הטלטלה הבאה במערכת הפוליטית: אחרי גל שמועות, דיווחים ותגובות עמומות, הודה היום (שישי) ח"כ משה יעלון כי ירוץ עם גדי איזנקוט. השר לשעבר יעלון, יו"ר מפלגת תל"ם, הכריז למעשה על פרידה מלפיד - ואף הבהיר כי איזנקוט ירוץ תחתיו. הריאיון המלא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בריאיון הבהיר יעלון כי "ההחלטה הסופית תתקבל רק כשיוכרז על הבחירות, אבל הכיוון שאני מחפש וזה מסתמן שצריך לבנות כוח חדש. צרך כוח שידבר לקהל שחושב שזה עניין של ימין שמאל אלא ישר או מושחת ולזה אני מכוון לקראת הבחירות". עוד הבהיר יעלון: " כדי לשבור את הגושיות כנראה שלפיד ואני נצטרך לרוץ בנפרד".

כשנשאל אם יילך ביחד עם איזנקוט, במקרה שהבחירות יוקדמו, השיב: "כן". בתשובה לשאלה מי מספר 1 ומי מספר 2 בינו ובין הרמטכ"ל לשעבר איזנקוט, השיב: "על זה אין דיון כי גדי איזנקוט הבין את הלקח של בני גנץ. אם הוא ייכנס, אז ברור שהוא נכנס אליי למפלגתי ואני מוביל".

יעלון נימק: "צריך לרכוש איזה ניסיון פוליטי, מיניסטראלי, שיש לי ואין לו. הוא איש מצוין אבל כן, זו זירה אחרת מאשר הזירה הצבאית. שם למפלגה? כרגע אנחנו תל"ם, יש מפלגה ויש מבנה, רק צריך להצטרף אליה. אם נחליט על שם חדש? אני לא יודע כרגע, אם הוא יצטרף - אני מקווה, מאמין".

איזנקוט, היום (צילום: החדשות‎)
צילום: החדשות‎

השר לשעבר, שהלך עם לפיד לאחר פירוק כחול לבן והוזכר לאחרונה כמועמד לראשות ממשלה באופן זמני, ציין כי הוא זה שצריך לעמוד בראש הרשימה גם אם איזנקוט מצטרף. "תראה. אני חושב שהניסיון אפילו המספרי – אנחנו כבר חצי שנה עם הממשלה הזו – האופוזיציה הנוכחית לא מגיעה ליותר מ-46 מנדטים, אם מצרפים את ליברמן זה 54. זה לא 60. כדי להגיע ל-60 צריך לשכנע את אלו שעוד לא החליטו, צריך לשכנע את אלה שכרגע חונים אצל בנט, צריך לשכנע ליכודניקים שעוד זוכרים את הליכוד של העבר ואני חושב שאני יכול להביא אותם".

"גנץ לא ראוי להיות ראש ממשלה"

על אף הכוונה להיפרד, החמא יעלון ליו"ר האופוזיציה: "לפיד יכול להיות ראש ממשלה מצוין, הציבור ישפוט, אבל במתכונת הנוכחית אנחנו חסומים". יעלון הסביר כי בשיחות אומרים לו "נצביע לך אבל לא במתכונת הזו - הציבור כאילו זז ימינה".

על גנץ בחר להעביר ביקורת: "לא בטוח שבני גנץ ירוץ בבחירות הבאות ושכחול לבן תעבור את אחוז החסימה. האכזבה מהם עצומה, גם לי אישית וגם לציבור. בני גנץ מנציח את שלטון נתניהו, הוא לא ראוי להיות ראש ממשלה וגם לא יהיה. הכישלון שלו היא בכניסה לממשלה עם נתניהו".

יאיר לפיד, גבי אשכנזי, בני גנץ, בוגי יעלון (צילום: Noam Revkin FentonFLASH90)
זכרונות העבר, הקוקפיט של כחול לבן | צילום: Noam Revkin FentonFLASH90

עוד לפני הריאיון הגיב יעלון לדיונים על עתידו הפוליטי. "מתחייב להוביל ולהיות שותף בכל מאמץ פוליטי שישים סוף לשלטון נתניהו, וימנע קואליציית חסינות סביבו", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "נחזיר את ישראל לשפיות, ממלכתיות, נשרת את האזרחים כולם, ביושר, במקצועיות ובתחושת אחריות לאומית. כך היה, כך יהיה". 

 אתמול התראיין יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד למהדורה המרכזית והתייחס גם הוא למגעים בין לפיד לאיזנקוט. "הייתי רוצה לרוץ עם יעלון, אנחנו כרגע בשלב ההתארגנות", אמר. "אני מוכן לחבור לכל מי שמעוניין לשקם את הכלכלה ולהילחם בקורונה, מפני שאני מאמין שהגדלת המפלגה היא הדרך היחידה לנצח. ני המפלגה הגדולה בגוש, ובסופו של דבר הכול מתכנס לגוש".