הדיל "חשכ"ל תמורת מנכ"ל" יצא לפועל: הממשלה אישרה היום (ראשון) את מינויו של יהלי רוטנברג לתפקיד החשב הכללי במשרד האוצר, ובנוסף, גם את מינויו של הוד בצר, מקורבו של גנץ, למנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי. המינוי נעשה במסגרת ה"דיל" שסוכם בין נתניהו לגנץ על מינוי חשב כללי תמורת מינוי המנכ"ל - אותו חשפנו לראשונה כאן ב-N12. בעקבות הסיכום בין השניים, שזכה לביקורת גם בתוך כחול לבן, שר המשפטים ניסנקורן החרים את הישיבה בה אושרו המינויים.    

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רוטנברג, בן 46, הוא רואה חשבון מוסמך בהסמכתו, בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת בר אילן. לרוטנברג הכרות מעמיקה עם משרד האוצר והחשב הכללי, והוא כיהן בשורה של תפקידים בכירים באגף במשך כ-13 שנה. הוא כיהן בתור ראש חטיבת המימון והאשראי, החשבונאי הראשי, חשב בכיר מטה חשכ״ל, סגן חשב משרד החינוך ועוד.

החשכ"ל החדש יהלי רוטנברג (צילום: דוברות משרד האוצר)
החשב הכללי החדש, יהלי רוטנברג | צילום: דוברות משרד האוצר


"בשבועות האחרונים ניהלתי מאבק להביא לאישור המינוי בממשלה בשל חשיבותו לניהול תקין של תקציב המדינה וייצוג מדינת ישראל בפני גורמי כלכלה חשובים בעולם, ואני שמח שהיום המאמץ נשא פרי", אמר שר האוצר ישראל כ"ץ בתגובה לאישור המינוי. "אני משוכנע שיחד נוכל לקדם את המדיניות אותה אני מוביל במשרד, כדי להבטיח את חוסנו ויציבותו של המשק הישראלי, תוך הפגנת סולידריות ורגישות חברתית כלפי בעלי העסקים, העצמאיים והשכירים במהלך המשבר הכלכלי". 

הפשרה שהוסכמה (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
נתניהו וגנץ רקמו את העסקה, גנץ לא עדכן את שותפיו | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

המינוי אושר במסגרת "דיל" עליו סיכמו נתניהו וגנץ - עסקה שהוסתרה משר המשפטים ובכיר כחול לבן, אבי ניסנקורן, שהודיע שהוא מחרים את הישיבה במחאה. ‎כחול לבן והליכוד סיכמו ביום שישי האחרון על מינוי חשב כללי במשרד האוצר מטעם הליכוד, תמורת מנכ"ל למשרד ראש הממשלה החליפי מטעם מפלגתו של גנץ. אותו "דיל", כאמור, אינו כולל מינוי מנכ"ל למשרד המשפטים, אותו מבקש ניסנקורן להעביר כבר חודשים. 

"אנחנו מחדשים את המינויים, לפחות את חלקם, כבר עכשיו", אמר גנץ בישיבת הממשלה. "אני חושב שאנחנו צריכים לקדם את כל המינויים במשרדים השונים. מדינת ישראל צריכה חשכ"ל, ומשטרת ישראל צריכה מפכ"ל. אנחנו חייבים להמשיך לקדם את כל המינויים, אני מאוד מקווה שלא תהיה התערבות של גורמים חיצוניים שתכפה עלינו את המינויים". 

היועמ"ש הורה לשר האוצר כ"ץ: מנה בדחיפות חשב כללי חדש

מינויו של רוטנברג אושר לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שיגר בסוף השבוע האחרון מכתב לשר האוצר כ"ץ, שבו הורה לו למנות בדחיפות חשב כללי חדש במקומו של רוני חזקיהו המתפטר. "מאז פרישתו לא מונה לו מחליף, לא במילוי מקום ולא באופן קבוע".

היועמ"ש ציין במכתבו את תפקידו החשוב של החשב הכללי, אשר "כוללים בין היתר אחריות על אופן ביצוע התקציב וניהול נכסי המדינה והתחייבויותיה". מנדלבליט הדגיש כי "תפקידים אלה כוללים בחובם היבטי שמירת סף מהותיים".

השר ישראל כ"ץ ומנדלבליט (עיבוד: פלאש 90)
היועמ"ש הורה לשר האוצר למנות חשב כללי למשרדו | עיבוד: פלאש 90

עוד כתב כי "בעניין זה נמסר לי כי בהיעדרו של חשב כללי מכהן, ומאחר שישנם שירותים שלא ניתן להפסיקם, משרדי הממשלה מקיימים התקשרויות... על סמך אישור ועדת הפטור בלבד, ובלא קבלת אישור החשב הכללי כפי שנדרש כאמור על פי דין".

השר כ"ץ פרסם הודעה מטעמו כחצי שעה לאחר המכתב ומסר כי "היועץ המשפטי לממשלה צודק, יש למנות באופן מיידי חשב כללי למשרד האוצר בשל רגישות וחשיבות התפקיד בתקופה מיוחדת זו. אני פועל ללא לאות כדי לוודא שזה יקרה כבר בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב. יש מועמד שאושר פה אחד ע"י ועדת המינויים, ואני מצפה מכל הגורמים לגלות אחריות ולאפשר את ביצוע המינוי".