הגבלות בחג הפורים: הממשלה התכנסה הערב (שלישי) והחליטה לאשר הטלת עוצר לילי בימי החג בעקבות העלייה במקדם ההדבקה הכללי ובשל החשש מעלייה אפשרית בתחלואה בקורונה. בין ההגבלות שנשקלו ואושרו: עוצר לילי החל מהשעה 20:30 ועד 05:00 בבוקר, ואיסור יציאה מהבית למרחק של יותר מ-1,000 מטרים בימי החג. כמו כן, נאסרו שהייה בביתו של אדם זר וקיומן של מסיבות פורים. דקה אחר דקה - כל העדכונים מישיבת הממשלה 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הממשלה אומנם אישרה את העוצר הלילי, אבל הערב מתגלות שתי פרצות משמעותיות שיציבו אתגר משמעותי לאכיפה המורכבת גם כך. על פי דברים שאמר המשנה ליועמ"ש רז ניזרי: "יש אפשרות למנוע מאדם או לאכוף יציאה של אדם מהבית אחרי השעה 20:30 על פי התקנות של העוצר הלילי, אבל אין אפשרות למנוע מאדם לחזור הביתה אחרי השעה הזו". שרים בממשלה תוקפים ואומרים כי הפרצה הזו יכולה לרסק את כל סוגיית העוצר הלילי - וחגיגות משפחתיות ומסיבות פיראטיות יוקדמו וכך גם התקהלויות וחגיגות כמו טישים.

הסוגיה השנייה שמהווה לקונה - פורים בירושלים, שבה החג נמשך גם ביום ראשון. אם העוצר הלילי יסתיים ביום ראשון בחמש בבוקר, רבים יערכו את הטישים ביום ראשון בערב. לזה עוד לא ניתנה תשובה שיכולה לסגור את הפרצה. התקנות הסופיות עוד לא גובשו, כך שלא מן הנמנע שבעקבות הערות השרים הפרצות ייסגרו. הראשונה קשה יותר משפטית לסגירה, שכן נציגי היועמ"ש מסבירים שאי אפשר למנוע מאדם לחזור לביתו.

ישיבת הממשלה - דקה אחר דקה

20:56: אושר בממשלה פה אחד: סגר לילי בפורים בין השעות שמונה וחצי בערב לחמש בבוקר.

20:55: ריב על נושא התרבות: ראש הממשלה נתניהו נגד החרגה של עולם התרבות. שר התרבות טרופר: "רה"מ יש מעט מאוד ברמת בודדים ואני רוצה להחריג אותם זה ממש מעט". רה"מ: "אנחנו נפצה אותם אני לא מוכן להחריג אף אחד מהעוצר הלילי".

20:33: שר הבריאות יולי אדלשטיין: "אנחנו מציעים בלב כבד את ההצעות האלה להגבלות בפורים, אין לנו ברירה. נחשוב איך למנוע מהטישים ההמוניים לעבור לירושלים ביום ראשון".

20:18: רה"מ בנימין נתניהו: "שוחחתי עם מנכ"ל פייזר וביקשתי אספקת חיסונים בנוסף לחיסוני מודרנה שמגיעים לנו, על מנת שנוכל לחסן את כלל האוכלוסייה. הגענו להסכמה בנושא הזה. לא יהיו פערים בכלל בנוגע לאוכלוסייה שלנו. אנחנו מקיימים מגעים על רכישת עשרות מיליוני חיסונים למדינת ישראל מן הטעם הפשוט שנידרש, על פי הצפי, לחדש את החיסון כל שנה. נערכים לחסן את כל האזרחים פעמיים בעוד חצי שנה, שזה מה שקובע כרגע הפרוטוקול".

20:16: פרויקטור הקורונה אש: "ניתן לראות גידול בשיעור היישובים הצהובים והירוקים. יש גם ירידה בחולים הקשים, ומגמת הירידה האיטית נמשכת. אנחנו צופים שהמגמה תימשך בהתאם לתחזיות שהוצגו לנו, ואם היא תתממש, עוד שבוע קיים צפי לירידה ל-600 חולים קשים. 3 מיליון איש חוסנו ב-2 מנות. עוד 1.5 מיליון חוסנו במנה ראשונה. על בני ה-50+: נותרו 364,000 לחסן. מבחינת מגעים ותנועתיות: אפשר לראות את הקפיצה עם תחילת הפעימה השנייה, וזה בהחלט מטריד אותנו, לא שזה בלתי צפוי, וזה יביא לעלייה בתחלואה. עד כמה? נראה, וזה גם תלוי בהשפעת החיסונים".

