נתניהו ומשפחתו יעזבו את בלפור בתוך 3 שבועות: לשכתו של ראש הממשלה נפתלי בנט ולשכת יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, סיכמו אמש (שבת) לאחר דיונים ממושכים, כי נתניהו ומשפחתו יפרדו מהמעון עד לתאריך 10 ביולי, וכן עד למועד זה לא יקיים בו פגישות רשמיות.

בנימין נתניהו, נפתלי בנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו ובנט סיכמו על תאריך שבו ראש האופוזיציה יעזוב את בלפור | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"סוכם, כי ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, ובני משפחתו יסיימו את שהותם במעון עד ליום 10 ביולי 2021. עד אז, לא יתקיימו במעון פגישות רשמיות. ב-11 ביולי 2021 יעבור המעון לשימוש ראש הממשלה בנט", נכתב בהודעה המשותפת שפורסמה מטעם הלשכות של השניים.

ביום שישי פרסמנו לראשונה ב"אולפן שישי", כי בנט העביר לנתניהו מסר שלפיו עליו לפנות בתוך שבועיים את מעון ראש הממשלה הרשמי בבלפור. נתניהו מתכנן לעבור לקיסריה בשלב ראשון עד להכנת הדירה בירושלים, עד שיבוצעו עבודות הביטחון בדירה שלו בבירה. לפי גורמים באופוזיציה, בני המשפחה "התחילו לארוז" לפני כמה ימים, אך הם הבהירו כי הדבר צפוי להימשך "כמה שבועות" לכל הפחות.

איך הפך הבית ברחוב בלפור לסמל השלטון בישראל? (צילום: N12)
המעון הרשמי של רה"מ ברחוב בלפור בירושלים | צילום: N12

כל המשפחה (צילום: קובי גדעון, מרים אלסטר , פלאש 90)
משפחת נתניהו | צילום: קובי גדעון, מרים אלסטר , פלאש 90

ח"כ ולדימיר בליאק מיש עתיד צפוי להניח תיקון לחוק יסוד הממשלה, שלפיו ראש הממשלה היוצא יפנה את המעון הרשמי עד שבועיים מיום השבעת הממשלה החדשה. "בשבוע הבא אניח על שולחן הכנסת תיקון לחוק יסוד: הממשלה, הקובע כי עם השבעת הממשלה, ראש הממשלה היוצא יפנה את המעון הרשמי מוקדם ככל הניתן ולא יאוחר מ-14 יום מיום השבעת הממשלה החדשה", אמר ח"כ בליאק. "התיקון לא יחול על ראש הממשלה היוצא הנוכחי, אך יקבע נורמה שתמנע בעתיד ניצול לרעה של הפרצה בחוק הקיים".

היום (ראשון) יחל שבוע העבודה השני של ממשלת בנט-לפיד. בשעה 11:00 בדיוק תתקיים ישיבת הממשלה הראשונה, שכוללת סדר יום שמפורסם לציבור והחלטות אופרטיביות. על פי ההודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה, בישיבה יאשרו את תקנון הממשלה, יאריכו את כהונת הרמטכ"ל ויאשרו אהקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון הר מירון. 

יאיר לפיד ונפתלי בנט מדברים במליאה  (צילום: ערוץ הכנסת)
בנט ולפיד. יקיימו מחר ישיבת ממשלה | צילום: ערוץ הכנסת

המבחן הפרלמנטרי הראשון של הממשלה יהיה מחר, אז מתכוונת שרת הפנים איילת שקד להעלות את "חוק האזרחות" למליאה. האופוזיציה, שתמיד הצביעה בעד החוק ואף קידמה אותו ודיברה על חשיבותו לביטחון המדינה, תוהים כיצד להצביע ואם כדאי להתנגד ולהביך את בנט. 

 "בלפור" הוא לא עוד כתובת סתמית, אלא שם נרדף לסמל שלטון. הבית ששמו הרשמי הוא "בית אגיון", נבנה על ידי אדוארד אגיון, יהודי אמיד ממצרים שהחליט לבנות לעצמו בית רחב ידיים. בשנים האחרונות הפך המעון הרשמי למתחם שלם. רחובות שלמים מבוצרים ומסוגרים. השיא היה השנה, כשברקע, גל המחאות - וילונות, מחסומים, כמעט שאין יוצא ואין בא. 

בתוך כך, משפחת בנט לא צפויה לעבור למעון ראש הממשלה הרשמי ברחוב בלפור בירושלים, אלא מתכננת להמשיך לגור ברעננה - למרות ששכניו קוראים לו לעבור לשם. לנפתלי ולגילת בנט יש ארבעה ילדים, בני 9, 12, 14 ו-16. כל אחד מהם לומד בבית ספר שונה, וההעדפה כרגע היא להשאיר אותם במסגרות החינוכיות הנוכחיות. נוסף על כך, גילת עובדת ברעננה, כך שנוח יותר למשפחה שלא לעבור לירושלים.

גילת בנט (צילום: Yossi ZeligerFlash90)
נפתלי וגילת בנט לא מתכוונים לעבור לבלפור | צילום: Yossi ZeligerFlash90

התוכנית היא להשתמש במעון הרשמי בבלפור כמקום עבודה שבו עורכים פגישות רשמיות. המשפחה תעביר את ימי השבוע ברעננה ובסופי השבוע תגיע לבלפור. מדובר במודל שונה מהשגרה של משפחת נתניהו - שבמהלך השבוע נמצאים בבלפור ובסופי השבוע נוסעים לביתם הפרטי בקיסריה.