"נקים ממשלת אחדות כדי לחלץ את ישראל מהסחרור - ולהחזיר אותה למסלול": יו"ר ימינה, נפתלי בנט, נשא הערב (ראשון) נאום לציבור בישראל - במהלכו הוא הכריז על החלטתו להקים ממשלה משותפת עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ובכך למנוע סבב בחירות נוסף. זמן קצר אחריו, עלה להשיב לו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלראשונה זה 12 שנה, עומד בפני מצב שבו הוא עלול לאבד את כיסאו. נתניהו האשים בנאומו: "זו הונאת המאה, מקימים ממשלת שמאל מסוכנת". זמן קצר לאחר נאום בנט, בימינה וביש עתיד הודיעו על חידוש המגעים להרכבת ממשלה.

"בשנתיים וחצי האחרונות, מדינת ישראל בסחרור", פתח בנט את דבריו, "במשך 4 מערכות בחירות, המדינה שלנו מחלישה את עצמה ומאבדת את היכולת לתפקד. שרי ממשלה שלא מנהלים שום דבר, הזנחה קטלנית ובריחה מאחריות במירון... הפטנט הוא להפנות את האש ולפזר שנאה וקיטוב בין חלקי העם". 

"לפני 2000 שנה, איבדנו מדינה יהודית בגלל מריבות פנימיות - וזה לא יקרה שוב, לא במשמרת שלי", הצהיר יו"ר ימינה. "אפשר ללכת לעוד בחירות, לפרק את הבית עד שייפול עלינו. אפשר לעצור את הטירוף. אין ממשלת ימין - זה שקר מוחלט. אין ממשלת ימין בראשות נתניהו - אין עריקים ואין ממשלה - ומי שאומר אחרת - משקר במצח נחושה". 

"הבוקר היה ניסיון נוסף להקים ממשלה כזאת כשסער ראשון ברוטציה, אך הניסיון כשל כי אף אחד לא מאמין שההבטחות יקוימו", אמר בנט, "נתניהו רוצה לקחת את מדינת ישראל כולה למצדה הפרטית שלו. ברגע המכריע הזה צריך לקחת אחריות". 

"בכוונתי לפעול להקמת ממשלת אחדות עם חברי, יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כדי לחלץ את ישראל מהסחרור ולהחזיר אותה למסלולה", אמר בנט. "יאיר גילה נדיבות ומנהיגות בתקופה קשה זו ואשמח להוביל את המדינה ביחד איתו ועם סער והשותפים האחרים. נעבוד ביחד כקבוצה. נחזיר את ה'אנחנו' שהיה הנשק הסודי של ישראל מאז הקמתה", אמר. 

"כדי שהממשלה תצליח, נצטרך לגלות איפוק. אף אחד לא יתבקש לוותר על האידיאולוגיה אבל כולם יידרשו לדחות חלק מהחלומות. הממשלה תהיה רק בעד, ממשלת בעד, לא תתעמר באף אחד. תראו שרים שאכפת להם. אני פונה לחבריי במחנה הלאומי ובציונות הדתית - זו תהיה ממשלה קצת יותר ימנית מהממשלה הנוכחית". 

"השמאל עושה פשרות לא קלות כשהוא מעניק לי את תפקיד ראש הממשלה - ולגדעון סער את תפקיד שר המשפטים", הבהיר בנט. "הממשלה הזו לא תבצע התנתקות ולא תמסור שטחים ולא תחשוש לצאת למבצע צבאי אם תידרש לכך. לכל צד יש כוח הצבעה שווה וזכות וטו. אז אפשר להירגע. יש מולנו מכונה משומנת היטב שמפיצה יומם וליל שקרים כדי להחדיר פחד בלב בציבור. אנחנו יוצאים לדרך, אם נצליח - נעשה דבר ענק למדינת ישראל. זו ההחלטה המורכבת ביותר שעשיתי בחיי אבל אני שלם איתה". 

נתניהו תקף: "בנט הוליך שולל את הציבור, זו ממשלת שמאל מסוכנת" 

דקות לאחר שבנט סיים את דבריו, עלה ראש הממשלה נתניהו להגיב: "אני עומד כאן הערב כשליח ציבור נאמן שנבחר על ידי כמעט שני מיליון בני אדם, מיליון שהצביעו לליכוד בראשותי ומיליון שהצביעו למפלגות שתמכו בכך שאכהן כראש ממשלה. הם עשו את זה בגלל הנאמנות שלי למדינת ישראל, לביטחון ישראל ועתיד ישראל. הם יודעים היטב שהמצפן שלי לא השתבש". 

"בנט שוב הוליך שולל את הציבור", תקף נתניהו, "אותן סיסמאות נבובות על שנאה ופילוג. יום לפני הבחירות הוא חתם על מסמך בשידור חי שלא יאפשר ללפיד להיות ראש ממשלה גם לא ברוטציה, כי אמר 'אני איש ימין' וזה נוגד את הערכים שלי ולערכים שלי יש משקל. נפתלי, לערכים שלך יש משקל נוצה. אין אפילו אדם אחד שהיה מצביע לך אם היה יודע מה אתה עומד לעשות". 

"במקום להקים ממשלת שמאל מסוכנת, אפשר להקים ממשלת ימין טובה", הבהיר. "דרך אחת - לא שגרתית ומרחיקת לכת - שסער יכהן ראשון כראש ממשלה, אני אחריו - ובנט אחריי. ראשי סיעות הימין ואני הסכמנו לכך, למרות שזה מאוד לא שגרתי ומעוות, כי לתת ראשות ממשלה למי שיש לו שישה מנדטים זה דבר מעוות, אבל האפשרות של ממשלת שמאל היא פחות טובה. יש עוד אפשרות - אנחנו מדברים עם ח"כים שיכולים להשלים לנו לקואליציית 61 שאומרים שאם בנט יצטרף הם גם יצטרפו, בתום המנדט של לפיד. ברור שאם לא תקום ממשלת שמאל, תקום בוודאות ממשלת ימין - ולא יהיו בחירות". 

"ועוד הונאה מגוחכת - הם קוראים לזה ממשלת אחדות", הבהיר נתניהו. "ממשלה עם 40 מנדטים של שמאל ושמאל קשה, עם עלה תאנה של קולות ימין שעברו לשמאל. איך ממשלת אחדות כשהם מדירים 52 מנדטים של ימין אמיתי. הם קוראים לזה ממשלת ריפוי. ריפוי של מי? שני מיליון בוחרים הם מחלה שצריך לרפא? איזו שנאה, איזו התנשאות. הם קוראים לזה דמוקרטיה. הם זוממים להעביר חוקים פרסונליים נגדי מחשש שאני אנצח בבחירות. דמוקרטיה של חוקי אירן, סוריה וצפון קוריאה". 

"זו ממשלת הונאה, כניעה ורפיון", המשיך להאשים נתניהו. "אני קורא לחברות ולחברי הכנסת שנבחרו בקולות הימין - אל תרמו את המצביעים ואת עצמכם. אם אתה איש ימין - אתה לא מצביע בעד ממשלת שמאל. התייצבו נגד ממשלת השמאל ובעזרת השם, נקים ממשלת ימין למען כל אזרחי ישראל".