הליכוד בדרך לאבד את השלטון? התבוסה שנחלו אמש (שני) במליאת הכנסת נתניהו וחבריו לגוש הימין בהצבעה על הרכב הוועדה המסדרת, מהדהדת במסדרונות הכנסת - וגורמת לבכירים בליכוד להבין שאיבוד השלטון הוא אפשרות מוחשית. במהלך דיון הוועדה המסדרת, שבראשה עומד ח"כ מיקי זוהר, הוא אמר שהוא מפנים שהליכוד בדרך לאופוזיציה - ושנתניהו יכהן כיו"ר האופוזיציה. גורמים בליכוד מציעים לנתניהו להחזיר את המנדט כבר כעת כדי להקשות על "גוש השינוי" להציג ממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההתפתחויות האחרונות:

גורמים בליכוד לנתניהו: החזר את המנדט עכשיו כדי להקשות על מחנה השינוי

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד: "אנחנו מבינים שאנחנו בדרך לאופוזיציה"

יו"ר רע"ם עבאס: לא נתמוך בממשלת ימין אם סמוטריץ' לא יחזור בו מההאשמות נגדנו

גוש השינוי ניצח במפתיע בהצבעה על הרכב הוועדה המסדרת בכנסת

ברגע האחרון ובהפתעה: רע"ם הצביעו נגד נתניהו על הרכב הוועדה המסדרת

"אנחנו מבינים ומפנימים שמפלגות הימין בדרך לאופוזיציה", אמר ח"כ זוהר בפתח הישיבה, והבהיר לנוכחים שמי שיעמוד בראשות האופוזיציה יהיה נתניהו. ח"כ זוהר פנה לחברי המפלגות שבגוש שמתנגד לנתניהו והביע תמיהה איך יוכלו לממש את העקרונות שלהם בממשלה שבראשה יעמוד לכאורה נפתלי בנט, ושהפערים האידאולוגיים בה כה עמוקים.

חברו למפלגה לשעבר של זוהר, ח"כ זאב אלקין (תקווה חדשה), מיהר להגיב לאמירה של זוהר - והאחרון הגיב בחזרה: 

זמן קצר לאחר האמירה של ח"כ זוהר, גורמים בליכוד הציעו לנתניהו להחזיר את המנדט לנשיא כבר כעת - שבועיים לפני המועד - כדי לתפוס את "גוש השינוי" לא מוכן ולהקשות עליו להציג ממשלה. לדבריהם, "אפסו הסיכויים להקים ממשלה" ויש להתמקד כעת בהערמת קשיים על הצד השני.

ובינתיים, גם בדיוני הוועדה המסדרת, הליכוד לא הצליח להעביר את ההצעה שלו למינוי סגני יו"ר הכנסת - וההצעה נפלה. בליכוד רצו סגן אחד מש"ס ואחד מיש עתיד - והפסידו בהצבעה. "גוש השינוי" מעוניין ב-5 סגנים - 3 לגוש השינוי, 2 למחנה נתניהו. ח"כ מתן כהנא מימינה הצביע עם "גוש השינוי", כיוון שתמך בדחיית הדיון כדי להגיע להבנות. הדיון פוזר לאחר שלא הצליחו להגיע להבנות - והפעילות הפרלמנטרית למעשה משותקת.

יו"ר רע"ם עבאס: לא נתמוך בממשלת ימין אם סמוטריץ' לא יחזור בו מההאשמות נגדנו

אחרי התרגיל במליאה שהוביל לתבוסה של נתניהו, יו"ר רע"ם, ח"כ מנסור עבאס, הסביר בריאיון למהדורה המרכזית מדוע החליט לתמוך בהצעת גוש השינוי להרכב הוועדה המסדרת - ושלח מסר ליו"ר הציונות הדתית, לפיו לא יסכים לתמוך בממשלה שבה הוא יהיה חבר, אם לא יחזור בו מאמירותיו הקשות נגדו ונגד חברי מפלגתו.

"הוא (סמוטריץ') צריך לחזור בו מההאשמות, אחרת אין לנו דרך אחרת", הבהיר עבאס בריאיון, "אנחנו לא נקבל סיטואציה כזו שבה מאשימים אותנו בתמיכה בטרור. אנחנו באנו לייצג את החברה הערבית. מי שמנסה לחבל במאמצים שלנו לטובת כל אזרחי המדינה - ואזרחי המדינה הערבים בפרט, או שיפגוש אותנו בבתי המשפט או שימצא אותנו נגדו".

"כבר שבועיים שלמים, סמוטריץ' ובן גביר מסיתים ומאשימים אותנו האשמות שווא", אמר עבאס, "עלילות דם של תמיכה בטרור. אני מוכן לעמוד מול בית המשפט ושהוא ישפוט אותי אם אני תומך טרור או אזרח מן השורה שבא לייצג את האינטרסים של החברה הערבית".

