על רקע המגעים המתקדמים להקמת ממשלת שינוי בראשות נפתלי בנט ויאיר לפיד, סיעות יש עתיד, מרצ וישראל ביתנו התכנסו היום (שני) והתייחסו להתפתחויות האחרונות. בפתח ישיבת סיעתו אמר לפיד כי עדיין קיימים קשיים במשא ומתן, אך הבהיר: "זה המבחן הראשון שלנו, למצוא פשרות חכמות". אביגדור ליברמן דיבר על המחלוקת מול כחול לבן על תיק החקלאות, ותהה: "אולי הם מחפשים תירוץ לסגת?"

קראו עוד על הקמת ממשלת בנט-לפיד:

יאיר לפיד עלה לדבר בפתח ישיבת סיעת יש עתיד והתייחס למצב הפוליטי: "עד הקמת הממשלה המיועדת יש עדיין הרבה מאוד מכשולים. אולי זה טוב, כי נצטרך לצלוח אותם ביחד. זה מו"מ מורכב עם 7 מפלגות. זה יכול להתפוצץ בכל רגע. זה המבחן הראשון שלנו. לראות אם אנחנו יכולים למצוא בימים הקרובים פשרות חכמות, בשביל המטרה הגדולה".

בהמשך תקף לפיד את נתניהו בעקבות דבריו אמש. "זה היה נאום מופקר ומסוכן", אמר. "נאום של אדם שאיבד את הבלמים. החולשה שלו מחלישה אותנו. בדיוק בגלל זה מוכרחה לקום הממשלה שאנחנו מנסים להקים. ממשלה שבה יושבים יחד אנשי ימין, שמאל ומרכז ואומרים לאזרחי ישראל: אנחנו יודעים לעבוד יחד, אנחנו לא שונאים אחד את השני".

זמן קצר לפני כן התקיימה ישיבת סיעת ישראל ביתנו, ויו"ר המפלגה אביגדור ליברמן התייחס לדיווחים על קשיים במשא ומתן הקואליציוני סביב תיק החקלאות, אותו רוצה גם כחול לבן. לטענת ליברמן, במפלגתו של גנץ לא הביעו התנגדות לכך שישראל ביתנו תקבל את תיק החקלאות, ומבחינתו ההתעקשות על התיק הזה מעט תמוהה: "אולי הם מחפשים תירוץ לסגת?"

"הלכנו למשא ומתן בידיים נקיות", הבהיר ליברמן. "ברגע שלחצנו ידיים זה תם ונשלם, אני לא מתכוון לפתוח יותר את המשא ומתן. לא ניסינו להתמקח. ברור לכולם שקיבלנו שני משרדים צנועים מאוד. אני חושב שישראל ביתנו עם 7 מנדטים קיבלה פחות משרדים ופחות שרים ממפלגות קטנות יותר - ועשינו את זה כדי לזרז את התהליך ההיסטורי הזה, ממשלת אחדות".

בכחול לבן מיהרו להגיב לדברי ליברמן: "אנחנו מחויבים לממשלת השינוי, פועלים להקמתה ומאמינים שתוקם בשעות הקרובות. כחול לבן היא הראשונה להבין את הנחיצות בהחלפת השלטון לאחר שהניחה את התשתית לכך. ממליצים לכולם לנהל את המו"מ בחדרים הסגורים ולא בהצהרות מיותרות".

גם יו"ר מרצ ניצן הורוביץ התייחס למגעים להקמת הממשלה ואמר: "מרצ לוקחים חלק פעיל ומרכזי במאמץ להביא לממשלת שינוי. השקרים של בלפור עובדים 24/7. אנחנו בשמאל סופגים את הרפש הזה כבר שנים".

סער: "אם היינו מסכימים להצעה של נתניהו - הוא היה נשאר הדומיננטי בממשלה"

סיעת תקווה חדשה התכנסה גם כן, ויו"ר המפלגה גדעון סער נאם בפתח הישיבה. לטענתו, אם היה מסכים להצעת נתניהו לרוטציה המשולשת, ראש הממשלה היה נותר האיש הדומיננטי: "כל אדם, שהיה מכהן בנסיבות אלה כראש ממשלה, היה לגמרי נתון בידיו וכפוף לחלוטין לרצונו הטוב בהצלחתו".

על המגעים להקמת ממשלת בנט-לפיד אמר סער שגם עתה אין עדיין וודאות שממשלה תקום. אנו עושים ונעשה כמיטב יכולתנו שתקום". הוא חתם את דבריו באמירה כי "המחנה הלאומי זקוק להתחדשות - והתחדשות כזו תקרה בשנים הקרובות".

בנט הצהיר כי יקים ממשלה עם לפיד, נתניהו האשים: "ממשלת הונאה"

אמש יו"ר ימינה נפתלי בנט הכריז באופן רשמי כי בכוונתו לחבור ליאיר לפיד להקמת ממשלת שינוי בהובלתם. "לפני 2000 שנה איבדנו מדינה יהודית בגלל מריבות פנימיות, וזה לא יקרה שוב - לא במשמרת שלי", הצהיר בנט. "אפשר ללכת לעוד בחירות, לפרק את הבית עד שייפול עלינו. אפשר לעצור את הטירוף. אין ממשלת ימין - זה שקר מוחלט. אין ממשלת ימין בראשות נתניהו - אין עריקים ואין ממשלה - ומי שאומר אחרת - משקר במצח נחושה".

נתניהו הגיב על דבריו של בנט בהצהרה תקיפה משלו: "אני עומד כאן הערב כשליח ציבור נאמן שנבחר על ידי כמעט שני מיליון בני אדם. הם עשו את זה בגלל הנאמנות שלי למדינת ישראל, לביטחון ישראל ולעתיד ישראל. הם יודעים היטב שהמצפן שלי לא השתבש".

"בנט שוב הוליך שולל את הציבור. אותן סיסמאות נבובות על שנאה ופילוג. יום לפני הבחירות הוא חתם על מסמך בשידור חי שלא יאפשר ללפיד להיות ראש ממשלה, גם לא ברוטציה, כי אמר שהוא איש ימין וזה נוגד את ערכיו. לערכים שלי יש משקל, לערכים שלך, נפתלי, יש משקל נוצה. אין אפילו אדם אחד שהיה מצביע לך אם היה יודע מה אתה עומד לעשות".

"זו ממשלת הונאה, כניעה ורפיון", המשיך נתניהו. "אני קורא לחברות ולחברי הכנסת שנבחרו בקולות הימין - אל תרמו את המצביעים ואת עצמכם. אם אתה איש ימין - אתה לא מצביע בעד ממשלת שמאל. התייצבו נגד ממשלת השמאל ובעזרת השם, נקים ממשלת ימין למען כל אזרחי ישראל".