שעות לאחר סיום הדיון הראשון בשלב ההוכחות במשפטו בבית המשפט המחוזי בירושלים, ראש הממשלה נתניהו מסר היום (שני) הצהרה לתקשורת. בדבריו תקף את הפרקליטות בחריפות: "מה שנעשה פה זה שימוש פסול בכוח הדורסני של הפרקליטות. איני יכול להבליג על כך".

נתניהו אמר: "הפרקליטות טייחה חקירות, שיפצה פרוטוקולים, השחירה תמלילים והתעלמה מעדויות שלא תאמו את התזה הבסיסית שהמציאה. היא הדליפה חומרי חקירה והגרוע מכול - היא סחטה עדים באיומים קשים עד כדי איום על משפחותיהם. השימוש הפסול בכוח השלטוני הוא הפגיעה בטוהר המידות, בדמוקרטיה".

מפגינים בעד נתניהו מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
מפגינים בעד נתניהו מחוץ לבית המשפט, היום | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

נתניהו התייחס בדבריו גם לאילן ישועה, העד הראשון שעלה בתחילת שלב ההוכחות: "הפרקליטות הביאה עד תביעה שמחק שיחות בנייד שלו. במשך חודשים אנחנו מבקשים גישה לטלפון הזה. הפרקליטות ניהלה מלחמת חורמה שנועדה למנוע גישה למכשיר. היא התעקשה שלא ניתן לשחזר את השיחות. הגענו עד לבית המשפט העליון כדי לאפשר גישה לשיחות שנמחקו. תוך זמן קצר השיחות שנמחקו שוחזרו".

הוא הוסיף: "ההקלטות שהגיעו לידינו סותרות את התזה הבסיסית של הפרקליטות. בשיחה שנמחקה שומעים את איריס אלוביץ' אומרת לאילן ישועה: 'הייתי רוצה לראות את אתר וואלה אתר מאוזן מבחינת ימין ושמאל'".

מפגינים נגד נתניהו מחוץ לבית המשפט (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
מפגינים נגד נתניהו מחוץ לבית המשפט, היום | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

נתניהו המשיך ותקף את הפרקליטות: "כך נראה שימוש פסול בכוח שלטוני. כך נראה ניסיון הפיכה שלטונית. נעשה כאן ניסיון לרמוס את הדמוקרטיה שוב ושוב. מנסים לבטל את רצון הבוחר".

 

היום ראשון של שלב ההוכחות

מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה עלה הבוקר לדוכן העדים בפעם הראשונה, ליום הראשון בסדרת דיונים בבית המשפט. 

ישועה התייחס בעדותו לקשר עם בעלי אתר וואלה דאז, בני הזוג אלוביץ'. במרכז עדותו עמד הלחץ שהפעילו בני הזוג על מערכת וואלה, לפי טענת הפרקליטות, בשירות נתניהו ובתמורה להטבות רגולטוריות.

"הרגישות והלחץ של שאול ואחר כך גם של איריס - 'תוריד את הידיעה הזאת מיד ועכשיו'", סיפר ישועה. "זה היה סביב אירועים רגולטוריים. הם אמרו לי - 'השבוע הוא צריך לחתום לי'". אחד השופטים: "זה נאמר לך במילים ברורות?". ישועה ענה: "כן, השבוע הוא צריך לחתום לי. זו תקופה רגישה שאירוע רדף אירוע".

מפגינים בעד נתניהו מחוץ לבית המשפט (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
מפגינים בעד נתניהו מחוץ לבית המשפט, היום | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

ישועה נשאל באילו ביטויים השתמשו הוא והעורך הראשי באשר לכתבות שעלו בוואלה. "היה בינינו הומור שחור. השתמשנו בביטויים ששאולים ממסעדה. הוא היה אומר לי "3 שיפודים בדרך" (על כתבות טובות). אם זו כתבה עם ביקורת, הוא היה אומר לי "שיפוד עם פפריקה". הוא כינה את נתניהו "קים", כמו מנהיג צפון קוריאה. את שרה הוא כינה "רייסול".

ישועה הוסיף: "בתוך התמהיל של האמירות האלה, היה נאמר 'תראה, זה רק לתקופה מסוימת. בעוד שבוע הוא צריך לחתום על זה'. בתוך כל זה נאמר 'אכפת לנו מהקבלה של הדבר הרגולטורי מראש הממשלה'". בהמשך אמר ישועה בעדותו: "שאול אמר: 'לא אכפת לי מעיתונות, לא אכפת לי משום דבר. אני במצב לא טוב מולו'".

מפגינים נגד נתניהו מחוץ לבית המשפט (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
מפגינים נגד נתניהו מחוץ לבית המשפט, היום | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

עוד הוסיף: "איריס אמרה: 'מדובר בתקופה מסוימת. הכול ישתחרר כשנגיע להישגים מסוימים ואז יהיה בסדר'". ישועה טען שאלוביץ' אמר לו: "תוריד את זה, אני אהרוג אותך. מחר הוא צריך לחתום לי על יס". הוא נשאל על הסיבה שצריך להיענות לדרישות על שרה נתניהו, והשיב: "נאמר בצורה ברורה: 'אם היא (שרה נתניהו) תתרגז, הוא (בנימין נתניהו) יתרגז ואז הוא לא יחתום'. זו המשנה כולה".