ראש הממשלה בנימין נתניהו יחל היום (רביעי) במלאכת הרכבת הממשלה, לאחר שאתמול הנשיא ראובן ריבלין העניק לו את המנדט לעשות זאת. נתניהו ייפגש עם ראשי סיעות גוש הימין כדי לוודא שאין מקרבם עריקים, וינסה להעביר אליו חברי כנסת מגוש השינוי, למשל ממפלגתו של גדעון סער. עם נפתלי בנט, המהווה את לשון המאזניים בין הגושים, ייפגש נתניהו בחמישי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי ההצהרות של סמוטריץ', בנט וסער, המשימה של נתניהו צפויה להיות מורכבת מאוד. יושב ראש מפלגת הציונות הדתית מסרב בתוקף לשקול את האפשרות לשבת בממשלה בתמיכת רע"ם, שעליה נתניהו קיווה להסתמך. עם זאת, בליכוד מתכוונים להפעיל עליו לחץ כבד כדי שיסכים למהלך הזה, כולל שימוש ברבנים שיכשירו את הישיבה עם רע"ם.

סמוטריץ' חזר אתמול על התנגדותו לישיבה עם רע"ם:

מלבד סמוטריץ', גם בנט וסער מערימים קשיים על נתניהו. האחרון חזר לאורך הקמפיין על האמירה שלא יישב עם נתניהו, אך בליכוד ילחצו על סער להיכנס לממשלה, וינסו להעביר עריקים מתקווה חדשה כדי להשיג את הרוב הדרוש להקמת הקואליציה. בתקווה חדשה מנסים לתווך בין בנט ללפיד בניסיון להקים ממשלת שינוי, אך האשימו את השניים בקיפאון במגעים.

ח"כ מאיר כהן מיש עתיד התייחס הבוקר למשא ומתן בגוש השינוי ואמר שלפיד הוא היחיד שמגלה מנהיגות: "אני לא מכיר עוד פוליטיקאי שהקריב את הקריירה הפוליטית של עצמו למען המדינה. אני מקווה שבנט וסער יתעשתו וישמרו על המפלגות שלהם מעריקים, ובעוד 28 יום נוכל להקים ממשלה".

ימינה, שהמליצה על בנט לראשות הממשלה, ממשיכה "לרקוד על שתי חתונות" ובוחנת את האפשרות להצטרף לנתניהו או להקים ממשלת שינוי ברוטציה יחד עם יש עתיד. במקרה שהמגעים בין המפלגות יתקדמו, נתניהו מתכוון ללחוץ על חברי מפלגתו של בנט, שמגיעים מלב הציונות הדתית, שלא לתמוך בממשלה כזו.

בנט זוכה לביקורת גם בגוש השינוי: יו"ר מרצ ניצן הורוביץ טען שלא יסכים לדרישתו של בנט להיות הקול המכריע בממשלה שתקום. גורמים אחרים בגוש הבהירו כי לא יהיו "הדחלילים של בנט", והוא לא יהפוך את הממשלה לכזו עם אוריינטציה ימנית.