יממה אחרי ההפגנות הסוערות בתל אביב, ראש עיריית תל-אביב יפו רון חולדאי טען אמש (ראשון) בריאיון במהדורה המרכזית כי המשטרה נהגה באלימות כלפי המפגינים ורמז כי ההנחייה לפיזור ההפגנות הגיעה מהדרג הפוליטי. "הופכים את המשטרה לכלי פוליטי", אמר. "מישהו נתן הנחייה למשטרה להתחיל לעצור באלימות לא מוסברת". על כניסה לפוליטיקה הארצית אמר: "כשיהיו בחירות - אני שם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הופכים את המשטרה לכלי פוליטי בוויכוח פוליטי", הצהיר חולדאי. "הסיפור של מניעת הפגנות הוא סיפור פוליטי שמאלץ את המשטרה להגיע למצב בלתי אפשרי. פתאום בהפגנה צריך לאכוף את הקורונה ולעמוד עם סוסים מול מפגינים שרוב הזמן עמדו במרחקים סבירים. כל זמן שהיה איפוק היה מצד המשטרה, היה איפוק מצד המפגינים ופתאום מישהו איבד את האיזון".

"אני מלווה את המשטרה לאורך כל הדרך, ויודע שהשוטרים עושים עבודה קשה ומבצעים פקודות לא פשוטות", המשיך חולדאי. "הכל היה שקט עד שמישהו נתן הנחייה שראיתי אותה בעיניים לשלוח את השוטרים הסמויים והגלויים פנימה כדי לשלוף את המפגינים. אני עמדתי ליד נערה שפתאום התנפלו עליה כדי לתפוס אותה באלימות לא מוסברת. אחר כך מספרים שאוכפים את חוק הקורונה. זה לא לאכוף את חוק הקורונה, זה לשבור את ההפגנות".

חולדאי האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתססת האווירה ובהיעדר מנהיגות: "הכניסו את המשטרה למקום שהיא לא תוכל לעסוק בו. 120 אלף איש היו אתמול בחוץ. שימו לב לאן הגענו - אנחנו מוצאים פתאום חייל במחסום, מתייגים אנשים כמוני כבוגדים שמאלנים ומחוק הלאום הוציאו את השוויון. פלא שאין סולידריות בחרה הישראליות? כשמגיעים למגפה צריך סולידריות ומשמעת. אין מנהיגות, אין ניהול, אין תוכנית, אין תקווה ואין ראייה לרחוק. ממנהיג מצפים לתוכניות ולתקציב, יש לנו מנהיג שעוסק בעצמו ולא מעניין אותו מה קורה לאזרחים".

עצורים בהפגנה בהבימה תל אביב (צילום: רויטרס)
מעצרים בהפגנה בת"א, אמש | צילום: רויטרס

כשנשאל אם בכוונתו לרוץ בבחירות הקרובות לכנסת, השיב חולדאי: "אני כרגע עסוק בבריאות ובניהול של המשבר בעיר תל-אביב יפו. אני עוסק בעסקים שמתמוטטים. הצעירים בכיכר איבדו את התקווה, את מטה לחמם. כשיהיו בחירות, אני אהיה שם".

חולדאי סירב לומר באיזו מפלגה ירוץ, אך אמר כי יסכים להיות שני ברשימה אם הדבר יתרום להחלפת השלטון: "אני לא יודע, אני מתייעץ עם מומחים, עושה את מה שהם אומרים ולכן אני מצליח לנהל. כשאני לא יודע אני לא יודע - וכרגע אני לא יודע מה ואיך. אני עוסק בבעיות הבירוקרטיות שיאפשרו לי בבוא העת להיות שם. אסכים להיות מספר שתיים אם אראה שזה תורם להחלפת השלטון".

לילה של הפגנות סוערות בת"א

ההפגנות שנערכו ברחבי הארץ שלשום הן הראשונות לאחר כניסתו של התיקון לחוק שמגביל את זכות ההפגנה למרחק של 1,000 מטרים מהבית. אולי דווקא בגלל זה, ההפגנות הפכו לנרחבות הרבה יותר ובכמה מוקדים בתל אביב התקבצו מאות ואף אלפי אנשים בצעדות מחאה. אולם בדומה להלך הרוח בשבועות האחרונים - גם אתמול ההפגנות הפכו במהרה לאלימות.

עימות עם שוטרים בכיכר הבימה (צילום: החדשות 12)
עימות עם שוטרים בכיכר הבימה | צילום: החדשות 12

בשעות הערב המוקדמות המפגינים שמרו על הכללים שהציבה המשטרה, אך ככל שהתקדם הערב ההפגנה רק הלכה והסלימה. מרגע שהתחילו העימותים, מאות מפגינים החלו לצעוד ברחובות תל אביב כשמבחינת המשטרה זו הייתה תהלוכה אסורה. כבר בשלב הזה המשטרה החלה לתת דוחות וביצעה עשרות מעצרים. סמוך לשעה 23:00 הגיעו המפגינים לרחוב אלנבי. בניסיון לעצור את התהלוכה, המשטרה חסמה את הכביש משני צדדיו.

לאחר חצות התקבלה הפקודה לפזר את ההפגנה בכוח מאסיבי. במהלך הלילה נעצרו כ-70 צעירים. המפגינים טענו כי השוטרים הפעילו אלימות קרשה וכוח מופרז כלפיהם, מנגד במשטרה טענו וכי הם פעלו כנגד מפרי ההנחיות והתקנות. במשטרה הוחלט לשחרר את כל העצורים הביתה בתנאים מגבילים, למעט צעירה אחת שבית המשפט התבקש להאריך את מעצרה. למרות האירועים האלימים שהיו אמש ברחבי תל אביב, המפגינים מבטיחים שכבר בימים הקרובים הם יחזרו לרחובות. מנגד, במשטרה אומרים שיהיו שם בכוחות מתוגברים, נחושים לאכוף את ההנחיות והתקנות.