בקואליציה כינסו אמש (שני) ישיבה בניסיון לפתור את משבר חוק איסור איחוד משפחות: אל שקד, סילמן, טופורובסקי, עבאס ואלקין הצטרף ברגע האחרון ראש הממשלה. עצם ההצטרפות של בנט לפגישה מעידה על עומק המשבר סביב החוק שהולך ומסבך את הממשלה הטרייה. בפגישה לא הושגו הסכמות ולא נמצא פתרון קונקרטי, אך יש הבנה שחייבים לשמור על המשמעות הקואליציונית וסוכם להמשיך בהידברות. בקואליציה מבינים כי אסור להם לתת לאופוזיציה את הניצחון בקרב על החוק והחליטו על מציאת "פתרונות הומניטריים".

תחילה חשבו בממשלה כי ניתן יהיה לפתור את העניין בדרג של ראשי הקואליציה סילמן-טופורובסקי, אך עם ההבנה שאי אפשר להסתמך על האופוזיציה שיתמכו בחוק, יחד עם ההבנה שגם בשמאל חברי כנסת נעמדים על הרגליים האחוריות - גויס גם השר אלקין, שמביא עמו ניסיון רב בנושא. בנט הגיע לפגישתם בכנסת כדי לסייע לצאת מהמשבר.

בין האפשרויות שנשקלות: לדחות את ההצבעה לסוף השבוע הראשון של חודש יולי, ובכך ליצור חלון זמן להידברות עם חברי הכנסת מתוך הקואליציה שהודיעו כי לא יתמכו בהארכת החוק - כל סיעת רע"ם, ח"כ מוסי רז (מרצ) וח"כ אבתיסאם מראענה (העבודה).

מוקדם יותר אתמול הודיעו בסיעת הליכוד כי יצביעו נגד הארכת החוק למניעת איחוד משפחות. ראשי מפלגות האופוזיציה יציגו את "חוק-יסוד: ההגירה לישראל" - שמטרתו לעגן את מניעת איחוד המשפחות בחוק של קבע - בהמשך השבוע. במקביל, הם מסרבים לומר איך יצביעו על חוק איחוד משפחות עצמו - כנראה רוצים להשאיר את הקואליציה באפלה‎.

נפתלי בנט, איילת שקד (עיבוד: יונתן זינדל, פלאש/90 )
נפתלי בנט ואיילת שקד | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש/90

כפי שפרסמנו לראשונה בשבוע שעבר, בליכוד מנסים להביך את ממשלת בנט-לפיד והחליטו להתנגד להצעת החוק שמונעת איחוד משפחות פלסטיניות, ובמקביל יגישו הצעת חוק רחבה להסדרת ההגירה לישראל, שיזם ח"כ שמחה רוטמן מהציונות הדתית - שמטרתה בעצם לעגן את הוראת השעה שנקבעה ב-2003, ומאז מחודשת במליאת הכנסת מדי שנה.

בסיעות הימין באופוזיציה מקווים שהצעת החוק הזו תביך מאוד את ימינה, משום שיהיה ברור שישנו רוב לקדם פתרון לעניין הזה, ובנט ושקד מסרבים. מנגד, בימינה לא יוכלו להצביע בעד הצעת החוק הזו יחד עם האופוזיציה הימנית - צעד כזה יפיל למעשה את הממשלה.

בשבוע שעבר הודיעה שרת הפנים איילת שקד כי תעלה השבוע להצבעה את חוק האזרחות, זאת למרות שככל הנראה לא יהיה לה רוב בקואליציה. "אני לא מעלה על דעתי שהאופוזיציה תפגע בביטחון המדינה בשם משחקים פוליטיים", מסרה. "אין לי ספק שראש האופוזיציה יקיים את דבריו שבענייני ביטחון ישראל. אין אופוזיציה ואין קואליציה, בעניין הזה כולנו בחזית אחת".