ארבעה ימים למועד שבו ימסרו המפלגות לנשיא את המלצותיהן למי לתת את המנדט להרכבת הממשלה, יו"ר רע"מ מנסור עבאס נשא הערב (חמישי) נאום פייסני שכוון לציבור היהודי בישראל. בנאום הוא הושיט יד לשיתוף פעולה ערבי-יהודי, והציג את מצוקות המגזר הערבי-ישראלי. "אני נושא תפילה של תקווה וחתירה בלתי מתפשרת לחיים על בסיס שוויון אמיתי", אמר עבאס בנאומו, והוסיף: "חרטנו על דגלנו לקדש את החיים ולתעב את האלימות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"המחנה המשותף שלנו כולנו גדול מהמפריד בינינו", אמר יו"ר רע"ם. "אני מנסור עבאס, ערבי-מוסלמי גאה, אזרח ישראל, שעומד בראש התנועה הערבית הגדולה ביותר,  מושיט יד, בשמי ובשם הציבור הערבי שבחר בנו, כדי לייצר הזדמנות לחיים משותפים בארץ הקדושה לשלושת הדתות ושני העמים".

עבאס הוסיף: "אנחנו מתעבים אלימות נגד כל אדם בשל זהותו הפוליטית או הדתית. הגיעה העת להכרת הנרטיב ולחפש את המשותף". לדבריו, "מדינת ישראל משנה את פניה ומסרבת להפנים זאת. אנחנו חייבים לילדנו את הזכות להכיר אלו את אלו. אם לא נשכיל למוטט את הגזענות, נשאיר לילדנו מציאות מורכבת ומסובכת".

 יו״ר רע״מ מנסור עבאס  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
צילום: החדשות 12, החדשות12

בהתייחסות לפלונטר הפוליטי, אמר עבאס: "לא פסלתי איש - הגישה שלי היא מה כן ופחות מה לא". לדבריו, "הציבור שלנו מונה 20% מתושבי המדינה, שסובלים מבעיות קשות, מאלימות עד לאבדן יכולת הגדרה קולקטיבית. אם הכביש בוואדי ערה בעייתי, הוא לא מזהה אם הנוסע עליו ערבי או יהודי. אם חסרה מיטה בבית החולים סורוקה - זה פוגע ביהודים ובערבים. אם השכן שלי רעב, לא אוכל לחיות בשקט. זו העת לחפש את המחנה המשותף".

"תיאורים רבים עלו וימשיכו לעלות גם אחרי נאומי - זה 'לשון מאזניים', 'ממליך המלכים'", ציין עבאס. "אינני מתרשם מתארים. לא רוצה להיות חלק מגוש הימין או השמאל, אני חלק מגוש אחר. הגוש של הציבור הערבי שבחר בי. קו ההמלצות מבחינת רע"ם הוא אחר, אנחנו כאן כדי להביט קדימה. אנחנו חיים באקלים של שינוי, זה הזמן לשינוי".

בסביבת סמוטריץ' זועמים: "נזק מטורף באחריות נתניהו"

סמוטריץ׳ לא הגיב עדין אבל בסביבתו זועמים על נאום עבאס הערב. גורם בסביבת יו"ר מפלגת הציונות הדתית אמר כי "ההכשר שמוענק לתומכי טרור ומי שמסרבים להכיר במדינה יהודית בערב הזה הוא נזק מטורף ולא יסולח שכולו באחריות נתניהו".

לדברי אותו גורם, "אותם חלקים חסרי אחריות וקצרי רואי בימין שנופלים לרגלי מנהיג תנועה אסלאמית, שבנאום המפוייס ביותר שלו לא מכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית, מוכיחים שהרבה יותר קל להוציא את היהודים מהגלות מאשר את הגלות מהיהודים".

מספר 3 ברשימת הציונות הדתית, איתמר בן גביר, אמר בתגובה: "נאום מנסור עבאס מנסה להציג כ-'דובי חמוד' את מי ששייך לתנועה האסלאמית, תומך בחמאס, ומקדש רוצחי תינוקות. קואליציה שתישען על עבאס תהיה הסוף של הימין ואין לנו מנדט לפעול כך. וקואליציה עם המשותפת ומרצ תשלח את בנט וסער הביתה ואין להם מנדט לפעול כך. אני קורא לכל שותפנו בימין להקים יחד ממשלת ימין מבלי להתבסס על התנועה האסלאמית תומכת החמאס".

סמוטריץ' ובן גביר מתאחדים
סמוטריץ' ובן גביר: יתמכו בממשלה שנשענת על רע"ם?

יו"ר העבודה מרב מיכאלי, הגיבה לנאום: "היינו צריכות קורונה וקריסה פוליטית כדי שאחרי 28 שנות הסתה של נתניהו והימין, יהיה ברור שהחברה הערבית היא חלק מהחברה הישראלית. הראשון שהלך לקראת אזרחי ישראל הערבים היה יצחק רבין. אנחנו נחזור למימוש החזון האזרחי והחברתי הזה. אני קוראת למנסור עבאס לבוא אתנו כדי שביחד נשנה את המציאות".

