שר החוץ וראש הממשלה החליפי, יאיר לפיד, סיים אתמול (רביעי) ביקור בן יומיים באיחוד האמירויות, שבמהלכו נפגש עם מקבילו האמירותי וחנך את השגרירות באבו-דאבי ואת הקונסוליה בדובאי. גורמים במשרד החוץ שהתלוו לביקור של לפיד טוענים שבאמירויות מעוניינים לקדם כמה שיותר מהר את שיתופי הפעולה עם ישראל, ומעריכים שראש הממשלה נפתלי בנט יגיע בחודשים הקרובים למדינה על מנת לחזק עוד יותר את היחסים. 

בסביבת לפיד, שגם ביקר בביתן הישראלי לכבוד תערוכת האקספו שתתקיים באמירויות באוקטובר, מאשרים את מה שאומרים במשרד החוץ וטוענים שבאמירויות מתוסכלים מאוד מכך שחלפו כבר 10 חודשים מאז חתימת הסכמי אברהם ההיסטוריים, אך בשטח לא נרשמה התקדמות ניכרת ביחסים בין המדינות. 

יאיר לפיד מבקר באיחוד האמירויות (צילום: רויטרס)
שר החוץ לפיד באיחוד האמירויות | צילום: רויטרס

ראש הממשלה הקודם, בנימין נתניהו, מנע מהשרים הישראלים להגיע לפניו לאמירויות, והוא עצמו נאלץ לבטל את ביקוריו בשל אילוצים שונים - שבראשם הקורונה. באחת הפעמים דווקא האמירתים היו אלה שמנעו מנתניהו להגיע, כדי לא להיראות כמי שמתערבים בבחירות שהתקיימו בארץ.

גורמים בישראל מעריכים בסבירות גבוהה שכבר בשבועות הקרובים נראה מספר הולך וגובר של שרים ובכירים שיבקרו באמירויות, ויניעו את היחסים ההולכים ונבנים בין המדינות. גולת הכותרת: ביקור של ראש הממשלה נפתלי בנט, שעשוי להגיע לאמירויות באוקטובר. 

שני הצדדים מדברים במונחים של "יחסי מודל", שהחודשים הקרובים יתוו כיצד הם ייראו: אם היחסים אכן יקרמו עור וגידים ויתממשו בפועל, כנראה שנראה התקדמות דומה גם בצירים נוספים מול מדינות מתונות אחרות.