 - סער מגיב על הצעת נתניהו: "עמדתנו ומחוייבותנו היתה ונותרה: החלפת שלטון נתניהו. בהתאם לכך נמשיך לפעול. המלצה חמה לימים הקרובים: התעלמו מספינים".

08:30 - בניסיון למנוע הקמת ממשלת בנט-לפיד, נתניהו הציע לגדעון סער להיות ראשון ברוטציה משולשת יחד עם נפתלי בנט: שנה ורבע סער, שנתיים נתניהו ושנה ורבע בנט. בעקבות ההצעה - בימינה החליטו לדחות את ישיבת הסיעה ל-14:00.

06:45 - בנט הציב לשקד אולטימטום עד לישיבת הסיעה: הביאי הצעה להקמת ממשלת ימין - אחרת אלך לממשלת שינוי עם לפיד.