ההפסד הצורב של הליכוד ונתניהו אתמול בהצבעה על הרכב הוועדה המסדרת יוצר שלוש השלכות מיידיות שאין לזלזל בהן: סמלית, טקטית ופרלמנטרית. להשלכה השלישית יש יכולת להשפיע מאוד על תחילת הסוף של שלטון הליכוד, אחרי 12 שנים ברצף שבהן משלו בממשלה ובכנסת ביד רמה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 ההשלכה הפרלמנטרית

ברמה הפרלמנטרית, ההפסד בהצבעה על הוועדה המסדרת עלול להיות קריטי עבור נתניהו והליכוד. הוועדה המסדרת היא בעצם "הסדרנית של הכנסת": היא קובעת את הרכב ועדות הכנסת השונות, ועד לבחירתן. היא רשאית לבחור ועדות זמניות לענייני כספים ולענייני חוץ וביטחון. נוסף על כך, יש לה את הסמכויות הנוגעות לסדרי הבית ולדיוני הכנסת.

בנימין נתניהו
הפסיד בהצבעה על הרכב הוועדה המסדרת. נתניהו

המשמעות ברורה: לוועדה המסדרת יש את היכולת להחליט אילו חוקים יקודמו, יזורזו, ואילו יסוכלו ולא יקודמו. בשלב הנוכחי, מכיוון שהמנדט אצל נתניהו, יו"ר הוועדה הוא מיקי זוהר, שהלכה למעשה שיתק את עבודת הוועדה וצפוי לעשות זאת עד להחזרת המנדט. אלא שכאשר יעבור המנדט מידי נתניהו, ועדת הכנסת תוכל לקדם לדוגמה כל חקיקה פרסונלית נגדו, כמו למשל חוק שמונע הרכבת ממשלה מאדם שהוגש נגדו כתב אישום, חוק שכבר הונח על שולחנה של הכנסת.

ובאשר לחוק לבחירה ישירה, אם נתניהו ירצה לקדם אותו - הוועדה המסדרת ברוב קולות יכולה למנוע זאת ממנו. נוסף על זאת, הוועדה המסדרת יכולה לקבוע הליך להחלפתו של יושב ראש הכנסת. בעוד בגוש השינוי מבקשים להציב בתפקיד את ח"כ מאיר כהן מיש עתיד, צפוי היום יו"ר הכנסת המכהן יריב לוין להיפגש עם מנסור עבאס ולבקש ממנו שלא יתמוך בהדחתו.

ח"כ מנסור עבאס (צילום: החדשות 12, החדשות12)
הצביע ברגע האחרון עם גוש השינוי. יו"ר רע"ם מנסור עבאס | צילום: החדשות 12, החדשות12

ההשלכה הסמלית

ברמה הסמלית, לראשונה זה שנים, הליכוד נותר אובד עצות אל מול התרגיל המבריק של לפיד-סער-עבאס. הקריצה של סער, כשהתברר שמנסור עבאס טרפד את ההצבעה שנועדה להקנות לליכוד שליטה בוועדה מסדרת, סימלה את אובדן השליטה על המתרחש.

יושב ראש הקואליציה מיקי זוהר, שהכריז אתמול בוועדה המסדרת כי "פניו של הליכוד לאופוזיציה", אמר הבוקר ל-N12, כי הטענה שהליכוד לא עדכן את עבאס בדיל עם ימינה בוועדה - איננה נכונה. "עדכנתי את מנסור עבאס ואפילו קיבלתי ממנו רשימת דרישות", טוען זוהר. "ממש כפי שנתן לו יאיר לפיד, והסכמנו לדרישות שלו". גורמים אחרים בליכוד אומרים שעבאס החליט ללכת עם גוש השינוי מתוך הבנה שלנתניהו אין את היכולת להקים ממשלה. "הוא מאוד רצה להיות בגוש שלנו ולבדל את עצמו מהרשימה המשותפת, אבל ברגע שהוא רואה שטיבי ועודה מתקדמים עם לפיד הוא היה חייב לקצור הישג", הסבירו אותם גורמים.

ירוצו שוב יחד? שקד ובנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
הצביעו עם הליכוד על הוועדה המסדרת. יו"ר ימינה נפתלי בנט וח"כ איילת שקד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ההשלכה הטקטית

ברמה הטקטית, ייתכן מאוד שאירועי אתמול מבשרים על תחילת מפנה בפוליטיקה הישראלית. "עוד מוקדם לברך על המוגמר אבל עשינו צעד גדול אתמול. זה הצעד שייזכר כמה שהוביל להקמת ממשלת אחדות ישראלית", אמר אתמול יו"ר יש עתיד לחברי סיעתו. אומנם יו"ר רע"ם טען אתמול במהדורה המרכזית שההחלטה לא מלמדת על מה שיקרה בעתיד, אבל אם נתניהו לא ישלוף שפן יוצא דופן מהכובע, סיכוי סביר שעבאס יעדיף לחבור לגוש השינוי. "מנסור עבאס הולך עם מנצחים, ואם לפיד וסער הוכיחו שהם מנצחים, הוא ימשיך עם הסוס הזה למרות שהיה מעדיף אחרת", הסביר גורם במפלגות הערביות.

