13 יום לפירוק הממשלה: על רקע המחלוקת סביב סוגיית התקציב שמאיימת להוביל לבחירות, הערב (שלישי) פורסם לראשונה ב"מהדורה המרכזית" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ מנהלים מאחורי הקלעים משא ומתן חשאי - שהתקציב הוא רק חלק משני בו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

התנהלותו של נתניהו מעידה כי הוא מעוניין באחת משתי אפשרויות - לפרק את הממשלה, או להמשיך בתנאים שנוחים לו. לכן הוא דורש כעת לבצע שורה של שינויים בהסכם שנחתם בין המפלגות. ראשית, ברצונו לשנות את שיטת מינוי שומרי הסף - פרקליט המדינה ומפכ"ל המשטרה - ולפרק את הוועדה המקצועית שהייתה אמורה לקום, כך שהכוח יחזור לידי הפוליטיקאים.

החתימה על ההסכם
נתניהו וגנץ חותמים על ההסכם הקואליציוני, אפריל 2020

שנית, נתניהו מבקש הגנה מפני התערבות של בג"ץ גם בחציה השני של הקדנציה, והליכה מיידית לבחירות אם שופטי העליון יחליטו לפסול אותו כראש ממשלה חליפי בשל כתבי האישום העומדים נגדו. זאת, על רקע העובדה שההסכם הנוכחי מעניק לו הגנה למשך חצי שנה בלבד. מבין שני התנאים שהציג נתניהו, האחרון יהיה זה שכחול לבן תתקשה מאוד לקבל.

בין היתר נידונה במסגרת המגעים גם סוגיית התקציב, שהתברר שוב כבן ערובה למקצה שיפורים פוליטי. מהליכוד נמסר כי מבחינתם התקציב יכול לעבור כבר מחר בבוקר אם גנץ יסכים לשינויים. מנגד, בכחול לבן הציגו דרישה משלהם - לאשר מיידית את התיקון שיעניק להם שוויוניות בהחלטות הממשלה‎.

רובי ריבלין (צילום: Flash90)
הנשיא ריבלין: "בחירות - מכה קשה ובלתי נסלחת" | צילום: Flash90

הנשיא ריבלין מחה הבוקר בתקיפות על האפשרות שהכנסת תתפזר ויתקיימו בחירות נוספות. "כאזרח בין אזרחים - זו אינה אפשרות", אמר בתום פגישה שקיים עם שר התקשורת יועז הנדל. "לא ייתכן שנמשיך ונעסוק באפשרות הזו, כאילו היתה תרחיש הגיוני, בעוד שאנו סופרים את מתינו. אם לשם תקחו אותנו, אם תובילו אותנו אל נקודת השפל המבהילה הזו, תכו את המדינה במכה קשה, מכאיבה ובלתי נסלחת".

על רקע חוסר ההסכמות סביב סוגיית התקציב, עלתה בימים האחרונים האפשרות שסיעת כחול לבן תתמוך בהצעת החוק של "יש עתיד" האוסרת על נאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. ואולם, בשל הרצון למצוא פתרון בחלון הזמן שנותר, במפלגתו של גנץ הודיעו הבוקר שיעדרו מההצבעה שתתקיים מחר במליאת הכנסת על ההצעה.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
הצעת החוק של יש עתיד תעלה להצבעה, כחול לבן תיעדר | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

"עמדתנו העקרונית בנושא לא השתנתה ולא תשתנה", הבהירו בכחול לבן. "אך בעת הזו מדובר אך ורק בניסיון לערער את יציבותה של המערכת הפוליטית כולה. בעיצומו של אחד המשברים החמורים בתולדות המדינה, אנו בוחרים לעשות הכל כדי למנוע בחירות שיביאו אסון כלכלי על המשק ויקרעו לגזרים את החברה הישראלית".

בהיעדרותם של נציגי כחול לבן מההצבעה תוכל הסיעה להביע מחאה על התנהלות הליכוד והפרת ההסכם הקואליציוני, ויחד עם זאת לא תנקוט בצעד שיביא להפלת הממשלה - כפי שהבהירו בליכוד שיקרה אם החוק יזכה לתמיכה. מחר תעלה להצבעה במליאת הכנסת גם הצעת החוק של חברי סיעת "דרך ארץ" האוזר והנדל לדחיית המועד האחרון להגשת תקציב המדינה, שנועדה להרוויח זמן עד לפתרון המשבר.