לפני שבוע הודיע יו"ר ועדת העלייה והקליטה של הכנסת, ח"כ דוד ביטן מהליכוד כי הוא נמצא חיובי לנגיף הקורונה. הבוקר (ראשון) נמסר מטעמו כי אתמול בלילה הוא פונה לבית החולים שיבא תל השומר עקב קשיי נשימה, ואושפז במחלקת טיפול נמרץ קורונה, שם עבר בדיקות שנמשכות עד לשעות אלו. מצבו של ביטן מוגדר קשה לנוכח ההקשחה של הגדרות החולים במצבו, שבעבר הוגדרו כקל או בינוני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בעקבות הדיווח, משפחתו של ח"כ דוד ביטן ביקשה להבהיר כי "דוד טופל בימים האחרונים בביתו והיה חיוני. בשום שלב לא הראה סימני מצוקה. בעקבות ירידה מסוימת במדד החמצן בדם, החליטה המשפחה בהתייעצות עם רופא להעבירו לבית החולים לטיפול צמוד יותר. המשפחה מודה על הדאגה וההתעניינות של הציבור והחברים הקרובים ותמשיך לעדכן".

ביום שני האחרון פורסם כי ח"כ ביטן חלה בקורונה, אז הוא טען: "אני מרגיש בסדר וסובל מתסמינים קלים בלבד". בעקבותיו, נכנס לבידוד גם יו"ר הקואליציה מיקי זוהר אחרי שנפגש עם ביטן. עוד פורסם כי שעות לפני שאובחן כחולה, נתניהו שהה איתו בספריית הכנסת כרבע שעה, אך לא נכנס לבידוד. ביום חמישי שעבר השתתף ביטן בטקס קבלת פנים למאות העולים החדשים שהגיעו מאתיופיה, בו נכחו גם ראש הממשלה נתניהו ורעייתו, שר הביטחון גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי ובכירים נוספים.

ח"כ ביטן הפר את ההנחיה - והכניס כ-30 איש לבידוד

ביום רביעי האחרון נודע לחדשות 12 שגורמים בכירים במערך החקירות האפידמיולוגיות אומרים כי ביטן הפר את הנחיות משרד הבריאות בכך שנפגש עם אנשים - למרות שחש בתסמינים של שיעול. ההסבר של ביטן להתנהלותו היה: הוא חשב שמדובר בשפעת, מכיוון שהשיעול שלו היה עם ליחה.

בשיחה איתנו ניסה להסביר ח"כ ביטן: "חשבתי שיש לי שפעת ולא יותר מזה. לא היה לי חום דווקא, היה לי תסמיני קירור ושיעול כזה עם ליחה. זה התחיל ביום חמישי בלילה, נפגשתי אחרי זה עם אנשים, חשבתי שיש לי שפעת. בסופו של תהליך ברגע שהרגשתי חולה רצתי לעשות בדיקה".

דוד ביטן (צילום: אסתי דזיובוב/TPS‎, חדשות)
ח"כ דוד ביטן | צילום: אסתי דזיובוב/TPS‎, חדשות

הוא הוסיף: "השיעול של הקורונה הוא שיעול יבש. תראי בהנחיות. היה לי שיעול לא יבש, היה לי שיעול עם ליחה". האם ביטן אכן פעל בהתאם להנחיות כשאבחן את שיעולו כתסמין של שפעת ולכן הוא פטור מבידוד? הנחיות משרד הבריאות אומרות אחרת. במוקד משרד הבריאות אמרו ל-N12 כי "אם יש לך שיעול, עליך להישאר בבית עד שיחלפו התסמינים".

ואכן, דוברות הכנסת פרסמה כי מיקי זוהר, חיים כץ, אופיר כץ, אתי עטייה ועומר ינקלביץ נדרשים להיכנס לבידוד גם הם, לאחר ששהו בקרבתו של ביטן. מטעמו של חבר הכנסת נמסר אז בתגובה: "ח"כ ביטן היה מנוזל במשך שלושה ימים ועם קצת ליחה ותו לא. ללא חום וללא תסמין שקשור לקורונה. דבר שגרתי שקורה לו בכל חורף. כשנודע לו שעוזרו נדבק בקורונה, עשה בדיקה ללא דיחוי ונהג על פי כל הכללים הנהוגים והמתבקשים כולל הודעה לציבור ולתקשורת, ושיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות".

"הסיבה שמרבית אישי הציבור והחברים נכנסו לבידוד היא בגלל מגע עם עוזריו ובגלל נוהל לפיו אנשים שנפגשו עם ביטן או עם עוזריו נכנסים לבידוד גם אם נפגשו עמם שבוע לפני. צר לנו שבזמן שח"כ ביטן מתמודד עם מחלת הקורונה מנסים גורמים במשרד הבריאות לטפול טענות שווא שבינן ובין המציאות אין דבר וחצי דבר‎".