ישיבת הממשלה הסוערת היום (שלישי) הוכיחה בצורה החריפה ביותר את עומק השיתוק הפוליטי ואת חוסר התפקוד הממשלתי, גם לא במינוי של בכיר כמו שר משפטים. שחקנים רבים במערכת הפוליטית הגיבו בזעם להצבעה היצרית שהסתיימה בקרב צעקות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון בני גנץ על מינוי שר המשפטים. נתניהו סירב למנות את גנץ וערך הצבעה על מינויו של אופיר אקוניס בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, במה שעשוי להשפיע על התקדמות המו"מ הקואליציוני לקראת פקיעת המנדט של נתניהו בעוד שבוע.

הקרב על מינוי שר המשפטים בישיבת הממשלה - כל העדכונים

יו"ר ימינה נפתלי בנט תקף בחריפות את משבר המינויים שהוביל לאישור מינוי שר משפטים בניגוד לחוק ולעמדת היועמ"ש: "מדינת ישראל מתקרבת לסף תהום של אנרכיה. אין לנו מדינה אחרת. אני קורא לכולם להבין את גודל הרגע, להתעשת ולגלות אחריות לאומית. מדינת ישראל חייבת בדחיפות ממשלה מתפקדת ויציבה".

יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, שבליכוד מעריכים כי להציע לו ראשון ברוטציה היא הדרך היחידה להרכיב ממשלה, כתב: "הסאגה סביב (אי) מינוי שר המשפטים שהגיעה לשיאה עכשיו בישיבת הממשלה ההזויה היא עדות נוספת לצורך החיוני בהחלפת השלטון". מדובר באמירה משמעותית שלו, וייתכן שהיא כוונה למי שחשב שייכנס בכל זאת עם נתניהו לממשלת ימין.

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, אמר על נתניהו כי "הוא פשוט לא מסוגל לא לרמות". במסר, שנראה שכוון לבנט ולסער, כתב יו"ר יש עתיד: "כל מי שהעלה בדעתו אפילו לרגע לחתום על הסכם כלשהו עם נתניהו, קיבל תזכורת שאין שום סיכוי שהוא ימלא את חלקו בשום הסכם. הזלזול הבוטה בשלטון החוק, בכל הסכם שהוא חתם עליו, השקרים כדרך חיים - כל זה פרץ היום סביב מינוי שר המשפטים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לאחר הדיון ליועמ"ש בבקשה שיעביר לבית המשפט את העמדה הבאה: "מבלי לגרוע מהטענה שההחלטה על מינויו של השר אקוניס התקבלה בממשלה כדין וברוב קולות, ראש הממשלה מבקש 48 שעות נוספות כדי לנסות להגיע להסכמה בין הצדדים".

במקביל, היועמ"ש אביחי מנדלבליט שיגר מכתב חריף לנתניהו וגנץ שבו חזר על עמדתו לפיה מינויו של אקוניס לשר המשפטים איננו חוקי. "יש פגם חמור בכך שלא ניתנה לי האפשרות להציג את חוות דעתי המשפטית ביחס לאי-חוקיות ההצבעה על המינוי", כתב מנדלבליט.

שר הביטחון גנץ שיגר מכתב דחוף לבג"ץ לקראת הדיון במינוי שר המשפטים: "עמדתי החד-משמעית ועמדת גוש כחול לבן שהובעה בישיבת הממשלה היא כי יש למנות שר משפטים באופן מיידי ללא דחיות. נתניהו מוביל תהליך של הרס הדמוקרטיה". גנץ תיאר את תהליך ההצבעה הבלתי חוקי וכתב כי "מדובר בהליך שדגל שחור של פגיעה בסדרי שלטון מתנוסס מעליו. תהליך שתוכנן ונוהל בקפידה על ידי ראש הממשלה נתניהו".

מי שברך על הישיבה הוא ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, שתקף את היועמ"ש ואמר כי "התנהלותו כוחנית" ומוכיחה, לדבריו, שמנדלבליט מתואם עם מפלגות כחול לבן ויש עתיד: "אני מציע לכל אבירי השלטון להפסיק לאיים עלינו עם בג"ץ, מדינת ישראל היא דמוקרטיה שמתנהלת בהתאם לרצון הרוב ולא על פי גחמותיו של היועמ"ש".

