44 מתנגדים, 0 תומכים | דרמה במליאת הכנסת: הצעת החוק של יש עתיד-תל"ם ומרצ להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתבדוק את פרשת הצוללות אושרה היום (רביעי) ברוב של 25 ח"כים שהצביעו בעד מול 23 נגד. אך מייד לאחר מכן היא בוטלה והוכרזה הצבעה שמית. על פי טענת חברי הכנסת שנכחו במקום, סגן יו"ר הכנסת מנסור עבאס לא הודיע שההצבעה התחילה, חברי הכנסת לא הצביעו וההצעה אושרה. זמן קצר לאחר מכן נערכה הצבעה שמית, שאותה החרימה האופוזיציה, ואז נפלה הצעת החוק. בעקבות הדרמה - ישיבת הקבינט הופסקה. זנדברג איימה: ההצעה חוקית, נעתור לבג"ץ. כעת מתנהל ויכוח על השאלה למי נתונה הסמכות לבקש בקשה שמית, אך מזכירת הכנסת טוענת שהיו מקרים שיו"ר הקואליציה ביקש זאת בשם הממשלה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האירוע החריג החל לאחר שנטען שמנהל הישיבה, ח"כ מנסור עבאס, לא אמר במפורש שההצבעה מתחילה. בעקבות זאת, היו כאלה שלא הספיקו להצביע והתוצאה הייתה שהצעת החוק להקמת הוועדה - אושרה. מיד לאחר מכן, הכריז יו"ר הכנסת, יריב לוין, על כך שאישורה של הצעת החוק מבוטלת, והכנסת עברה להצבעה שניה, הצבעה שמית. חברי הכנסת מהאופוזיציה החרימו את ההצבעה החוזרת וההצעה נפלה.

כעת מתקיים בלשכת היועץ המשפטי לכנסת ויכוח סוער ודרמטי בשאלת הסמכות שניתנת ליו"ר הקואליציה לבקש הצבעה שמית. על פי חלק מהנוכחים, לזוהר אין סמכות להגיש את הבקשה שכן הוא אינו נציג ממשלה. אחרים טוענים כי זאת הפרקטיקה הנהוגה. שאלה זאת תכריע ככל הנראה את גורל ההצבעה כולה.

יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, עלה לדוכן הנואמים במליאה במטרה להסביר את התקרית החריגה: "ראשית כל מי שלא יודע, ישבו בכסאם יריב לוין, דוד ביטן, אבי דיכטר ואנוכי. ההצבעה שלי לא נקלטה וההצבעות לא התבצעו, הם לא הצביעו. אתם יודעים למה הם לא הצביעו? משום שאני ביקשתי הצבעה שמית ובגלל שאני ביקשתי הצבעה שמית הם לא הצביעו, חיכו שיקראו בשמם".

זוהר המשיך והסביר: "יו"ר הישיבה עבאס הפעיל את כפתור ההצבעה האלקטרוני למרות שאני ביקשתי הצבעה שמית ולכן הח"כים לא הצביעו. בנוסף לכך, עלה לפה יו"ר הכנסת וערך את ההצבעה באופן מסודר ולאחר מכן התקבלו התוצאות. זה כל הסיפור". בזמן דבריו של זוהר, צעקו לו חברי האופוזיציה: "כסף, כוח, כבוד".

מיקי זוהר, יו"ר הקואליציה (צילום: דוברות הכנסת)
צילום: דוברות הכנסת

יו"ר הכנסת יריב לוין וסגנו מנסור עבאס אמרו בהודעה משותפת: "סגן היו״ר עבאס הסביר כי לא שמע את הבקשה הראשונה להצבעה שמית, אלא שמע רק את הבקשה השניה לאחר שהפעיל את ההצבעה האלקטרונית".

"לכן אף כאשר הופיעו תוצאות ההצבעה האלקטרונית על הלוח, לא הכריז על תוצאות רשמיות עד שיברר את חוקיות ההצבעה. לאחר שצפו בסרטון הוידאו ממליאת הכנסת, הסכימו יו״ר הכנסת וסגן היו״ר עבאס כי היה נכון לבטל את תוצאות ההצבעה ולערוך אותה מחדש".

תמר זנדברג (צילום: Yonatan SindelFlash90)
צילום: Yonatan SindelFlash90

מיד לאחר המהומה שהתחוללה, עלה לדוכן הנואמים שר הביטחון לשעבר, ח"כ בוגי יעלון, ואמר: "עזות מצח וחוצפה פלילית של מי ששכרון הכוח, ההסתעפות והריקבון בסביבתם הקרובה, העבירה אותם משחיתות למים עמוקים לכסף הגדול, תוך העדפת בצע כסף על פני ביטחון המדינה. כל המאמצים שנעשו עד פה לחקור את הפרשה - נחסמו. כל הכלים, המידע, הבדיקות, החקירות החלקיות והעתירות נתקלו במערך משומן של חיפוי, התגוננות ובלימת כל אפשרות לבדוק את הפרשה הזו לעומק. והיום שיא השיאים ביטול תוצאות הצבעה". 

יו"ר הכנסת, יריב לוין, הגיב לאירועים: "לא אאפשר מחטפים ועיוות של תוצאות הצבעות ודריסת התקנון במליאת הכנסת. בהתאם לתקנון הכנסת, סגן היו"ר עבאס חייב היה להכריז על הצבעה שמית כשהתבקש לעשות כן, ולא עשה זאת. מעבר לכך, כאשר מתקיימת הצבעה אלקטורנית, יש להודיע על כך באופן ברור ולציין את שם הנושא העומד להצבעה, וכן לאפשר לחברי הכנסת לשבת במקומותיהם. אף אחד מהדברים הבסיסיים הללו לא נעשה. מדובר באירוע חמור שאיני מתכוון לעבור עליו לסדר היום. בכוונתי לזמן את סגן היו"ר עבאס לבירור מיידי עוד היום".