קבינט הקורונה התכנס היום (רביעי) כדי לדון בתמונת מצב התחלואה בקורונה, לאחר השלב הראשון בתוכנית היציאה מהסגר. השרים דנו במתווה החתונות, השבת הצימרים לפעילות, התרת טייק אווי מחנויות והחזרת תלמידי בתי הספר היסודיים לכיתות. אלא שאחרי שעות של דיונים, לא התקבלה כל החלטה בנוגע לשלב ההקלות הבא. השלב השני אמור לכלול את פתיחת כיתות א'-ד', טיפולים לא רפואיים ורפואה משלימה. בסוף הדיון אמר נתניהו כי הוא חושב שצריך לצמצם את שלבי היציאה מהסגר לחמישה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כל העדכונים מישיבת הקבינט:

19:07: נתניהו ביקש לקבל החלטה עד יום שני, שלפיה תוכנית היציאה תעמוד על 5 שלבים בלבד. פרויקטור הקורונה גמזו התנגד ואמר כי זה מסוכן מאוד. 

שרון אלרעי השיבה: "לא רואה איך מקצרים", גמזו הוסיף: "הקטנת השלבים זה סיכון גבוה מדי לחזור אחורה". נתניהו: "זה קשה לעיכול בעיניי". 

18:50: אחרי שעות של דיונים, נתניהו חתם את הדיון בקבינט הקורונה. השרים לא קיבלו כל החלטה בנוגע לשלב הבא של ההקלות, כמו גם על פתיחת בתי הספר בין אם בקפסולות ובין אם לא, ונתניהו אמר שהחלטות יתקבלו בשבוע הבא. 

18:13: כחול לבן מציעים מתווה חדש ליציאה מהסגר שכולל חמישה שלבים, כשהראשון כבר מתקיים. כמו במתווה הנוכחי, ממליצים שם להמתין שבועיים בין שלב לשלב בהתאם למדדים שיקבע משרד הבריאות.

18:05: שר הכלכלה עמיר פרץ מבקש לצמצם את שלבי החזרה לשגרה בגלל נתוני האבטלה הגבוהים.

17:53: דרעי ממשיך בשינוי הגישה שלו ומסביר שאולי צריך להפסיק לתת לקורונה לשבש את שגרת חיינו בצורה משמעותית כל כך. לדבריו כל המערכות ערוכות טוב יותר להתמודד עם המגפה מאשר בגל הראשון.

17:52: מירי רגב חוזרת על דרישתה לפתוח את מכוני הקוסמטיקה. זאת למרות עמדת מערכת הבריאות.

17:47: שר הפנים סבור שצריך "לקבל החלטות אמיצות". לדבריו אם בישראל היו 330 אלף מאומתים, כנראה שהמספר האמיתי גבוה בהרבה וחוצה את המיליון שכבר עברו את המחלה. "אני לא מזלזל באף אדם שנפטר ולא בפצועים, אבל נצטרך לדעת לחיות עם המגפה".

אריה דרעי (צילום: Yonatan SindelFlash90)
צילום: Yonatan SindelFlash90

17:37: שר האוצר מסביר שהסיבה לעלות הנמוכה יותר היא פתיחת עסקים שלא היו אמורים להיפתח תחילה. אדלשטיין מטיל ספק בהערכת האוצר ומבקש להבין מה העלויות האמיתיות של קפסולות.

17:34: הקבינט התחדש. שר הבריאות אדלשטיין אומר שהוא "מבין שיש אומדן של עלויות בפתיחת מערכת החינוך בקפסולות". הוא אומר מזכיר שלפני הסגר, במשרד האוצר הזהירו שהוא יעלה עשרות מיליארדים ובפועל העלות שלו הייתה פחותה.

16:50: הקבינט הופסק שוב לצורך התייעצות ביטחונית בין נתניהו לגנץ. קודם לכן אמר שר האוצר בדיון: להפסיק מיד את הסגר החונק על העסקים. 

16:38: נמשכים הדיונים על מערכת החינוך. האוצר מציג נתונים שלפיהם פתיחת המסחר וכיתות א' וב' תביא לחיסכון של 4 מיליארד שקלים בשבועיים. האוצר תומך בפתיחת כיתות א' ו-ב' ללא קפסולות.  

