קבינט הקורונה יתכנס היום (שלישי) בשעה 14:00 ויחליט על הארכת הסגר ומתווה היציאה האפשרי של מדינת ישראל. ‎בין הדברים המרכזיים שיעלו לדיון: הארכת הגבלת התנועה, מועדי פתיחת המגזר הפרטי ומערכת החינוך לגיל הרך, הסרת איסור ההפגנות וההחלטה לגבי המשך הסגר בערים אדומות בלבד. במה כל מפלגה תתמוך ולאיזו הצעה תתנגד? כל הפרטים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

  1. ערים אדומות - פרויקטור הקורונה פרופ' גמזו יעביר רשימה הסופית של הערים שבהן הוא ממליץ להמשיך את הסגר המחמיר. על כך צפוי קרב מול הפוליטיקאים החרדים. יו"ר ועדת חוקה יעקב אשר מיהדות התורה כבר הבהיר שיתנגד למתווה הקיים.
  2. הגבלות - משרד הבריאות יבקש להאריך עד יום שני את התקנות שקובעות את הגבלת 1,000 המטרים, ואת האיסור לפגוש את מי שאינו במשפחה הגרעינית. ראש הממשלה צפוי לתמוך בכך. כחול לבן טרם גיבשו עמדה רשמית, אבל לא צפויים להתנגד.
  3. המגזר הפרטי - כחול לבן ידרשו פתיחה מיידית כבר מיום רביעי של המגזר הפרטי ללא קבלת קהל. משרד הבריאות וראש הממשלה מתנגדים ומבקשים לחכות לשבוע הבא.
  4. מערכת החינוך לגיל הרך - משרד הבריאות ימליץ לחכות עם ההחלטה עד ליום חמישי, ולהחליט בהתאם לנתוני התחלואה. בכירי המשרד מעריכים שבקצב הנוכחי, ניתן יהיה לפתוח בתחילת השבוע הבא, ייתכן שכבר ביום ראשון. כחול לבן ידרשו לקבוע פתיחה ביום ראשון בכל מקרה.
  5. הפגנות - האיסור על יציאה להפגנות יוסר באופן מיידי כבר מיום רביעי. עוברים למתווה של עד 2,000 מפגינים בבלפור, ללא הגבלת מרחק היציאה מהבית.

בצל הירידה במספר הנדבקים היומי והמסרים הסותרים במשרד הבריאות בשאלת היציאה מהסגר, שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס לסוגיית פתיחת מערכת החינוך. לדבריו, רק כשיעדי התחלואה יושגו, ניתן יהיה לפתוח את גני הילדים. "אני אופטימי ומאמין שנגיע להקלות בשבוע הבא", אמר אדלשטיין. "אנחנו צריכים מדרגות של שבועיים בין פתיחה לפתיחה, אך היישובים האדומים יישארו בסגר".

שר הבריאות טען כי אין כל מחלוקת בתוך משרד הבריאות בסוגיית פתיחת המשק. "יכול להיות שמישהו התנסח לא ברור. אין לנו תאריכים, יש לנו נתוני תחלואה. ברגע שנראה עמידה ביעדים שהצבנו לפתיחה ראשונה - אפשר יהיה לפתוח. אנחנו עוד רחוקים מהיעד. אני מבין את הקושי, אני לא ציני בנושא הזה. אנחנו לא בתוכנית יציאה, אנחנו עם תוכנית למניעת סגר שלישי".

הלילה בחצות יפקע מצב החירום עליו הכריזה הממשלה, ואיתו יפקע האיסור על יציאה להפגנות. במסיבת עיתונאים שערך אתמול שר הביטחון בני גנץ הוא חזר על עמדת כחול לבן בנושא ההפגנות והדגיש כי הוא "משוכנע בנחיצותה של זכות ההפגנה" וידאג לכך שהזכות הזו תישמר. גנץ הוסיף כי הוא מתכנן להיפגש עם ראשי המפגינים נגד נתניהו והוא יבקש מהם לערוך את ההפגנות "תוך שמירה על החוק, על בריאותם ועל בריאות הציבור".

בעקבות כך, בתנועת "קריים מיניסטר" כבר הודיעו על כך שהם יחזרו להפגין מול בית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים כבר במוצאי שבת הקרובה, במקביל להפגנות שייערכו ברחבי הארץ.