ממשלת שמאל? הימין ישפיע יותר: אחרי שאמש (ראשון) הכריז נפתלי בנט שהוא עושה את כל המאמצים לגבש את ממשלת השינוי ביומיים שנותרו לתום המנדט של יאיר לפיד, חלוקת התיקים והתפקידים המסתמנת בממשלת בנט-לפיד מלמדת כי למרות אזהרות בנימין נתניהו מ"ממשלת שמאל מסוכנת" - הממשלה הבאה צפויה להיות דווקא ממשלת מרכז-ימין.

מלבד מרב מיכאלי וניצן הורוביץ, נותני הטון בקואליציה הבאה יהיו נפתלי בנט, גדעון סער ואביגדור ליברמן - כולם אנשי ימין. שר החוץ ראש הממשלה החליפי, יאיר לפיד, הוא איש מרכז וכמוהו גם יו"ר כחול לבן בני גנץ. שתי מפלגות השמאל שבה, העבודה ומרצ, יחזיקו בתיקים מרכזיים, אך כמעט שלא בתיקים אידיאולוגיים דוגמת הביטחון והמשפטים.

גוש הימין בממשלת השינוי יוכל להשפיע על המדיניות באמצעות ראשות הממשלה בחלקה הראשון של הקדנציה, באמצעות משרדי המשפטים והפנים שכוללים את השליטה בבתי המשפט וברשויות המקומיות, וכן באמצעות ועדת השרים לענייני חקיקה. כמו כן, הקבינט המדיני-ביטחוני בממשלת השינוי צפוי להיות מורכב ברובו מאנשי ימין. ייתכן שגם בראשות ועדות החוקה והכנסת יעמדו חברים מהגוש הימני בממשלה.

לפי מתווה הממשלה המסתמנת, בנט ולפיד יחלקו ברוטציה את תפקיד ראש הממשלה ושר החוץ, כשבנט ראשון. הממשלה תהיה ממשלה פריטטית, כלומר יהיה כוח שווה לגוש של לפיד - שכולל את יש עתיד, כחול לבן, העבודה ומרצ, ולגוש הימין של ימינה ותקווה חדשה. דרישת בנט לקול כפול אמנם לא התקבלה, אך ייתכן כי לגוש הימין בממשלה יהיה רוב מאחר שיו"ר ישראל אביגדור ליברמן נספר בגוש לפיד אך מבחינת מדיניות בנושאי חוץ וביטחון הוא בעל אידיאולוגיה ימנית.

יו"ר כחול לבן גנץ ימשיך בתפקידו הנוכחי כשר הביטחון. מלבדו - צפוי להמשיך חילי טרופר ממפלגתו בתפקידו כשר התרבות והספורט. אלון שוסטר ככל הנראה יקבל פעם נוספת את תיק החקלאות ופנינה תמנו שטה עתידה לקבל את תיק הקליטה או הרווחה. איילת שקד צפויה לכהן כשרת הפנים ומתן כהנא יקבל לידיו את תיק הדתות.

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער צפוי לעמוד בראש משרד המשפטים. מספר 2 במפלגתו שאשא-ביטון צפויה לקבל את תיק החינוך. יו"ר ישראל ביתנו ליברמן יקבל ככל הנראה את תיק האוצר. המפלגה צפויה לקבל בהתאם לסיכום עם לפיד שני תיקים נוספים, ביניהם המשרד לפיתוח הנגב והגליל. כמו כן, תחזיק הסיעה בוועדת הכספים שאחראית על אישור תקציב המדינה ועל אישור שוטף של העברות תקציביות שונות.

גדעון סער ונפתלי בנט במליאה (צילום: פלאש/90 )
הימין ישפיע יותר. בנט וסער | צילום: פלאש/90

יו"ר העבודה מיכאלי תהיה חברה בוועדה למינוי שופטים וצפויה לכהן כשרת התחבורה, כך על פי ההסכם הקואליציוני שנחתם בין מפלגת העבודה ליש עתיד. ח"כ עמר בר לב צפוי לקבל את התיק לביטחון הפנים. יו"ר מרצ ניצן הורביץ ימונה לשר הבריאות. המפלגה צפויה לקבל שני תיקים נוספים - תיק הגנת הסביבה יופקד בידי תמר זנדברג ועיסאווי פריג', שיהיה השר המוסלמי השני בתולדות ישראל, יכהן כשר לשיתוף פעולה אזורי.

תקווה חדשה, ימינה וכחול לבן טרם חתמו סופית על ההסכמים עם יש עתיד - שצפויה להחזיק בתפקיד יו"ר הכנסת בממשלה הבאה. קארין אלהרר, גם היא מיש עתיד, תעמוד בראש משרד התקשורת. טרם סוכם מי יחזיק בתפקיד יו"ר הקואליציה.

יאיר לפיד ואביגדור ליברמן (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
ליברמן ימני, אך נספר בגוש לפיד | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

אמש, כשהכריז לראשונה באופן רשמי כי בכוונתו להקים ממשלת אחדות עם לפיד, התייחס בנט לאוריינטציה של הקואליציה המסתמנת: "יש מי שמנסה להפחיד אתכם כאילו מדובר בממשלת שמאל. אבל האמת היא שזו תהיה ממשלה קצת יותר ימנית מהממשלה הנוכחית. השמאל עושה כאן פשרות לא קלות כשיעניק לי, מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, את תפקיד ראש הממשלה. זו לא ממשלה שתבצע התנתקות ולא תמסור שטחים, וגם לא תחשוש לצאת למבצע צבאי אם נידרש לכך. לכל צד יש כוח הצבעה שווה, ולכל צד יש זכות וטו".

יו"ר ימינה הסביר את ההכרעה שקיבל: "בשנתיים וחצי האחרונות מדינת ישראל בסחרור. שרים מסוכסכים שאינם מנהלים דבר, שריפת בתי כנסת בלוד ובעכו, בריחה מאחריות באסון מירון. הפטנט הקבוע הוא להפנות את האש החוצה, לעודד שנאה בין חלקי העם, כדי לכסות על הכישלון. אפשר לעצור את הטירוף".

יו"ר העבודה מרב מיכאלי (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90 )
תחזיק בתיק התחבורה. מיכאלי | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

"ברגע מכריע כזה צריך לקחת אחריות", הצהיר בנט. "אני מודיע שבכוונתי לפעול בכל כוחי כדי להקים ממשלת אחדות לאומית יחד עם ידידי, יאיר לפיד. יאיר גילה מנהיגות ונדיבות בתקופה קשה זו, ואשמח להוביל יחד איתו, עם גדעון סער ועם כל השותפים האחרים את המדינה. ממשלה זו תצליח רק אם נעבוד יחד, כקבוצה. אף אחד לא יתבקש לוותר על האידיאולוגיה שלו, אבל כולם יצטרכו לדחות את מימוש חלק מהחלומות. נתמקד במה שאפשר לעשות, במקום לריב על מה שאי אפשר".