16:35: הדיון בקבינט התחדש

15:45 נתניהו הוציא את הדיון להפסקה של חצי שעה ואמר שזה "לצורך לאומי"

15:32 זה מתווה משרד החינוך שהוצג בקבינט: גנים - 6 ימים בשבוע; כיתות א'-ד' - 5 ימים בשבוע, מפוצלים לשתי כיתות; כיתות ה'-ו' - 5 ימים בשבוע, מפוצלים לשתי כיתות; כיתות ז'-ט' - יומיים בשבוע לפחות ולמידה מרחוק; כיתות י' - י"ב - יומיים בשבוע ולמידה מרחוק

15:21 שר החינוך יואב גלנט: "עליית השימוש במסכים מעלה עצבנות. יש מאפיינים של השמנה וחוסר תנועה, רבים הם המקומות בעולם שהכריזו על בתי הספר כמקום חיוני"

15:16 אדלשטיין: "יש שרים בקבינט שמגלים 'אומץ' ודורשים לפתוח דבר כזה או אחר מיד. אני מציע שיהיה להם 'אומץ' להסביר גם מה לא לפתוח"

15:15 השרה מירי רגב: "מדוע לא לפתוח את המספרות והקוסמטיקאיות אחד על אחד? אני מנסה להבין את זה מבחינה בריאותית"

15:07 שר הפנים דרעי: "זה לא מה שהבטחתם בשבוע שעבר. אולי תתיחס מה אתה כשר בריאות הולך לעשות נגד הפגנות במוצאי שבת בירושלים?"

15:04 שר הבריאות אדלשטיין: "השלב הבא הוא פתיחה ב-1 בנובמבר בהנחה שנעמוד ביעדים"

14:57 פרופ' רן בליצר: "יש עלייה בתחלואת מבוגרים. בין 1,500 נדבקים לבין 8,000 מפרידים שלושה שבועות. במגזר הערבי מזמן חצינו קו, יש עשרות חתונות כל יום" 

14:42 הישיבה חודשה

כיתה בבית ספר (צילום: רויטרס)
מתי הילדים יחזרו ללימודים? | צילום: רויטרס

14:30 הישיבה הופסקה כדי שהשרים יוכלו להשתתף בהצבעה החוזרת על הקמת ועדת החקירה בפרשת הצוללות

13:57 הממונה על בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס: "הילדים הם המנוע למחלה גם אם הם לא מפתחים סימפטומים"

13:55 נתניהו: "לא מבין איך המליצו לפתוח את הגנים בהתחשב בנתונים האלה"

13:52 משרד הבריאות הציג את ממצאי הסקר הסרולוגי שעל פיו שיעורי ההידבקות אצל ילדים גבוהים מאשר מבוגרים 

13:40: שר הבריאות יולי אדלשטיין נגד כ"ץ: "מצפה לא לנהוג בפופוליזם שיביא אותנו לסגר שלישי"

13:29: גמזו: "מודאגים מעליית התחלואה במגזר הערבי"

13:18: שר האוצר ישראל כ"ץ ידרוש בקבינט: לפתוח עסקים קטנים ובהם מספרות ומכוני יופי - בראשון הקרוב

13:17: הפרויקטור פרופ' רוני גמזו: "בתוך עשרה ימים יהיו 80 אלף בדיקות ותוך חודש מאה אלף"

13:09: ראש המל"ל מאיר בן שבת: "אנחנו נמצאים כרגע בירידה בתחלואה אבל המספרים הם עדיין גבוהים"

13:04 ראש הממשלה נתניהו בפתח הישיבה: "אם המצב יתדרדר לא תהיה לנו ברירה אלא להטיל מגבלות מחדש"

שרים בממשלה, המל"ל ומשרד ראש הממשלה הכניסו לדיון אלמנטים שאינם קשורים לשלב הבא, כמו צימרים וחתונות, שבעניינן יש הסכמות שקטות להגדיל את המתווה לעריכתן לשתי קפסולות של 20, ובסך הכול 40 בני אדם. לגבי הדיון הצפוי על הצימרים, ההצעה שתעלה היא לאפשר פתיחה מצומצמת שלהם למשפחה גרעינית בלבד, בלי חדרי אוכל ובריכות, בתנאי שירידת התחלואה תמשיך. זו ההצעה שעלתה גם בישיבה הקודמת ולא אושרה.

יולי אדלשטיין ויואב גלנט (עיבוד: פלאש/90 )
אדלשטיין וגלנט | עיבוד: פלאש/90