השבעת ממשלת גוש השינוי צפויה להתקיים מחר (ראשון) – אז תצא לדרך הממשלה ה-36 בתולדות ישראל, בראשותו של יו"ר ימינה נפתלי בנט ובכפוף להסכם הרוטציה עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. לקראת ההשבעה הדרמטית, הערב פורסם ב"פגוש את העיתונות" סקר ובו נשאלו המשיבים מה דעתם על הממשלה הקרובה, האם הם סבורים שהפעם הסכם הרוטציה יכובד – ומה הם חושבים על החוקים השונים שהיא צפויה להעביר?

סיקור השבעת הממשלה ב-N12:
• קווי היסוד של ממשלת בנט-לפיד
• ההסכמים הקואליציוניים המלאים
• מה צפוי להיות בנאום הבכורה של בנט?

מה לדעתך יקרה עם ממשלת השינוי של בנט ולפיד?

בהתייחס לאריכות חייה של הממשלה שתושבע מחר, מרבית המשיבים, 43%, טענו שזו תכהן זמן קצר בלבד. חלק קטן יותר, 30%, סבור שהממשלה דווקא תכהן תקופה ארוכה – אולם לא תחזיק עד סוף הקדנציה. 11% בלבד מהמשיבים סבורים שהממשלה תכהן קדנציה מלאה של 4 שנים.

מה לדעתך גרם לנפתלי בנט להצטרף לממשלת השינוי?

כשנשאלו לגבי מניעיו של יו"ר ימינה וראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט להצטרף לגוש השינוי ולהיכנס לממשלה, רובם המכריע של המשיבים, 61%, טענו שמדובר באמביציה אישית. 20% בלבד סבורים שמניעיו אידיאולוגיים, ו-19% ענו שאינם יודעים.

האם לדעתך נפתלי בנט יכבד את הסכם הרוטציה עם יאיר לפיד?

אחרי שהסכם הרוטציה האחרון בממשלת נתניהו-גנץ לא כובד וזו כלל לא יצאה לפועל, שאלנו את הציבור האם לדעתו יו"ר ימינה יכבד את ההסכם עם לפיד. מרבית המשיבים, 49%, סבורים שההסכם יכובד, 29% סבורים שבנט כלל לא יידרש לכבד את ההסכם – כיוון שהממשלה תיפול עוד קודם לכן. עם זאת, 7% בלבד טענו שבנט מראש לא יכבד את הרוטציה.

האם אתה תומך או מתנגד להצעת החוק לתקופת צינון בת ארבע שנים בהן לא יוכל להתמודד לכנסת אדם שכיהן בראשות הממשלה במשך שמונה שנים רצופות?

רבות דובר על הצעת החוק שעלתה בהסכמים הקואליציוניים, לפיה אדם שכיהן בראשות הממשלה במשך 8 שנים רצופות יידרש לצאת לתקופת צינון בת 4 שנים. כשנשאלו המשיבים לדעתם על ההצעה, נראה כי רובם המכריע, 57%, בסך הכל תומכים בהצעה – זאת לעומת 29% שמתנגדים לה. 14% השיבו שאינם יודעים.

האזינו לפודקאסט "אחד ביום": בנט, לפיד ואומנות האפשר

האם אתה תומך או מתנגד לפיצול תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה?

על פי ההסכמים הקואליציוניים, שר המשפטים המיועד גדעון סער מתכוון לדרוש פיצול של סמכויות היועמ"ש לשני תפקידים נפרדים; תובע כללי ויועץ משפטי. זאת, לאור הטענה שהמתכונת הנוכחית מעניקה ליועמ"ש סמכויות רבות שעלולות לגרום לניגודי עניינים. במסגרת הסקר, נשאלו המשיבים האם הם תומכים בהצעה זו של יו"ר תקווה חדשה.

גם כאן בקרב המשיבים ישנו רוב שתומך בהצעה, העומד על 62% - בקרב המגדירים עצמם כימין (66%) כמו גם בקרב המגדירים עצמם כמרכז-שמאל (60%). אחוז המתנגדים לה עומד על 11% בלבד, בעוד ש-27% השיבו שאינם יודעים.  

האם אתה תומך או מתנגד לקיומו השבוע של מצעד הדגלים בתוך הרובע המוסלמי ובשער שכם?

אתמול, סוכם כי ביום שלישי הקרוב יתקיים מצעד הדגלים לציון איחודה של ירושלים, שיתחיל ברחוב הנביאים בבירה וימשיך דרך רחוב סולטאן סולימאן עד שער שכם בירושלים. במסגרת הסקר שאלנו את המשיבים האם הם תומכים או מתנגדים לקיום המצעד, כולל המעבר ברובע המוסלמי ובשער שכם.

על פי תשובות הסקר, מרבית המשיבים, 56%, מתנגדים למצעד, כאשר 81% מהם מגדירים עצמם כמרכז-שמאל ו-37% מגדירים עצמם כימין. אחוז התומכים במצעד עומד על 29% בסך הכל, כמחצית מהם מגדירים עצמם כימין.


מזמין הסקר: חברת החדשות
עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
מועד איסוף הנתונים: 10/6/2021
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל מגיל 18 ומעלה
מספר המשיבים בפועל: 504
מספר המתבקשים להשתתף: 3,523
טעות הדגימה המרבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני