מליאת הכנסת תתכנס ביום ראשון ב-14:00 כדי להצביע בקריאה שנייה ושלישית על חוק הגדלת הקנסות למפירי תקנות הקורונה – כך הודיע הבוקר (שישי) יו"ר הכנסת יריב לוין. קביעת הישיבה התאפשרה לאחר פנייתו של לוין לסיעות השונות, שהסירו את התנגדויותיהן לכינוס המליאה. המהלך סולל את הדרך לכינוס הממשלה ואישור הארכת הסגר לפני שתוקפו יפוג ביום ראשון בחצות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ אחמד טיבי, הודיע ללוין כי הוא מסיר את התנגדותו שמנעה כינוס של המליאה כבר אתמול. ח"כ טיבי הסביר: "יו"ר הכנסת פנה אלינו וביקש לקיים את ישיבת המליאה ביום ראשון בבוקר במקום ביום שני, וגם אמר שהוא עשוי להפעיל שיקול דעת לכנס מליאה ביום ראשון. השבנו בחיוב משום שבינתיים השגנו את מה שהיה לנו חשוב - העלינו לסדר היום את נושא אכיפת היתר הבררנית של המשטרה דווקא במגזר הערבי כפי שמלמדים הנתונים ועוררנו את הבעיה. ביקשנו למזג את יום המליאה וההצעות לסדר של יום שני ביום ראשון. בכל מקרה אנחנו נצביע נגד".

סגר שלישי ירושלים (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
הסגר השלישי יוארך | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ישיבת הממשלה שהייתה אמורה להתקיים אתמול, שבה השרים היו אמורים לאשר את הארכת הסגר לא כונסה בגלל כיפופי ידיים בין נתניהו וגנץ. בכחול לבן התנו את קיום ישיבת הממשלה בכך שהחוק להעלאת הקנסות יעבור ככתבו וכלשונו במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית - מה שלא קרה כיוון שלוין סירב לכנס את המליאה וטען שאין הסכמות.

בכחול לבן חידדו את המסרים המאיימים ואמרו כי ללא הסכמה על הגברת האכיפה - הם לא יתמכו בהארכת הסגר. תקנות הסגר פוקעות בלילה שבין ראשון לשני בחצות, וללא הסכמה על הקדמת הישיבה מליאת הכנסת הייתה אמורה להתכנס רק ביום שני בצוהריים, מה שהיה מוביל לכך שהארכת הסגר הייתה מתרחשת רק לאחר שהוא כבר לא יהיה בתוקף. המשמעות היא שהיה נוצר חלון של חצי יום או אפילו יום שלם שבו תקנות הסגר לא היו בתוקף.

ההערכה היא שהסגר יוארך, רק שהשאלה היא לכמה זמן ובאיזו מתכונת בדיוק. הצעת הפשרה שעליה דיווחנו ביום שלישי במהדורה המרכזית דיברה על 4 ימים, עד יום חמישי, אלא ששלשום דיווחנו שפרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש ויחד איתו בכירי משרד הבריאות, צפויים להתנגד להצעה הזו. 

במשרד הבריאות יבקשו להאריך את הסגר עד סוף השבוע, כולל שישי ושבת, כי לטענתם אין בשישי ובשבת לימודים ומסחר וזה עלול להוביל למפגשים משפחתיים רבים. לדרישה של הארכת הסגר יוסיפו גם דרישה להארכת הסגירה של נתב"ג, שראש הממשלה תומך בה.