ח"כ יאיר גולן ממרצ שיגר מסר לבנט, לסער - וגם לעבאס: "תראו מה נתניהו עושה עם מינוי שר המשפטים ותראו מה עתידכם. אף התחייבות שלו לא שווה את הנייר שעליה היא תיכתב. יש לכם סיכוי להחזיר את ישראל למסלול, או להמשיך לדרדר את המדינה לתהום".

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' שיגר "עקיצה" למפלגת ימינה: "אדוני היועמ"ש, אביחי, אל תדאג. קצת סבלנות. אוטוטו נפתלי ואיילת מקימים את "ממשלת השינוי". ואתה תחזור להיות ראש הממשלה האמיתי".

ח"כ יפעת שאשא ביטון מתקווה חדשה תקפה: "נתניהו יודע שהמינוי של אקוניס לא יעבור. מבחינתו זה רק עוד תרגיל בניגוד להסכם קואליציוני ובניגוד לחוק, כי נתניהו לא רוצה שר משפטים. נתניהו רוצה תוהו ובוהו במדינה".

בתנועת "דרכנו" פנו ליועמ"ש בדרישה להפעיל את סעיף הנבצרות של נתניהו והודיעו כי אם הדרישה לא תיענה תוך 24 שעות – הם יעתרו לבג"ץ. "ראש הממשלה עולה עם D9 על הממלכתיות הישראלית ודורס את הדמוקרטיה של כולנו", מסר מנכ"ל התנועה יאיא פינק. "עתידו המשפטי של ראש הממשלה פחות חשוב מעתידה של מדינת ישראל ולכן פנינו ליועמ"ש בדרישה להוציא את ראש הממשלה לנבצרות, בהמשך להתנהלותו בישיבת הממשלה ומינוי שר משפטים מטעמו באופן שאינו חוקי ובניגוד לעמדת היועץ המשפטי".

קשיים בין לפיד לבין סער ובנט

ובתוך כך, המגעים להרכבת הממשלה נמשכים כל העת. למרות שנותרו 7 ימים לפקיעת המנדט שנתניהו קיבל מהנשיא, היום המגעים בגוש השינוי מתנהלים על אש נמוכה ביותר. גורמים במחנה מספרים שהדברים מתנהלים עכשיו בעיקר בציר שבין בנט ולפיד, אבל הם חוששים שבנט משתמש בשיחות עם יו"ר יש עתיד כדי להעלות מחיר בשיחות שהוא מנהל עם נתניהו.

החשש הזה מתכתב עם הדברים שאמר בנט רק אתמול, כשהכריז פעם נוספת על כך שגם עכשיו האפשרות העדיפה בעיניו היא עדיין הקמת ממשלת ימין, ורק אם המגעים ייכשלו - לפעול כדי להקים ממשלת אחדות, כל זאת כדי לנסות ולמנוע מערכת בחירות חמישית. "אני קורא לחבריי בכל הצדדים לא להתפשר ולא להתבצר", קרא בנט למפלגות הימין. "בעדיפות הראשונה שלנו זו ממשלת ימין. ימינה תצטרף לכל ממשלת ימין שיקים נתניהו, או בהובלתו או בהובלת איש אחר מתוך הליכוד או מחוצה לו. העדיפות השנייה היא ממשלת אחדות".

על הקשיים בהרכבת ממשלת ימין אמר בנט כי "יש פערים, זה לא קל. זה דורש הרבה מתינות ואיפוק מכל הצדדים. אנחנו עומדים על זה שהממשלה תשקף את רצון העם הרכב הכנסת. מניסיוני, דווקא ברגעים שנראים הכי קשים השמש זורחת. דווקא אז יש פריצת דרך".

גם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער נאם אתמול בישיבת הסיעה והתחמק מלהגיד אם יסכים למצב שבו נתניהו לא יהיה ראשון ברוטציה. גם הוא אמר כי ישנן שתי אופציות מבחינתו: "האחת הקמת ממשלה לאומית בראשות אחר, השנייה הקמת ממשלת אחדות שבבסיסה הסדרים שיאפשרו להגן על הערכים שלנו ועל השקפת העולם שלנו". ח"כ שרן השכל (תקווה חדשה) התייחסה מוקדם יותר לאפשרות שתוקם ממשלה כשנתניהו יכהן שני כראש ממשלה ברוטציה, ולא שללה אותה על הסף: "האופציות פתוחות, אבל עלינו אי אפשר יהיה לעבוד".