עבאס טען בריאיון כי ההחלטה לתמוך בהצעת "גוש השינוי" שהובילה לתבוסת נתניהו בהצבעה על הוועדה המסדרת לא התקבלה עקב אמירותיו של סמוטריץ', אלא מתוך ניסיון של רע"ם לשמר את מעמדה כלשון המאזניים: "אמרנו מזה 8 חודשים שאנחנו לא בכיס של אף אחד. מתי שמצביעים, אנחנו מחליטים מה לעשות - זו אחת הטקטיקות שאנחנו משתמשים בהן כדי לשמר את המעמד שלנו".

לטענת עבאס, הצעדים שנקטו בהם היום בכנסת לא קשורים לצעדיהם הבאים ולהליכי הרכבת הממשלה, אך שב והבהיר שיפעל נגד מי שיפגע באינטרסים שלו ושל מפלגתו: "אנחנו עדיין בעמדה כזו שאומרת שכל האופציות מונחות על השולחן. מי שיבוא לקראתנו - נבוא לקראתו, ומי שיפסול אותנו, כמובן שנפסול אותו".

יו"ר רע"ם אמר בריאיון כי מסתמנת הקמת ממשלה פריטטית של בנט ולפיד, ולכן עליו להבטיח שכל השותפים בממשלה כזו יתמכו בדרישות רע"ם: "אנחנו לא רוצים להיתקע עם ממשלה שחציה לא מסכימה למה שנבקש - כמו שהיה עם הליכוד וכחול לבן. אנחנו רוצים את ההסכמה של כל הגורמים בקואליציה כדי שנתמוך בה".

ברגע האחרון: חברי רע"ם הפתיעו, הצביעו נגד נתניהו - והנחילו לו תבוסה

הדרמה הפוליטית החלה לאחר שמליאת הכנסת אישרה אתמול במפתיע את הצעת גוש המפלגות שמתנגדות לנתניהו להרכב הוועדה המסדרת - הוועדה המכריעה שמנהלת את ענייני הכנסת עד להקמת קואליציה. ההצעה התקבלה לאחר שגם רע"ם וגם הרשימה המשותפת החליטו לתמוך בה - וחברי רע"ם התנגדו להצעת הליכוד.

רגע לפני ההצבעה, הודיע יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי זוהר, שהליכוד הגיע להבנות עם ימינה - שתמכה בהצעת המפלגה להרכב הוועדה, אך למרות זאת - ההצעה זכתה לתמיכה של 58 ח"כים בלבד, לעומת 60 ח"כים שהתנגדו לה, בהם גם חברי רע"ם.

למעשה, מדובר בתרגיל שרקחו לפיד וסער עם עבאס: במהלך ההצבעה על הצעת הליכוד להרכב הוועדה, מנהלות הסיעה של הליכוד "קפצו משמחה" כשראו את חברי רע"ם נכנסים למליאה לאחר שסברו שיתמכו בהצעה. ח"כ מיקי זוהר ביקש לאפשר להם להצביע - אך אז הוא ומנהלות הסיעה נדהמו לגלות שהם מתנגדים, ובכך הובילו להפלתה.

ההצעה שהתקבלה היא הצעתו של ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) לפיה 33 חברי כנסת יכהנו בוועדה: 16 מ"גוש השינוי", 14 מ"גוש נתניהו", ויכהנו בה בנוסף נציג אחד מרע"ם ושני נציגים מימינה - שצפויה להיות לשון המאזניים בוועדה. חברי רע"ם ככל הנראה בחרו לתמוך בהצעת הגוש לאחר פגישה שערך יו"ר יש עתיד יאיר לפיד עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס, זמן קצר לפני ההצבעה. 

הוועדה המסדרת פועלת מכוח סעיף 2א לחוק הכנסת. היא הוועדה הראשונה שמוקמת לאחר השבעת הכנסת. התפקיד המרכזי שלה הוא לסדר את ההרכב של כלל הוועדות הפועלות בכנסת בהתאם לגודל הסיעות שנבחרו. כלומר, כמה נציגים יהיו לכל סיעה בכל אחת מוועדות הכנסת.

הוועדה המסדרת ממלאת את רוב סמכויות ועדת הכנסת עד שזו תוקם, הכוללות מינוי סגנים ליושב ראש הכנסת, קביעת סדר הדיונים, דיון בבקשות התפלגות של הסיעות ועוד. שנית, הוועדה רשאית להקים ועדות זמניות כוועדת הכספים, ועדת חוץ וביטחון עד להקמת ועדות קבועות אלה.

משמעות ההפסד על הרכב הוועדה המסדרת בכנסת: המומנטום של נתניהו נבלם והוא כבר לא שולט במשכן ובסדר היום הפוליטי, זאת למרות שהמנדט להרכבת הממשלה עדיין מצוי בידיו. בעקבות ההפסד - נתניהו יתקשה להעביר מהלכים בכנסת בזמן שנותר לו להקים ממשלה - 14 ימים בלבד. בנוסף, תמיכת רע"ם בהצעת "גוש השינוי" מוכיחה שיו"ר המפלגה, מנסור עבאס, מסוגל להצביע גם עם הצד השני ושהוא לא "בכיס" של הליכוד.