מערכת בחירות רביעית - והתמונה אינה משתנה: שעות בודדות לפני פיזורה הרשמי של הכנסת ה-23 ותחילתה של מערכת בחירות רביעית בתוך פחות משנתיים. סקר המנדטים שפותח את מערכת הבחירות שערך היום (שלישי) מכון מדגם בראשות מנו גבע בשיתוף iPanel עבור חדשות 12, מגלה כי לו הבחירות היו מתקיימות היום, נתניהו והליכוד אומנם היו בראש - אך לא היו מצליחים להקים ממשלת ימין לבדם, עם החרדים וימינה של בנט. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סקר בחירות אחרונים ב-N12:

לו הבחירות היו נערכות היום, הליכוד בראשות נתניהו הייתה זוכה ב-29 מנדטים (התחזקות של שני מנדטים בהשוואה לסקר הקודם שנערך בשבוע שעבר). מפלגתו של גדעון סער הייתה השנייה בגודלה בישראל עם 18 מנדטים - 3 פחות מהסקר הקודם, שנערך ביום בו הצטרפה יפעת שאשא ביטון לרשימת הח"כ לשעבר שפרש מהליכוד.  

עוד לפי הסקר, יש עתיד-תל"ם בראשות יאיר לפיד מתחזקת מעט ומקבלת 16 מנדטים, ימינה בראשות נפתלי בנט עם 13, והרשימה המשותפת, עדיין יחד עם רע"מ, זוכה ב-11 מושבים בכנסת הבאה. ש"ס ויהדות התורה עם 8 מנדטים כל אחת, ישראל ביתנו של ליברמן עם 7 מנדטים, מרצ עם 5 וכחול לבן בראשות בני גנץ מתרסקת וקרובה לאחוז החסימה עם 5 מנדטים גם כן. העבודה, גשר והבית היהודי לא עוברות את אחוז החסימה.

כשבוחנים את תמונת הגושים, ניתן לראות כי נתניהו לא יכול להקים ממשלת ימין שמורכבת מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - למפלגות האלה יחד יש 58 מנדטים בלבד. אם מצרפים יחד את כל המפלגות שהביעו התנגדות לישיבה תחת נתניהו, יש להן 51 מנדטים: 18 למפלגתו של סער, 16 ללפיד, 7 לליברמן, 5 לגנץ ו-5 למרצ. יחד עם הרשימה המשותפת (כולל רע"מ), לגוש שנגד נתניהו יש 62 מנדטים. 

כחול לבן ללא גנץ ואשכנזי לא עוברת את אחוז החסימה 

עוד שאלנו את המשתתפים בסקר, למי היו מצביעים אם הבחירות היו מתקיימות היום, ובני גנץ וגבי אשכנזי יפרשו מרשימת כחול לבן, שתתמודד בבחירות בראשות אבי ניסנקורן - ויתר המפלגות יישארו ללא שינוי. במקרה כזה, הליכוד ונתניהו עם 30 מנדטים, יש עתיד-תל"ם של לפיד הופכת למפלגה השנייה בגודלה עם 19 מנדטים - וסער נותר עם 18 מנדטים. 

עוד לפי התרחיש הזה, מרצ מתחזקת במנדט אחד ועולה ל-6 מושבים, ויתר המפלגות שומרות על כוחן, אך כחול לבן נמחקת לחלוטין ולא עוברת את אחוז החסימה. אם בראש הרשימה היה עומד אבי ניסנקורן, וגנץ ואשכנזי לא היו כלולים בה עוד, היא הייתה זוכה ל-2.4% תמיכה בלבד מהציבור. 

בני גנץ וגבי אשכנזי במליאת הכנסת  (צילום: ערוץ הכנסת)
יפרשו מכחול לבן? גנץ ואשכנזי | צילום: ערוץ הכנסת

במקרה כזה, גוש הימין (הליכוד, החרדים וימינה) מתחזק במנדט ל-59 מנדטים - מה שעדיין לא מספיק כדי להרכיב ממשלה. הגוש שמתנגד לנתניהו נחלש במנדט אחד ועומד על 50 מנדטים - ובצירוף הרשימה המשותפת (גם במקרה זה, כזו שכוללת את רע"מ) יש לגוש הזה 61 מנדטים - מה שמספיק כדי ליצור גוש חוסם נגד ממשלת ימין בראשות נתניהו.  

