לאחר שח"כ גדעון סער זעזע אמש את המפה הפוליטית והודיע על הקמת מפלגה חדשה שתתמודד בבחירות הקרובות מול הליכוד, צפויים חברי הכנסת צביקה האוזר ויועז הנדל להודיע היום (רביעי) על הצטרפותם למפלגה החדשה. סער: "אגיש הבוקר את התפטרותי מהכנסת". גם מיכל שיר ושרן השכל מהליכוד, המזוהות עם מחנה סער בליכוד, מצטרפות למפלגתו החדשה, למרות שהשכל מכחישה ואומרת שזה עדיין לא על הפרק. סגן שר הבריאות יואב קיש, מראשי התומכים בסער בפריימריז, הבהיר הבוקר כי הוא נשאר בליכוד.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בנאומו אתמול ציין סער כי מטרתו היא להביא למפלגה החדשה את "האנשים הטובים ביותר שבאים כדי לתת ולא כדי לקבל". האוזר והנדל, שנכנסו לכנסת כחלק ממפלגת תל"ם בראשות יעלון שהתאחדה עם כחול לבן, ולאחר מכן פרשו והקימו את מפלגת דרך ארץ, מצטרפים כעת לסער בדרכו החדשה.

סקר "פאנלס פוליטיקס" שנערך עבור רדיו 103FM מגלה כי הריצה של גדעון סער במפלגה החדשה פוגעת בליכוד, שממנה הוא לוקח 3 מנדטים, ובמפלגות ימינה, כחול לבן ויש עתיד, שמכל אחת מהן הוא לוקח ארבעה מנדטים.

תוצאות הסקר:

הליכוד - 25

ימינה - 19

גדעון סער - 17

יש עתיד - 14

הרשימה המשותפת - 11

ש"ס - 9

יהדות התורה - 7

ישראל ביתנו - 7

כחול לבן - 6

מרצ - 5

גדעון סער עוזב את הליכוד
סער מודיע על עזיבת הליכוד

למרות שמדובר בסקר ראשון, הממצאים העולים ממנו הם בעלי משמעות רבה. אם ימינה תחליט לבסוף להצטרף לנתניהו, סער למעשה לוקח שבעה מנדטים מהשניים - מה שיקשה על הקמת הממשלה. כלומר, נתניהו יחד עם ימינה והמפלגות החרדיות מגיעות יחד ל-60 מנדטים, כך שאם סער לא יצטרף - נתניהו לא יצליח להקים ממשלה. כמו כן, נתניהו יהיה חייב את בנט כדי להקים ממשלה.

בין המועמדים הנוספים לחבירה לסער במפלגתו החדשה נמצאת יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון. גם הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, לא פוסל הצטרפות למפלגתו של סער. איזנקוט מחפש אכסניה פוליטית ימנית אך כזו שלא תחבור לנתניהו - וייתכן שזו עשויה להיות הפלטפורמה המתאימה עבורו.

גדעון סער ובנימין נתניהו (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
סער ונתניהו | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

על רקע יום הולדתו של גדעון סער שחל היום, כך הוא צייץ הבוקר בטוויטר: "דרך קצת חדשנית לחגוג יום הולדת: כפי שהתחייבתי אמש - אגיש ליו"ר הכנסת הבוקר, בשעה 10:30, את התפטרותי מהכנסת ה-23".

סער תקף אמש בנאומו את ראש הממשלה נתניהו ואת התנהלותו - ואמר כי צו השעה הוא החלפת שלטונו. "ישראל מצויה מזה שנתיים במשבר פוליטי מתמשך, שסעים בעם, השיח הפוליטי רעיל יותר ויותר, האמון הציבורי מידרדר", אמר בתחילת נאומו. "ישראל חווה משבר כלכלי חמור שמחריף, וישראל תצטרך להתמודד עם ההשלכות הקשות גם בשנים הקרובות".

"הממשלה הנוכחית ביזתה את האמון הרחב שניתן לה עם הקמתה", הוסיף. "הסאה הוגדשה, רבים מאזרחי ישראל מסתכלים בחרדה ולא יודעים איזה עתיד צפוי לילדיהם ונכדיהם. יש ישראל טובה יותר והיא מחכה לנו, המערכת הפוליטית בהנהגתה הנוכחית לא יוכלו לבצע את השינוי הנדרש".