14 שעות לפקיעת המנדט: הלילה בחצות יפקע המנדט שקיבל בנימין נתניהו מהנשיא ראובן ריבלין כדי לנסות להרכיב את ממשלתו השישית במספר, אבל נראה שרה"מ כבר ניסה את כל התרגילים, את כל ה"טריקים והשטיקים", וכמאמר הקלישאה - הכובע נותר ריק משפנים. בצוק העיתים, נתניהו שוקל ברגעים אלה ממש מהלך שלא היה מאמין עד לפני מספר ימים שיעלה אפילו בסיוטיו הגדולים: להמליץ בפני הנשיא ריבלין על לא אחר מאשר נפתלי בנט, יריבו, שנוא נפשו שלו ושל משפחתו.

זה אירוע מדהים שלדעת בכירים בליכוד יכולות להיות לו השלכות חסרות תקדים מבחינתו של נתניהו. אין פה, כמובן, אלטרואיזם צרוף, אלא ניסיון לסכל את העברת המנדט ליאיר לפיד, שלדעת נתניהו יצליח ככל הנראה להרכיב ממשלה, בהתבסס על ההסכמות שכבר הושגו בגוש השינוי.

 

משפט אחד בהקלטות שחשף אתמול עמית סגל במהדורה המרכזית מפיה של איילת שקד מספר את כל הסיפור: "אם נפתלי בנט יקבל את המנדט מהימין, הוא לא ילך עם השמאל כשהמנדט אצלו ביד מהימין. זה לא יקרה". תראו לאילו ימים משוגעים הגענו: בנימין נתניהו תולה תקוות באמירה מוקלטת של איילת שקד. אין לו ברירה אחרת כרגע. אתמול, בשעת לילה מאוחרת, נפגשו יריב לוין ומנסור עבאס בכנסת, במה שנראה כמו ניסיון של הליכוד ללחוץ על יו"ר רע"מ להמליץ על בנט בפני הנשיא. עבאס, אגב, לא שולל. הוא לא שולל אף פעם כלום, בצדק מבחינתו.

סיקור מנדט נתניהו ב-N12:

עמית סגל מסביר: לנתניהו ובנט הייתה מטרה שונה לגמרי

סקר מנדטים: 10 ימים לפקיעת מנדט נתניהו

שבועיים לפקיעת המנדט: אלה האפשרויות של נתניהו

המאמץ של אנשי נתניהו בשבועות האחרונים

את השבועות האחרונים הקדישו אנשי נתניהו כדי למנוע מעבאס ללכת לממשלה עם גוש השינוי. בבחינת "אם זה לא מצליח איתנו - תעזור לנו לסכל להם". האם זה יצליח? תוהים בליכוד לאור הפרגמטיות והאלסטיות של השחקן החדש בזירה.

בנימין נתניהו, נפתלי בנט (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
נתניהו יצליח לגרום לכך שהנשיא יעביר את המנדט לבנט? בנט ונתניהו בכנסת | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90
גדעון סער (צילום: אלי דסה)
סער מקשיח עמדות: "מצביעי תקווה חדשה הצביעו לנו על יסוד המחויב לשינוי ולא להמשך שלטון נתניהו" | צילום: אלי דסה

בשני המהלכים האלה, פחות או יותר, מתמצה מרחב התמרון של נתניהו. הוא הרי כבר אמר שיהיה מוכן לוויתורים והציע לבנט להיות ראשון ברוטציה. יש מי בליכוד שטוען שזו הייתה שגיאה קשה: גם ההצעה נתפסה כבלוף, שכן מהי רוטציה כשאין בכלל ממשלה, וגם מכיוון שההסכמה שבנט, עם 7 מנדטים, יכהן כראש ממשלה, עלולה לתת לו את הלגיטימציה שהוא חיפש, שהייתה חסרה במהלך המתרקם להרכבת ממשלה עם לפיד וגוש השינוי.

ולא רק: הוא ניסה בכל דרך לפצח את האגוז הקשה המכונה בצלאל סמוטריץ', ולא הצליח. דאג לפגישה של מנסור עבאס עם הרב דרוקמן, הצליח לגרום לרב טאו לעשות "פליק פלאק" משל היה נדיה קומונצ'י, ועדיין - סמוטריץ' לא התרצה, וקשה להאמין שבשעות שנותרו עד סיום המנדט משהו ישתנה בגזרתו.

נאום בצלאל סמוטריץ' בכנסת (צילום: כנסת ישראל)
גם הוא התבצר בעמדתו. סמוטריץ' | צילום: כנסת ישראל

גם לגבי תקווה חדשה של גדעון סער, אין לנתניהו מה לשגות באשליות. אתמול, אחרי ה"הצעה" לבנט, סער כמעט לעג לו בהצהרתו בישיבת הסיעה: "מצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורנו על יסוד קו הפוך - המחויב לשינוי ולא להמשך שלטון נתניהו. גם תזוזה של נתניהו לשנה לתפקיד ראש הממשלה החליפי והמשך הקדנציה כראש ממשלה - איננה מה שמצביעי תקווה חדשה הצביעו עבורו". נראה שיותר ברור מזה - אין.

באורח הכי פואטי שיכול להיות, אחרי כל הקומבינות, הניסיונות לפצל, לסכסך, להכשיר, לפסול - נתניהו תלוי בבנט. אם רק היה יכול לחזור לראיון העבודה שערך איתו ב-2006, אז קיבל אותו כראש המטה שלו באופוזיציה, סביר שהיה מבקש מאיילת שקד, מנהלת הלשכה, למצוא מועמד אחר.