ההצעה לפורים של הפרויקטור אש: "מיום חמישי ועד ראשון בבוקר - הפעלת סגר לילה משעה 20:30 עד 05:00. בין השעות האלו עם מגבלות הסגר. בנוסף, צמצום התחב"צ והקטנת התפוסה ל-50%. אני מבקש לשקול להחיל את התחבורה הציבורית גם במהלך יום ראשון".

20:15: שרת התיירות אורית פרקש: "ההגבלות בלילות בחג הפורים לא יפגעו לא באיים הירוקים ולא בפתיחת המלונות. שר הבריאות אישר זאת בפניי. חשוב שנדגיש זאת ציבורית כדי שענף התיירות לא ייפגע ואלפי הישראלים שהזמינו חופשות ידעו שיכולים לקיים את ההזמנות שלהם".

20:06: השר יובל שטייניץ: "לפי הנתונים האלה שאתם מציגים אנחנו צפויים לראות עלייה בחולים קשה עוד 10 ימים".

המשנה ליועמ"ש, רז ניזרי: "האיסור הוא איסור יציאה מהבית, מי שמגיע בשש בערב בשישי למקום מסוים יוכל לחזור הביתה אחרי שמונה".

20:05: שרת התחבורה מירי רגב: "ביום ראשון התחבורה הציבורית תהיה רגילה, נוריד את התפוצה בחמישי שישי ושבת".
אקוניס: "חיילי צה"ל משתמשים בקווים. לא צריך להגביל את הקווים". רגב: "לא נוגעים בקווים". אקוניס: "יש כאלה שרוצים להגביל את העלייה לירושלים אז תגבילו רק את זה". 
גנץ: "על פי בקשה של שרת התחבורה הפעלנו הרבה הסעות לחיילים כדי להוריד עומס על התחבורה הציבורית". 

19:51: הפרויקטור אש: "אנחנו ממליצים על סגר לילי משעה 20:30 ועד 05:00 בבוקר במתכונת של הסגר, למעט צרכים חיוניים ורפואיים".

19:43: השר גבי אשכנזי: "העומק החיסוני מאוד טוב, שאפו על כך, ולכן אנחנו גם בירידה משמעותית של החולים קשה אבל גם של הנפטרים. חשוב לציין את זה, זה לא נתון זניח".

19:39: הפרויקטור פרופ' נחמן אש: "העלייה שאנחנו רואים במקדם ההדבקה היא תוצאה של ההקלות הראשונות שעשינו". השר אופיר אקוניס: "אנחנו לא יודעים לומר בעצם מה התוצאה של הפתיחה האחרונה"? הפרויקטור: "לא, עדיין לא".

19:33: ראש המל"ל, מאיר בן שבת: "לא רק שנעצרה הבלימה במקדם ההדבקה, יש עלייה. אחוז המאומתים גבוה ואחוז הבדיקות גבוה יחסית. בחולים הקשים יש ירידה והמגמה היא ירידה איטית. פתחנו ובלי ספק יש לזה השפעות".

19:29: רה"מ החליפי ושר הביטחון בני גנץ: "אני חושב שצריך להדק את ההגבלות שאנחנו מטילים על עצמנו בפורים. קצת יותר סגר, ובפסח יהיה בסדר. מקווה שנוכל לעבור את הימים הקרובים בשקט כדי שנפתח את מערכת החינוך כולה".

19:28: בממשלה מציגים את מספר האנשים שנכנסו לישראל מחו"ל, רק בחודש ינואר נכנסו 2,717 בני אדם, לעומת 1,667 בחודש דצמבר.

עם תחילת ישיבת הממשלה שנועדה לעסוק בהגבלות, הוצגו המלצות לטיפול בחוזרים מחו"ל. בין השאר הוצגה המלצה מיידית להחזרת המלוניות, כדי להדק את נהלי הבידוד. עוד הומלץ להפעיל שוב כלים טכנולוגיים לאיתור מבודדים.