ביקור היסטורי: שר החוץ יאיר לפיד נחת היום (שלישי) באיחוד האמירויות, בביקור הראשון של שר ישראלי מאז החתימה על הסכמי אברהם. לפיד הודה לנתניהו בטקס חנוכת השגרירות באבו דאבי ואמר כי "הוא הארכיטקט של הסכמי אברהם". בשעות אחר הצוהריים, ייפגש לפיד עם שר החוץ האמירתי עבדאללה בן זאייד, ומחר יחנוך את הקונסוליה הישראלית ישראל בדובאי.

טקס חניכת השגרירות התקיים במעמד שרת התרבות האמירתית נורא אל קאעבי. הרב המקומי של תנועת חב"ד תקע מזוזה בדלת המוסד, ולפיד נשא דברים. "זהו רגע היסטורי, וגם תזכורת לכך שההיסטוריה נקבעת בידי בני האדם", אמר לפיד. "היא נקבעת בידי אנשים שמכירים את ההיסטוריה, אבל מוכנים לשנות אותה. היא נקבעת בידי אנשים שמעדיפים את העתיד על פני העבר. הסכמים נחתמים בידי מנהיגים, אבל שלום עושים עמים. מה שנחתום היום אינו סופו של התהליך, אלא התחלה".

לפיד בטקס הנחת המזוזה  בשגרירות באבו דאבי (צילום: שלומי אמסלם, לע"מ)
לפיד בטקס הנחת המזוזה בשגרירות באבו דאבי | צילום: שלומי אמסלם, לע"מ
לפיד בטקס הנחת המזוזה בשגרירות באבו דאבי (צילום: שלומי אמסלם, לע"מ)
לפיד בטקס הנחת המזוזה בשגרירות באבו דאבי | צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

"ישראל מעוניינת בשלום עם שכניה. עם כל שכניה", אמר עוד לפיד. "אנחנו לא הולכים לשום מקום. המזרח התיכון הוא ביתנו. אנחנו פה כדי להישאר, ואנחנו קוראים לכל מדינות האזור להכיר בזה, ולבוא לדבר איתנו. השלום אינו פשרה, הוא ההחלטה הנחרצת ביותר שאנחנו יכולים לקבל. השלום אינו חולשה, הוא מגלם בתוכו את כל עוצמתה של הרוח האנושית. מלחמה היא כניעה לכל מה שרע בנו, השלום הוא נצחונו של כל מה שטוב בנו".

בסוף נאומו, לפיד גם הודה למנהיגים שכבר סיימו את תפקידם אבל היו אלה שיזמו וביססו את ההסכמים. "אני מודה בשם כולנו לראש הממשלה הקודם של ישראל, בנימין נתניהו, שהיה הארכיטקט של הסכמי אברהם והאיש שעמל עליהם ללא לאות", אמר. "הרגע הזה הוא שלו לא פחות מאשר שלנו. אני מודה לנשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ ולנשיא ארה"ב הנוכחי ג'ו ביידן על תמיכתם חסרת הפשרות".

שר החוץ יאיר לפיד נחת באבו דאבי (צילום: שלומי אמסלם, לע"מ)
יאיר לפיד יורד מהמטוס באבו דאבי | צילום: שלומי אמסלם, לע"מ
שר החוץ יאיר לפיד נחת באבו דאבי (צילום: שלומי אמסלם, לע"מ)
צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

בשעות הערב ייפגש לפיד עם שר החוץ בן זאייד והשניים יחתמו על הסכם שיתוף פעולה כלכלי בין המדינות. מחר יגיע לפיד למתחם האקספו בדובאי לפגישה עם השרה לענייני אקספו רים אל-האשמי, ובהמשך יחנוך את הקונסוליה הכללית בדובאי יחד עם השר לענייני סחר חוץ טאני אחמד אל-זאוידי.

תשעה חודשים עברו מאז חתימת הסכמי אברהם והיחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות עשו כברת דרך. שגרירויות בשתי המדינות נפתחו, יותר מ-200 אלף ישראלים ביקרו באמירויות ובעיקר בדובאי, ונחתמו חוזים רבים בין חברות ישראליות לאמירתיות בתחומים שונים ומגוונים. ההערכה היא שנראה תיירים אמירתיים בישראל ברגע שהקורונה תהיה מאחורינו וקצב היציאה של הישראלים לאמירויות עוד יגבר. בין המדינות ייחתמו הסכמים בילטראליים נוספים בשורה של נושאים ותחומים.

הסכמי אברהם (צילום: רויטרס)
החתימה על הסכמי אברהם, ספטמבר 2020 | צילום: רויטרס

באיחוד ציינו לפני הבחירות שהקשרים שיש לה הם מול מדינת ישראל ולא מול פוליטיקאי כזה או אחר - וכי הם לא רוצים להיות מעורבים בקמפיין הבחירות של נתניהו. באיחוד האמירויות סברו שביקור נתניהו בבחירות יהווה המשך לקמפיין, ולכן הם לא מעוניינים בביקור בעת הזו - אך לא מתנגדים לביקור לאחר הבחירות.

הסכם השלום ההיסטורי בין איחוד האמירויות לישראל נחתם ב-15 בספטמבר 2020 בבית הלבן, במסגרת הסכמי אברהם הכוללים גם את הסכם בחריין-ישראל. ההסכם נחתם בין נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ, ראש ממשלת ישראל הקודם בנימין נתניהו, ושייח ח'ליפה בן זאיד, נשיא איחוד האמירויות והאמיר של אבו דאבי. באוקטובר האחרון אושר ההסכם בידי ממשלת ישראל, הכנסת והקבינט של איחוד האמירויות.