הגוש שמתנגד לנתניהו מתחזק במקרה שחולדאי מתמודד 

עוד שאלנו את משתתפי הסקר למי היו מצביעים לו הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום, והמפלגה בראשות רון חולדאי הייתה מתמודדת, מפלגת רע"מ הייתה מתמודדת בנפרד מהרשימה הערבית המשותפת, ויתר המפלגות היו נותרות ללא שינוי. לפי התרחיש הזה, הליכוד עם 29 מנדטים, תקווה חדשה של גדעון סער נחלשת ל-16 מנדטים ויש עתיד-תל"ם ל-14 מושבים. 

רון חולדאי (צילום: מרים אלסטר לפלאש 90)
גוש המרכז-שמאל מתחזק קלות עם חולדאי | צילום: מרים אלסטר לפלאש 90

בימינה נותרים עם 13 מנדטים גם לפי התרחיש הזה, והרשימה המשותפת עדיין מקבלת 11 מנדטים - גם ללא רע"מ בראשות מנסור עבאס, שלפי נתוני הסקר שערכנו, לא עוברת את אחוז החסימה וזוכה ל-1.1 אחוזי תמיכה בלבד. ש"ס, יהדות התורה וישראל ביתנו שומרות על כוחן (8 מנדטים לכל אחת מהמפלגות החרדיות ו-7 לליברמן), והמפלגה בראשות חולדאי זוכה ב-6 מנדטים. במקרה כזה, כחול לבן מתקרבת עוד יותר לאחוז החסימה עם 4 מנדטים - וכמותה גם מרצ. 

ח"כ מנסור עבאס (צילום: יח"צ)
רע"מ לא עוברת את אחוז החסימה לבדה. יו"ר המפלגה, מנסור עבאס | צילום: יח"צ

ומה מצב הגושים אם חולדאי נכנס למרוץ עם המפלגה שלו ורע"מ מתפצלת מהרשימה המשותפת? במקרה כזה, גוש הימין עם 58 מנדטים, והגוש שמתנגד לנתניהו מתחזק ל-53 מנדטים. יחד עם הרשימה המשותפת - והפעם ללא רע"מ - הגוש הזה צפוי לכלול 64 מנדטים. 

רוב הציבור תולה את האשמה בהליכה לבחירות בנתניהו 

בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה אין שינוי מהותי: רוב הנשאלים עדיין סבורים שנתניהו הוא המתאים ביותר לתפקיד עם 33% תמיכה, אחריו גדעון סער עם 16%, יאיר לפיד עם 12%, נפתלי בנט עם 8% - וגנץ רק עם 4 אחוזי תמיכה. 18% מהמשתתפים השיבו שאף אחד מהם אינו מתאים ו-9% לא יודעים.  

לשאלה מי האשם העיקרי בהקדמת הבחירות הצפויה, רוב המשתתפים בסקר תולים את האחריות על ראש הממשלה נתניהו. 38% סבורים שהוא האשם העיקרי בהיגררות למערכת בחירות רביעית, 20% סבורים שבני גנץ הוא האשם העיקרי ו-28% ענו ששניהם אשמים במידה שווה. בקרב מצביעי הימין, הרוב מאשימים את גנץ בהליכה לבחירות (30%), אך גם בקרבם, אחוז די דומה תולה את האשמה בנתניהו (26%) ו-30% סבורים ששניהם אשמים באותה מידה. 

____________________________________________________________________________

מזמין הסקר:
חברת החדשות
עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
מועד איסוף הנתונים: 22/12/2020
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה
מספר המשיבים בפועל: 575 (המדגם כולל עיבוי של האוכלוסייה הערבית) 
מספר המתבקשים להשתתף: 3,753
טעות הדגימה המירבית: 4.2%+ 
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני