בזמן שמערכת החינוך הכללית מושבתת ובמשרדי הבריאות והחינוך דנים על מתווה לפתיחתם מחדש, מספר חצרות חסידיות החליטו הבוקר (שני) לפתוח את תלמודי התורה בניגוד להנחיות. מנהיג המגזר הליטאי, הרב חיים קניבסקי, הורה אתמול על פתיחת מערכת החינוך בניגוד להנחיות – אך מספר שעות לאחר מכן הוא חזר בו וביקש לקיים קודם משא ומתן עם רשויות המדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעקבות הוראתו של הרב קניבסקי, תלמודי התורה במערכת החינוך החרדית-ליטאית נשארו סגורים. לצד זאת, מספר חצרות חסידיות שכפופות להוראות האדמו"ר שעומד בראשן, החליטו על פתיחת תלמודי התורה בניגוד להנחיות. בביתר עילית, תלמודי התורה של החסידויות סלונים ונדבורנה נפתחו כרגיל. התלמידים הגיעו לבתי הספר ללא הפרעה ולא נראתה נוכחות משטרתית באזור.

בתוך כך, תיעוד שהגיע לידינו מראה כיצד המשטרה פשטה את חיידר חסידי שנפתח הבוקר בבני ברק. בתיעוד נראים השוטרים פורצים את דלת הכניסה למקום, ואז נכנסים למתחם. בשלב זה יוצא מנהל החיידר, והילדים במקום נשמעים צועקים "נאצים" לשוטרים. 

תלמוד תורה "ברכת אברהם" סלונים (צילום: N12)
תלמוד תורה "מאה שערים" בביתר עילית, הבוקר | צילום: N12

סגן שר הבריאות, יואב קיש, הגיב לפרסומים על פתיחת תלמודי התורה בניגוד להנחיות ואמר כי "אם זה נכו, זה ביזיון. יש לשלוח שוטרים עכשיו ולסגור".

 

 

פתיחת מערכת החינוך הוא אחד מהנושאים הרגישים שמעסיקים את מנהיגי המגזר החרדי. המדינה תצטרך לנהל משא ומתן עם אדמו"רים ורבנים שבחלקם איבדו אמון ברשויות בכל הנוגע להנחיות הקורונה שמוטלות על הציבור. באירוע שהתרחש במוצאי חג שמחת תורה בחסידות בעלז, חצר חסידית שמסרבת לציית להוראות משרד הבריאות באופן אידיאולוגי, אמר האדמו"ר לחסידיו: "כל אחד מתערב ואומר דעתו ונותן עצות. כל אחד חושב שהתורה בכיס שלו. הרבנים רוצים למצוא חן בעיני הרשויות. הרשויות רוצות למצוא חן בעיני הרבנים. זה לא הפתרון. צריך להמשיך כפי שנהגנו עד היום והשם יעזור".

תלמוד תורה "ברכת אברהם" סלונים (צילום: N12)
תלמוד תורה "מאה שערים" בביתר עילית, הבוקר | צילום: N12
תלמוד תורה של חסידות נדבורנה
תלמוד תורה של חסידות נדבורנה, ביתר עילית, הבוקר

ועדת הקורונה תתכנס הבוקר כדי לדון על מתווה יציאה מהסגר ותתמקד בנושא פתיחת הפעוטונים. לפי התוכנית שגובשה, מערכת החינוך צפויה להיפתח בשלבים. בשלב הראשון ייפתחו הפעוטונים, בשלב השני (ב-11 בנובמבר) ייפתחו כיתות א'-ד' ורק ב-10 בינואר ייפתחו כיתות ה'-י"ב.

"בין כל שלב לשלב נחכה לפחות שבועיים", אמרה אמש ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס. "ראינו מה קרה בפעם הקודמת שפתחנו הרבה דברים במקביל ואסור לחזור על הטעות הזו. חייבים גם סגר דיפרנציאלי. אם לא נעשה סגר ביישובים אדומים אז מהר מאוד התחלואה תעלה בכל הארץ".