מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הודיע כי החליט שלא לפתוח בבדיקה פרטנית של הטענות כלפי מערכת אכיפת החוק - אבל יכתוב על כך בדוח הבא. בעקבות החשיפה בחדשות 12 של טענות לטיוח בתיק אום אל חיראן והתנהגות בעייתית של חוקרים בתיקי נתניהו, הוגשה בימים האחרונים פנייה למבקר לפתוח בבדיקה. היום (שלישי) הוא השיב: "לא אפתח בבירור פרטני, הנושא ייבחן במסגרת ביקורות מערכתיות בתוכנית העבודה של השנה הבאה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במכתב ששלח לשר המשפטים אבי ניסנקורן, לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה, לממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן, וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בישר להם אנגלמן על החלטתו.

במכתבו הבהיר מבקר המדינה כי "לאחר שבחנתי את הדברים לעומקם ושקלתי היבטים שונים של הנושא, לרבות האתגרים שבפניהם ניצבת מערכת אכיפת החוק, ובשים לב לחוק נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, על פיו תפקיד ביקורת המדינה על מייצגי המדינה בערכאות הינו במיקוד על ביקורת מערכתית ולא פרטנית, החלטתי לא לקיים בירור פרטני אלא לכלול במסגרת תוכנית העבודה של משרדי לשנת העבודה הבאה ביקורת מעקב מערכתית בנושא הטיפול המערכתי בעבירות שוטרים".

יעקב אבו אל קיעאן
צילום:

הוא הוסיף: "בטוחני כי אמצא לכך הסכמה בקרבכם, כי בכל מערכת ציבורית, קיים צורך והכרח מתמיד לבדוק, לזהות ליקויים ולתקנם, שכן העשייה אינה מתקיימת ללא ביצוע שגיאות במעלה הדרך. הדבר תקף לגבי כלל משרתי הציבור בישראל, וכמובן אף לגבי המערכות בראשן אתם עומדים, אשר אמונות על חקר האמת ועשיית הצדק במדינתנו".

אנגלמן כתב שיש לקיים בקרות ובדיקות לצורך זיהוי הפגמים, תוך חתירה מתמדת לשיפורם, "על מנת שנוכל לטייב את פעילותינו, ובלבד שהדבר נעשה בשקיפות, ביסודיות, בשיח מכבד ובשים לב לאתגרים ולמכלול הנסיבות הרלוונטיות באותה העת".