"המשטרה לא יכלה לעבור על האירוע הזה בשקט": השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, התייחס הערב (שישי) בראיון לאולפן שישי לעימותים בין התושבים בבני ברק לשוטרים ואמר כי "כל האירועים יתוחקרו על ידי המפכ"ל". הוא הוסיף כי הוא "מצפה לאכיפה שוויונית ונחושה". אוחנה התייחס גם להצעת החוק להעלאת הקנסות ואמר: "ביקשנו להכפיל את הקנסות, אבל צריך לזכור שזה סכומים חסרי תקדים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"צריך לזכור זה אחת התקופות הקשות כי אף שוטר במשטרת ישראל לא התגייס כדי לטפל בנגיף משתולל אלא כדי לאכוף את החוק והסגר, לטפל בפשיעה ובטרור", אמר אוחנה כנשאל על העימותים שתועדו בבני ברק. "אבל זאת משימה שנכפתה על המשטרה. והציפייה שלי היא לאכיפה נחושה ושוויונית".

יש אכיפה שוויונית? הייתה כתבה אצלנו שמראה אחרת

"איני יודע מאיפה המספרים האלו. אני ישבתי עם המשטרה יום אחרי הכתבה שלכם, ביקשתי להבין מהמפכ"ל ומראש אג"ם מאיפה הנתונים. הנתונים לא נכונים ואין נתונים אחרים. מפני שבדוח שנרשם לא רשום אם האדם חרדי או לא. האם בירושלים אפשר לדעת אם כל מי שקיבל קנס הוא חרדי".

שוטרים רבים בכניסה על מתחם חסידות ויזניץ בבני ברק (צילום: מחאת החרדים הקיצוניים)
שוטרים רבים בכניסה למתחם חסידות ויזניץ בבני ברק | צילום: מחאת החרדים הקיצוניים

השר אוחנה אמר כי אירוע תקיפת השוטרים בבני ברק "ראוי לכל גנאי" והוסיף כי "אנשים מנוולים עשו את זה". לדבריו, "המשטרה לא יכלה לעבור על האירוע הזה בשקט. כלל שיהיה אירוע של תקיפת שוטרים, בטח כזאת אלימה, אז המשטרה תגיב. יש פלג קטן מאוד של עבריינים שיתפסו ויענשו, אבל רוב גדול של החרדים שומרי חוק, כולל תושבי בני ברק, אני אומר זאת באחריות".

הוא הוסיף כי "גם האירוע של בני ברק אתמול וגם  כל האירועים האחרים, כולם מתוחקרים ויתוחקרו על ידי המפכ"ל, ואני בטוח שככל שיש מקום להפקת לקחים, הוא יפיק אותם. המטרה היא בסוף בריאות הציבור".

החרדים טוענים שהאכיפה לאחר התקיפה היא מעשה נקמה של המשטרה. אי אפשר לעשות את זה בצורה חכמה יותר?

"האירוע זה היה כניסה של שוטרים בכוח. וכל אירוע של הפעלת כוח הוא לא אסתטי, זה מצטלם ונראה רע, אבל תפקידה של המשטרה בין היתר הוא גם לאכוף".

חרדים תוקפים שוטרים בבני ברק
חרדים תוקפים את השוטרים בבני ברק

השר לביטחון הפנים התייחס גם להצעת החוק להעלאת הקנסות ואמר כי הם ביקשו להכפיל את הקנסות ואם יהיה לזה רוב בכנסת – זה גם יעבור. מצד שני, הוא הסתייג במעט והוסיף "אבל צריך להבין שאלו סכומים חסרי תקדמים. ואני לא בטוח שהמוסדות פתחו או לא פתחו כי הקנס 5,000 או 10,000 שקלים"

אתה יכול להסתכל בעיניים של הציבור ולהגיד שאין כאן שיקולים פוליטיים באכיפה של המשטרה?

"לאורך כל התקופה, ואין קצין משטרה שפגש אותי ולא שמע את זה, ביקשתי תמיד אכיפה שוויונית ונחושה".