ההתפתחויות הפוליטיות מאתמול

 ברגע האחרון: רע"ם הצביעו נגד נתניהו על הרכב הוועדה המסדרת, הצעת גוש השינוי התקבלה בכנסת

מליאת הכנסת אישרה אתמול במפתיע את הצעת גוש המפלגות שמתנגדות לנתניהו להרכב הוועדה המכריעה, שמנהלת את ענייני הכנסת עד להקמת קואליציה. ההצעה התקבלה לאחר שרע"ם החליטה ברגע האחרון לתמוך בה - ולהתנגד להצעת הליכוד.

גדעון סער קורץ לישראל כץ (צילום: ערוץ הכנסת)
יו"ר תקווה חדשה גדעון סער קורץ לאחד מחברי הכנסת אחרי הניצחון לגוש השינוי בכנסת | צילום: ערוץ הכנסת

 ח"כ מיקי זוהר מהליכוד: "אנחנו מבינים שאנחנו בדרך לאופוזיציה"

אחרי התבוסה בוועדה המסדרת, יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר מהליכוד אמר אתמול בפתח הישיבה הראשונה של הוועדה כי הוא מפנים שהליכוד בדרך לאופוזיציה - ושנתניהו יכהן כיו"ר האופוזיציה. ח"כ זוהר פנה לחברי המפלגות שבגוש שמתנגד לנתניהו והביע תמיהה איך יוכלו לממש את העקרונות שלהם בממשלה שבראשה יעמוד לכאורה נפתלי בנט, ושהפערים האידאולוגיים בה כה עמוקים.

 גורמים בליכוד לנתניהו: החזר את המנדט עכשיו כדי להקשות על מחנה השינוי

זמן קצר לאחר האמירה של ח"כ זוהר, פורסם לראשונה ב-N12 כי גורמים בליכוד הציעו לנתניהו להחזיר את המנדט לנשיא כבר כעת - שבועיים לפני המועד - כדי לתפוס את "גוש השינוי" לא מוכן ולהקשות עליו להציג ממשלה. לדבריהם, "אפסו הסיכויים להקים ממשלה" ויש להתמקד כעת בהערמת קשיים על הצד השני.

 יו"ר רע"ם עבאס: לא נתמוך בממשלת ימין אם סמוטריץ' לא יחזור בו מההאשמות נגדנו

יו"ר רע"ם התראיין אתמול למהדורה המרכזית לאחר הדרמה הפוליטית ואמר כי ההאשמות הקשות שיו"ר הציונות הדתית הטיח בו ובחברי מפלגתו, לא יאפשרו להם לתמוך בהקמת ממשלה בראשות נתניהו שסמוטריץ' חייב להיות חלק ממנה. "הוא (סמוטריץ') צריך לחזור בו מההאשמות, אחרת אין לנו דרך אחרת. אנחנו לא נקבל סיטואציה כזו שבה מאשימים אותנו בתמיכה בטרור".

 מהי הוועדה המסדרת ומה חשיבותה?

הוועדה המסדרת פועלת מכוח סעיף 2א לחוק הכנסת. היא הוועדה הראשונה שמוקמת לאחר השבעת הכנסת. התפקיד המרכזי שלה הוא לסדר את ההרכב של כלל הוועדות הפועלות בכנסת בהתאם לגודל הסיעות שנבחרו. כלומר, כמה נציגים יהיו לכל סיעה בכל אחת מוועדות הכנסת. חשוב לומר כי הזהות הספציפית של חברי הכנסת המכהנים כנציגי הסיעה היא באחריות הסיעות עצמן.

הוועדה המסדרת ממלאת את רוב סמכויות ועדת הכנסת עד שזו תוקם, הכוללות מינוי סגנים ליושב ראש הכנסת, קביעת סדר הדיונים, דיון בבקשות התפלגות של הסיעות ועוד. שנית, הוועדה רשאית להקים ועדות זמניות כמו לדוגמה ועדת הכספים, ועדת חוץ וביטחון עד להקמת ועדות קבועות אלה.

השבעת הכנסת ה-24 (צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90)
הוועדה המסדרת תפעל לפי הצעת "גוש השינוי" | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

 שבועיים נותרו למנדט של נתניהו

באופן תיאורטי, אם נתניהו יתקדם בהרכבת הממשלה, הוא יוכל להגיע לנשיא ולבקש הארכה של שבועיים מתוקף החוק כדי לנסות למצות את ההרכבה. יחד עם זאת, בהינתן העובדה שהמנדט ניתן לנתניהו חרף העובדה שלא היו לו 61 ממליצים, הסיכוי שריבלין ישתכנע לתת לו הארכה הוא קלוש עד אפסי. במידה רבה, האופציה הזאת היא תיאורטית בלבד ולא מעשית.