ועדת הקורונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון התכנסה הבוקר (שני) לדון בהשבת ענפי הספורט השונים לפעילות סדירה. הדיון נמשך כשעה בלבד ופוזר מבלי שהתקבלו החלטות, על רקע היעדרם של בכירי משרד הבריאות שהוזמנו אליו. בפתח הישיבה נזפה יו"ר הוועדה במשרד הבריאות על כך ששוב לא הגיע אף נציג בכיר מטעמו לדיון: "איך קורה שנציגות המשרד מפחדת להגיע ולתת תשובות?".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו כבר שבוע שלישי ברציפות כאן, וגם היום משרד הבריאות לא שלח נציגים בכירים - אך אנו נפנה את השאלות לנציגים שנשלחו", אמרה שאשא ביטון בדברי הפתיחה שלה. "איך קורה שהנציגות הבכירה של משרד הבריאות מפחדת להגיע לוועדה ולתת לאנשים שנמצאים כאן תשובות? אם יש היגיון שעומד מאחורי ההחלטות, ממה הם מפחדים? נראה שאין היגיון ולכן הם נמנעים מלהגיע".

חדר כושר ספייס הירקון תחת מגבלות הקורונה
חדרי הכושר ישובו לפעילות? (ארכיון)

בהמשך הדיון שאלה שאשא ביטון את נציגי משרד הבריאות אם באפשרותם להחריג מההגבלות את הספורט הטיפולי, ובפרט את הרכיבה הטיפולית. ד"ר אריק האס ממשרד הבריאות השיב: "אפשר לשלוח את זה בכתב ונעשה את זה". יו"ר הוועדה הגיבה בזעם לתשובה זו והטיחה בו: "אם שלחו אתכם, אני מבקשת לקבל מכם תשובות. יש היגיון בזה שנותנים לחלק מהחוות הטיפוליות לפעול ולחלק לא?".

"אפשר לשקול את זה", השיב ד"ר האס. בתגובה אמרה שאשא ביטון: "אני מתאפקת לא לסגור את הדיון. אף אחד לא מסוגל לבוא להתייחס כאן ולתת תשובות. בדיון לפני שבועיים אמרת בצורה מאוד מפורשת שאתה לא רואה סיכון הדבקה בטניס למשל, אז למה הענף לא נפתח? אני רוצה שתסבירו לי אם יש היגיון בזה שחוות טיפוליות לא פועלות אבל חוות טיפוליות לנכי צה"ל כן מאושרות".

הקורונה בישראל, קורונה, הנחיות, מגבלות, אכיפה, אכי (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
הבריכות הציבוריות עדיין סגורות. ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

"האם ידעתם שמותר לנכים להיכנס לבריכה טיפולית רק בשעות הטיפול, ולא מעבר לכך?", שאלה שאשא ביטון. נציג משרד הבריאות, אביחי שגב, השיב על כך: "אנחנו לא מכירים ספציפית". יו"ר הוועדה תקפה בתגובה: "אז אולי תפסיקו לאסור דברים שאתם לא מכירים ספציפית, ותתחילו לאסור רק דברים שאתם מכירים ספציפית".

"בפעמים הקודמות היה חשש של עומס על בתי החולים", הוסיפה שאשא ביטון ושאלה את נציגי משרד הבריאות: "האם אנחנו על סף קריסה בבתי החולים?". שגב השיב כי בתי החולי אינם קרובים לקריסה, ושאשא ביטון ענתה לו: "אז למה מונעים מאנשים להתאמן ולשמור על הבריאות שלהם? תנו לי תשובה כדי שאוכל לענות להם".

בועז הרמן, מנכ"ל עמותת איל"ן, השמיע ביקורת בדיון על סגירת ענפי הספורט השיקומי. "לשני מרכזי ספורט לנכים נכנסו מחודש יוני יותר מ-100 אלף אנשים - ואף אחד מהם לא נדבק בקורונה", אמר הרמן. "המחיר הבריאותי של סגירת המרכזים לאנשים שזקוקים להם הוא הרסני. מרכזי השיקום הם חמצן ובית חולים לנכים".

בדרך ל"ריסון מהודק"?

ביום חמישי האחרון קבעה הממשלה שאם מספר החולים היומי יגיע ל-2,500 או לחלופין מקדם ההדבקה (R) יעלה ל-1.32 - הדבר יוביל להטלת הגבלות במתכונת של "ריסון מהודק", שמשמעותו עצירת פעילות ענף המסחר. בדוח שפרסם אמ"ן הבוקר נכתב כי בהתאם לערכו הנוכחי של מקדם ההדבקה, מספר הנדבקים היומי צפוי לעלות לכ-2,500 עד סוף החודש.

אתמול אובחנו בישראל 1,777 נדבקים חדשים בקורונה, ושיעור הבדיקות שנמצאו חיוביות עמד על 3.4%. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 353 חולים קשה, 122 מהם מונשמים. מתחילת המגפה מתו מקורונה בישראל 2,999 בני אדם. מבצע החיסונים צפוי להתחיל בשבוע הקרוב, והוא ייפתח בחיסון צוותי הרפואה.