חוסר היגיון באכיפה: ניתוח הקנסות על הפרות תקנות הקורונה מאז פרוץ המגפה שהוצג אמש (שלישי) במהדורה המרכזית, חושף פער גדול בין נוקשות האכיפה בערים חרדיות לבין ערים ויישובים שאינם יהודים. הדוח, שערך חוקר המדיניות הציבורית טל אלוביץ' מתנועת "ישראל חופשית", והתבסס על נתוניה הרשמיים של רשות האכיפה והגבייה במשרד המשפטים ועל נתוני התחלואה בחלוקה עירונית, מעלה כי כשליש מהדוחות בשנה האחרונה חולקו ביישובים שאינם יהודיים, 65.1% חולקו בערים מעורבות, ואילו רק 2.3% מהדוחות ניתנו בערים החרדיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד נציין כי ב-20 היישובים שבהם חולקו הכי הרבה דוחות ביחס למספר החולים, מופיעות רק שתי ערים יהודיות – אילת וקצרין. יתר היישובים ברשימה שייכים למגזר הערבי, הדרוזי או הבדואי. בין הערים הבולטות בצמרת הרשימה נמצאות ג'סר א-זרקא, ע'ג'ר, טורעאן, עראבה, חורה ועוד.

הפרת ההנחיות במגזר החרדי‎
הפרת ההנחיות במגזר החרדי‎

פערים אלה רק הולכים ומתבלטים כשצוללים לעומק ומתבוננים בנתוני המגזר החרדי. בני ברק, למשל, נמצאת במקום ה-2 במספר החולים, אך רק במקום ה-20 במספר הדוחות שחולקו לתושביה. מודיעין עלית מדורגת במקום ה-5 במספר החולים, אבל במקום 76 במספר הדוחות. לעומת זאת, במגזר הערבי – תל שבע, לדוגמה, נמצאת במקום 175 במספר החולים, אבל במקום 34 במספר הדוחות שחולקו לתושביה.

כמו כן, ניתן לראות פערים גדולים בין אחוז מקבלי הדוחות באוכלוסייה בהשוואה בין יישובים חרדים וערבים. במודיעין עלית רק 1.5% אחוז מהתושבים קיבלו דוח על הפרה ובבני ברק, באלעד ובביתר עלית המספרים נעים בין 2.3 ל-3 אחוז. מנגד, בג'סר א-זרקא עומד אחוז מקבלי הדוחות ביחס לאוכלוסייה על 29% מהתושבים, בטורעאן 22% ובנצרת על 15.7%.

פתיחת תלמודי התורה

למרות נתוני התחלואה המדאיגים, במגזר החרדי שוקלים להמשיך ולפתוח את תלמודי התורה. מנהל תלמוד תורה, המקורב מאוד לרב קניבסקי, הדגיש אתמול כי "הרב חושב והורה לשואלים שביטול תורה של תלמידי החיידרים הוא סכנה והסיבה שהתחלואה עולה ופוגעת גם באוכלוסיות שלא בסיכון".

"אנו חיים במדינה בשותפות גורל", הדגיש המקורב לרב קניבסקי, "אנחנו לא רוצים לתקוע אצבע בעין של אף אחד. אנחנו בסיוט מהאסונות שעוד יכולים לקרות פה מחרון האף מן השמיים ומחוסר הזכות של לימודי התורה".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "המשטרה אוכפת את תקנות הקורונה באופן שוויוני, ללא משוא פנים וללא קשר לזהות המפר או שיוכו המגזרי. האכיפה המשטרתית משמעותית בכל המגזרים וההשוואה בין אכיפה למדדי תחלואה בלבד אינה נכונה, שכן זו מושפעת גם מצפיפות אוכלוסייה, היבטים דמוגרפים ומשתנים נוספים".