סגן שר הבריאות יואב קיש (הליכוד), הגיב לנאום: "נשים בצד את הפוליטיקה, הבחירות והרכבת הממשלה. שמחתי לשמוע את נאומו של מנסור עבאס. פעמים רבות אמרתי בכנסת שהרשימה המשותפת לא מייצגת את אזרחי ישראל הערבים שרוצים לחיות בשלום ובשיוויון זכויות במדינת ישראל. מדינה יהודית דמוקרטית. היום נוכחנו לראות שלקול הזה יש נציגות בכנסת".

  

ברע"ם ערכו סקר: הציבור הערבי תומך

בסקר שערכו רע"ם לפני הנאום כדי לבדוק מה חושבים המצביעים למפלגה עלה כי הם נותנים לעבאס את המנדט להליכה עם כל צד בגוש הפוליטי. בכיר במפלגת רע"ם אמר אתמול שהמפלגה לא החליטה עדיין על מי להמליץ בפני הנשיא.

ההתלבטות של עבאס היא אם ללכת עם נתניהו לממשלת ימין יציבה או להצטרף לממשלת שמאל היברידית שלא צפויה להחזיק מעמד זמן רב. מבחינת יו"ר רע"ם, בממשלת ימין יהיה לו קל יותר להתנהל, זולת הסוגייה המדינית, אך הוא סבור כי זאת תהיה בקיפאון מסוים בממשלה הבאה.

מטרת הנאום הערב היא להגיע לאוזניים של כל השותפים הפוטנציאליים להקמת ממשלה - מראשי המפלגות ב"גוש השינוי" ועד לנתניהו, זאת מכיוון שברע"ם מתכוונים להשאיר את הדלת פתוחה לשתי האפשרויות.

גורמים בסביבתו של נתניהו העבירו מסר לפיו נאום משכנע וחזק שיכיל אמירות היסטוריות, יכול אולי לשכנע את השותפים הפוטנציאליים שמתנגדים לשיתוף פעולה כלשהו עם הערבים. מהלך כזה, אם ייצא לפועל, הוא משמעותי בעיקר לנתניהו - כיוון שבצד שלו שיתוף הפעולה עם מנסור עבאס נראה הרבה פחות טבעי מאשר חבירה לגוש להחלפת נתניהו שמכיל גם מפלגות מרכז ושמאל.

גנץ הזהיר את עבאס: נתניהו משקר לך

כשעה לפני הנאום, יו"ר כחול לבן בני גנץ פרסם פנייה פומבית למנסור עבאס, בעברית ובערבית, וקרא לו שלא לתמוך בהקמת ממשלה בראשות בנימין נתניהו. "אזרחי ישראל הערבים הם אזרחים שווי זכויות - שנפגעו בין השאר רק בשנים האחרונות משורה של פעולות שהוביל נתניהו", כתב גנץ. "חוק הלאום שהוא קידם, ביטול ודחיית היישום של ההחלטות על הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, עצימת העין מהיעדר הטיפול בפשיעה בחברה הערבית. זה לא השתנה, וזה לא ישתנה. עכשיו, כשהוא צריך אתכם, הוא יספר סיפורים ויבטיח הכל - הוא משקר".

בנימין נתניהו, בני גנץ, כנסת (צילום: אורן בן חקון, פלאש/90 )
גנץ הזהיר את עבאס: נתניהו משקר לך | צילום: אורן בן חקון, פלאש/90

גנץ הזהיר את עבאס מפני נתניהו: "כל מה שהוא רוצה זו הצבעה אחת, לבטל את הממשלה הפריטטית, ואז כשלא יצטרך אתכם יותר, כל ההבטחות יכנסו לפח הזבל של ההיסטוריה". בהמשך דבריו הבטיח יו"ר כחול לבן כי החברה הערבית רק תרוויח "אם תוקם פה ממשלה אחרת, ישרה".

לדבריו, "נדאג לשוויון לכל אזרחית ואזרח, נעדכן, נתקצב ונשפר את התוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית, נחזק את מערכת החינוך ביישובים הערבים, ונעשה את ההתאמות הנדרשות בחוקי התכנון והבנייה. וכן, אנחנו גם נעשה הכול כדי לקדם תהליך מדיני ולהטמיע את ערך השוויון בחוקי היסוד של מדינת ישראל. נפעל כדי שבמערכת החינוך כל תלמיד יהודי יפגוש תלמיד ערבי ולהפך".

את הפנייה הפומבית סיים גנץ בפנייה אישית ליו"ר רע"ם: "מנסור עבאס, אתה מייצג 160 אלף אזרחים שביקשו עתיד טוב יותר. אל תפקיר אותם למזימת אפריל של ביבי. זה יהיה סופך הפוליטי, וטרגדיה פוליטית לכל אזרחי ישראל".