בגוש הימין מגבירים את הלחץ: ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע לגדעון סער ולנפתלי בנט רוטציה משולשת בראשות הממשלה. במסגרת ההצעה, סער יכהן ראשון במשך שנה ורבע כראש הממשלה, אחר כך ימשיך נתניהו במשך שנתיים ובסוף הקדנציה יכהן בנט במשך שנה ורבע. עוד מציע נתניהו חוק הגבלת כהונות - והצהרה שזו תהיה כהונתו האחרונה בתפקיד. למרות זאת, ראש הממשלה עדיין לא מוותר על עמדת השפעה על זהותו של שר המשפטים הבא ודורש "שימונה בהסכמה". סער סירב להצעה: "עמדתנו ומחוייבותנו היתה ונותרה: החלפת שלטון נתניהו - התעלמו מספינים".

כתבות נוספות ב-N12:

להצעתו של נתניהו הצטרפו שאר ראשי גוש הימין: יו"ר ש"ס אריה דרעי, יו"ר יהדות התורה משה גפני, השר יעקב ליצמן ויו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ'. במכתב רשמי שעליו הם חתמו בנוסף לנתניהו והופנה לסער ובנט פורטו סעיפי הצעתו של ראש הממשלה. בנוסף, נכתב כי סעיף הפריטטיות בממשלה יבוטל וכי שר המשפטים ימונה בהסכמה. גורמים בליכוד מסרו כי קיימים בהצעה סעיפים נוספים שלא מופיעים במכתב ובהם שנתניהו יישאר ראש הממשלה החליפי בזמן כהונתם של בנט וסער וקיימת הסכמה לקציבת כהונת ראש הממשלה.

עם פרסום המכתב, הוציא ראש הממשלה נתניהו סרטון ובו הכריז: "אנחנו נמצאים ברגע גורלי לביטחונה, אופיה ועתידה של מדינת ישראל. ברגע גורלי כזה שמים בצד כל שיקול אישי ונוקטים צעדים מרחיקי לכת, חסרי תקדים אפילו. זה מה שכל ראשי סיעות הימין ואני עשינו עכשיו. חתמנו על הצעה מרחיקה לכת לגדעון סער ונפתלי בנט, הצעה שתמנע הקמת ממשלת שמאל מסוכנת ותבטיח הקמה של ממשלת ימין חזקה ויציבה לשנים רבות, שתדאג לכל אזרחי ישראל. כל ראשי סיעות הימין ואני מזמינים את גדעון סער ונפתלי בנט - בואו עכשיו, מיד, לפגישה שתאפשר הקמת ממשלת ימין טובה למדינת ישראל".

מוקדם יותר השיב סער בשלילה להצעת נתניהו בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו. "עמדתנו ומחוייבותנו היתה ונותרה: החלפת שלטון נתניהו. בהתאם לכך נמשיך לפעול. המלצה חמה לימים הקרובים: התעלמו מספינים", כתב.

בעקבות ההצעה, החליטו בסיעת ימינה לדחות את ישיבת הסיעה שהייתה אמורה להתקיים בשעה ב-10:00 לשעה 14:00 בצוהריים. בלשכת נתניהו מעריכים שממשלת בנט-לפיד עם המרכז-שמאל היא כמעט עובדה מוגמרת, וההצעה הזו מגיעה כניסיון אחרון למנוע אותה.

ההצעה הזו מגיעה שעות ספורות לפני ההכרזה הצפויה של בנט על הסכמתו להיכנס לממשלת שינוי עם לפיד. הבוקר פרסמנו כי נפתלי בנט הציג דד-ליין לשותפתו שקד, לפיו אם עד ישיבת הסיעה היא לא תביא ממשלת ימין - הם יצטרפו לממשלת השינוי.

בנט ושקד, בשבוע שעבר (צילום: החדשות)
ההכרעה מתקרבת. בנט ושקד ילכו לממשלת שינוי? | צילום: החדשות

במקביל, הודיעו יש עתיד ותקווה חדשה כי צוותי המשא ומתן של המפלגות ייפגשו בשעה הקרובה, במסגרת המאמצים להקים ממשלה. גם מול מפלגת כחול לבן מנסים להתקדם במשא ומתן, ואתמול נרשמה מחלוקת מולם בנוגע לתיק החקלאות. בכחול לבן טענו שהתיק הובטח לאלון שוסטר - אבל נמסר בסוף לישראל ביתנו.

ירון אברהם ודפנה ליאל השתתפו בהכנת הידיעה.