עם המשך מגמת הירידה במצב בתחלואה בישראל, הציגה היום (שני) ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, את העדכון היומי בנוגע למצב התפשטות הקורונה בישראל. במסיבת העיתונאים הצהירה ד"ר פרייס כי גני הילדים לא ייפתחו ביום ראשון - זאת בדיוק כאשר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי הצהיר בראיון לחדשות 12 כי הוא סבור שמערכת החינוך תפתח מחדש בתחילת השבוע הבא. לאחר מכן ד"ר פרייס חזרה בה בראיון ל"תוכנית חיסכון" ואמרה כי היא אופטימית שעם נתוני התחלואה הנוכחיים, היא מאמינה ומקווה שהלימודים לגיל הרך יחודשו בראשון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אנחנו סבורים שנוכל לפתוח את גני הילדים ביום ראשון", הצהיר מנכ"ל המשרד חזי לוי בראיון בעודד בן עמי. בדיוק באותם רגעים, הודיעה ראש אגף שירותי בריאות הציבור, ד"ר פרייס, כי: "כרגע גני הילדים לא ייפתחו ביום ראשון". 

גן ילדים בירושלים (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
גן ילדים ריק | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

זה היום השני ברציפות שבכירי משרד הבריאות משדרים מסרים סותרים לחלוטין בנוגע לפתיחת מחודשת של מערכת החינוך לגיל הרך. בניגוד לאמירותיה של ד"ר פרייס אמר הבוקר סמנכ"ל המשרד פרופ' איתמר גרוטו כי הלימודיים יתחדשו בשבוע הבא. "פרופ גרוטו אמר שהוא מאמין כי מדדי התחלואה ישתפרו עד אז ולכן אין סתירה", הסבירה ראש אגף שירותי בריאות הציבור.

"נפתח את השלב הראשון שכולל את גני הילדים כאשר נעמוד במדדי התחלואה", הסבירה ד"ר פרייס. "לשאלה הישירה האם הגנים ייפתחו ביום ראשון התשובה היא כרגע לא כי אנחנו לא עומדים במדדי התחלואה. בנינו את תכנית היציאה בראייה בריאותית. לא עומדים מאחוריה שיקולים כלכליים, אנחנו במשרד הבריאות אמונים על לשמור על הבריאות ולהימנע כמה שאפשר מסגר נוסף".

ד"ר אלרעי פרייס הציגה במהלך העדכון היומי גם שינויים בנהלי בדיקות הקורונה: "פתחנו את האפשרות לתושבי ערים אדומות להיבדק באופן חופשי. כשנפתח את מערכת החינוך נעשה בדיקות סקר לעובדי הוראה, גננות ומורות".

בהמשך לסקר הסרולוגי - ראש אגף שירותי בריאות הציבור הסבירה במסיבת העיתונאים כי נדבקים שיימצאו אצלם נוגדנים יוחשבו כמחלימים ולא יידרשו בבידוד: "מי שיש לו בבדיקה סרולוגית עדות למחלת קורונה בעבר יכול להיחשב כמחלים והמשמעות היא שלא יידרש לבידוד, אם יחזור מארץ אדומה לא יצטרך להיכנס לבידוד וזה יכול להקל על אנשים שהיום ניתן להחשיב אותם כמחלימים".

לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר 1,618 חולי קורונה חדשים אובחנו אתמול, זאת מתוך 22,883 הבדיקות שנעשו ביממה האחרונה. אחוז הבדיקות החיוביות עמד אתמול על 7.7% בלבד, ירידה משמעותית באחוז החיוביים מתוך כלל הבדיקות בשבוע שעבר. מספר החולים קשה בישראל עומד כעת על 837, מתוכם 243 מונשמים.