רק יממה עברה מאז שהנשיא הטיל על יו"ר יש עתיד יאיר לפיד את משימת הרכבת הממשלה, והמשא ומתן בין נפתלי בנט לבינו צובר תאוצה. השניים הצליחו בינתיים להגיע לכמה הסכמות מעניינות, ביניהן על ראשות ועדת הכספים ועל שינוי חוק היסוד שמביא להפלת הממשלה במקרה שלא אושר בכנסת תקציב המדינה.

ההסכמה הראשונה היא בנושא ועדת הכספים. כדי לאזן את שר האוצר המיועד אביגדור ליברמן ולרכך את זעם החרדים, בנט ולפיד הסכימו כי בראש הוועדה יעמוד נציג מגוש הימין, או לכל הפחות חבר כנסת עם נטייה ימינה.

הסכמה נוספת בין השניים התקבלה בעקבות לקח מ"מורשת גנץ". כידוע, הממשלה האחרונה התפזרה על רקע אי אישור תקציב המדינה. לכן, ההסכם המסתמן בין בנט ולפיד יקבע שחוזרים אחורה 20 שנה בחוק – גם אם תקציב המדינה לא עובר, הכנסת לא מתפזרת.

אביגדור ליברמן (צילום: Yonatan Sindel Flash 90, פלאש 90)
כדי לאזן את ליברמן בתפקיד שר האוצר: יו"ר ועדת הכספים יהיה מהגוש הימני | צילום: Yonatan Sindel Flash 90, פלאש 90

כדי לעשות זאת יצטרכו להעביר תיקונים לחוק יסוד הממשלה, ואת זה יעשו רק לאחר שהקואליציה תושבע. הסיבה: השניים לא רוצים למשוך את המשא ומתן יותר מדי זמן, מכיוון שנתניהו מפעיל מכבש לחצים על חברי הכנסת מהימין להתנגד לממשלה.

בין ההסכמות, ישנן גם מחלוקות שעדיין לא נפתרו - בין השאר על תיק החינוך. במרצ מתעקשים שהתיק יהיה בידיים שלהם.

לפיד: "מנסים ליצור ברית ישראלית של אנשים הגונים"

לפיד נשא מוקדם יותר אמש (חמישי) הצהרה ראשונה לתקשורת מאז שקיבל את המנדט מהנשיא, שבה הוא הבהיר: "אם נצליח להקים ממשלה היא גם תנהג אחרת כלפי האופוזיציה. לא נשמיץ, לא נקטין, נכבד אותם, נטפל כמיטב יכולתנו גם בבעיות של אלה שלא הצביעו לנו".

"אנחנו מנסים ליצור פה ברית ישראלית של אנשים הגונים, שהם גם פטריוטים", ציין יו"ר יש עתיד. "אני מאמין בכוונות הטובות של שותפי העתידיים – בנפתלי ובני, גדעון ומרב, איווט וניצן. הם אנשים שונים עם דעות שונות, אבל זה שמישהו לא מסכים אתך, לא הופך אותו לאויב. כולם אוהבים את המדינה הזו מעומק ליבם. הם רוצים לבנות, ולתקן וליצור שיתופי פעולה שלא ראינו פה כבר הרבה שנים".

יאיר לפיד
לפיד בצהרה ראשונה מאז שקיבל את המנדט

על היחסים שלו עם נפתלי בנט, אמר לפיד: "מה שהצעתי לפני קבלת המנדט תקף גם אחרי קבלת המנדט. מילה שלי ברזל וזו ההצעה היחידה שיש כרגע על השולחן. אני ונפתלי היינו יחד באופוזיציה ובקואליציה. אני בחיים לא רימיתי אותו והוא לא אותי".

נתניהו: "זאת תהיה ממשלת שמאל חלשה"

מנגד, בישיבת סיעת הליכוד רה"מ נתניהו תקף את בנט על שיתוף הפעולה שלו עם לפיד. "נפתלי בנט מנסה להסתיר את האמת", אמר נתניהו, "זאת תהיה ממשלת שמאל, חלשה, רופסת, שתרכין את הראש מול הלחצים הבין-לאומיים, תשיג לאחור את ההתקדמות האדירה שעשינו עבור המדינה בעשור האחרון. בנט מבין את זה יפה מאוד ולכן לפני הבחירות הוא התחייב בשידור חי - לא אאפשר ללפיד להיות ראש ממשלה גם לא ברוטציה".

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו

נתניהו הוסיף: "אתמול שמעתי את בנט אומר שהממשלה שהוא מתכוון להקים תהיה ממשלת אחדות ולא תטפל בנושאים שנויים במחלוקת - אז במה היא תטפל? היא לא תילחם בהסכם הגרעין? היא לא תילחם על ההתיישבות? היא לא תפתח את המשק?".