פרופסור גרוטו סתר הבוקר (שני) את ההערכה של ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס והבהיר: "הגנים ייפתחו כבר ביום ראשון". את הדברים אמר בראיון לגלי צה"ל, במקביל לדיון של ועדת הקורונה ביחד עם הוועדה לזכויות הילד על מתווה היציאה מן הסגר בכל הנוגע לפעוטונים ולחינוך לגיל הרך. שידור ישיר

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו כבר יודעים, גם ממחקרים שמגיעים לאחרונה שהנזק בסגירת מערכת החינוך עולה בעשרות מונים על התועלת שאפשר להשיג מכך", אמרה יו"ר ועדת הקורונה ח"כ יפעת שאשא ביטון בפתח הדיון. "יש לנו גם מסמך של האוניברסיטה העברית שתומך בכך - הילדים נדבקים פחות ומדביקים פחות. אין שום היגיון אפידמיולוגי להשארה שלהם בבית, ולכן אנחנו נדרוש שהמערכות האלה ייפתחו לאלתר ואנחנו נדאג שלא יגררו את זה עד לרגע האחרון".

שאשא ביטון הוסיפה: "כבר ראינו פעמים בהם עד ערב לפני הפתיחה אם לא עד הבוקר של הפתיחה, נדחתה ההחלטה ולא ניתן לזה לקרות הפעם. משום שאתמול שמענו את ראש בריאות הציבור אומרת שלא בטוח שייפתחו המערכות עד שבוע הבא, אני מבקשת לשמוע תוך כדי דיון מה הסיבה להשאיר את הילדים בבית ולגרום נזק אדיר לכלכלה - המערכות צריכות להתכונן, המשפחות צריכות להתכונן".

חיטוי גני ילדים (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
ייפתחו כבר ביום ראשון בקרוב? | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

דוקטור דינה צימרמן, רופאת ילדים המייצגת את משרד הבריאות בוועדה, הגיבה לדבריו של פרופ' גרוטו: "שמעתי את ההצהרה שלו יחד איתכם. לגבי הדבקה של ילדים בגילאים 3-0 - יש 5,650 מקרים כאלה, אי אפשר להגיד שאין הדבקה. העניין הוא לא האחוז של ילדים, אלא המספר".

שאשא ביטון השיבה: "מה שמדאיג במשרד הבריאות, זה כשזה נוח להם זה באחוזים וכשנוח להם זה נומינלי. דינה, ברשותך אני יודעת שבאתם עם אג׳נדה מאוד ברורה, אבל יש לנו שאלות שחייבות לקבל תשובות. את אומרת שהמספר שאמרת מתייחס לתקופה של כחצי שנה, אתם סופרים את זה מסך הילדים שבמעונות?".‎

יפעת שאשא-ביטון (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
שאשא ביטון: "נדרוש פתיחה מיידית" | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

ח"כ יוליה מלינובסקי, מישראל ביתנו, הוסיפה בפתח הישיבה: "ברור שהבעיה הכי קשה היא בגיל הרך כי אתה פשוט לא יכול להשאיר אותם לבד, אבל אני אתמול בערב ישבתי עם הבת שלי על מערכת השעות לשבוע, על זומים. היא הסתכלה עליי והייתם צריכים לראות את המבט הזה - ילדה בת 8 שאומרת לי: 'אמא אני רוצה ללכת לבית הספר'. זה נדיר מן הסתם, ילדים לא כל כך אוהבים את זה בשגרה. זה מתסכל אותה".

"אגב, בדרך לכנסת ראיתי מבזקים של החדשות, ובביתר עילית מערכת החינוך נפתחה, אם מישהו חושב שמדינת ישראל זו מדינה אחת לעם אחד או לכל אזרחיה אז לא - בביתר עילית מערכת החינוך עכשיו נפתחה ומשטרת ישראל מתעלמת מזה. הכול בסדר שם וסביר להניח שזה קורה בעוד כמה מקומות".