יממה עברה מאז העניק נשיא המדינה ריבלין את המנדט להקמת הממשלה ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד. עם זאת, נראה כי מרבית האחריות למלאכת הרכבת הממשלה מופקדת בידיו של נפתלי בנט ותלויה רבות באופן שבו יתנהל מול הסיעה שלו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על בנט להתקדם מהר ובה בעת לנסות להיענות לשלל התביעות והדרישות של חברי מפלגתו. אחרי ההתנגדות של ח"כ עמיחי שיקלי להקמת ממשלה עם לפיד, היה נראה כי בליכוד ירכזו את מירב המאמצים בהשפעה על חברת הכנסת עידית סילמן, שנמצאת במקום השביעי ברשימה. מקורביה של סילמן מסרו היום (חמישי) כי אין בכוונתה לערוק מבנט והדגישו כי היא מגבה אותו באופן מוחלט.

 

 

הבוקר התייחס שיקלי לנושא וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "שלא תהיינה אי הבנות, אצביע נגד הקמת ממשלה יחד עם המשותפת ומרצ בדיוק כפי שהתחייבנו לבוחר". בליכוד מפעילים כמובן לחץ גם על איילת שקד, אולם זו לא צפויה להתנגד לממשלת אחדות. כמו כן, ישנם לחצים גם על ח"כ אביר קארה אך כעת לא מסתמנים מורדים פוטנציאליים נוספים מלבד שיקלי.

התנגדותו של ח"כ שיקלי להקמת ממשלת בנט-לפיד היא ללא ספק מדאיגה, אך היא לא מונעת את הקמת ממשלה, זאת בתנאי שלא יהיו מתנגדים נוספים כמותו. במצב שבו שיקלי יתנגד, לגוש השינוי יש 57 אצבעות במקום 58 - ולגוש נתניהו יש 53. בתווך - 10 חברי כנסת של הרשימה המשותפת ורע"ם, שביכולתם להכריע אם תקום ממשלה. השאלה המרכזית היא כיצד יש לפעול כדי להבטיח שיתמכו או שלכל הפחות יימנעו בהצבעה על הקמת הממשלה.

בנט, נתניהו ולפיד (עיבוד: יונתן זינדל ויוסי זליגר, פלאש/90 )
בנט, נתניהו ולפיד | עיבוד: יונתן זינדל ויוסי זליגר, פלאש/90

כדי להוביל להקמה מהירה ככל הניתן של ממשלת האחדות מדוברת, נראה שעל לפיד להציע לבנט את העסקה אותה רקחו בשיחותיהם במהלך ימי המנדט של נתניהו - ולסגור את הקצוות כמה שיותר מהר. לבנט ממש לא כדאי ללכת לבחירות, שם הוא עלול להיחלש - ועדיף לו לסגור על ממשלה מהר, לפני שחברי כנסת נוספים מימינה יתחילו להשמיע קולות התנגדות.

נזכיר כי אתמול בערב כינס יו"ר יש עתיד יאיר לפיד את צוות המשא ומתן שלו ותדרך אותם לקראת המו"מ הקואליציוני לימים הקרובים. עם תחילת המגעים המואצים להקמת ממשלה - נשאלת השאלה האם חברי מפלגות המרכז-שמאל "יקבלו תיאבון" לדרוש תיקים בכירים יותר?

לפיד: "נעשה הכל להקים ממשלת אחדות ישראלית" (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

זו רק תחילת תקופת המנדט של לפיד, אך אם הוא לא יצליח להרכיב ממשלה, המנדט יחזור לכנסת וכל ח"כ עם 61 תומכים יוכל להרכיב ממשלה. עוד חשוב לזכור כי האפשרות לסבב בחירות נוסף עדיין קיימת. העובדה שהמנדט נמצא בידיו של לפיד לא מונעת מבנט להמשיך לקיים משא ומתן עם נתניהו, זאת למקרה שבו המנדט יתגלגל חזרה לכנסת.